Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jste nadšení zahradníci či prostě jen máte rádi omamně vonící květiny či důmyslně vytvarované parky? Anebo máte slabost pro botanické zahrady?

Tip na barevný výlet: 5 nejkrásnějších zahrad a parků Evropy

Nejkrásnější evrospké zahrady - 1
zdroj: oficiální zdroj Nejkrásnější evrospké zahrady - 1
aktualizováno 13.05.2018, 00:00 | 13.05.2018, 00:00 | doma.cz

Jste nadšení zahradníci či prostě jen máte rádi omamně vonící květiny či důmyslně vytvarované parky? Anebo máte slabost pro botanické zahrady?

Vydali jsme se po Evropě a našli pro vás ty nejlepší zahradní skvosty!


1. Nizozemský Keukenhof: největší květinový park světa


Každoročně je to největší událost roku, a to nejen pro Nizozemsko, kde gigantický park stojí, ale pro celou Evropu; a nutno dodat, že nejen pro tu zahradnickou. Keukenhof, to jsou totiž miliony rostlin důmyslně poskládané do překrásných uměleckých děl. Ani letos se zahradníci nenechali zahanbit a jejich práci můžete obdivovat až do 22. května.


Náš tip: Spojte návštěvu pestrobarevní zahrady s prohlídkou nedalekého Amsterodamu. Tam se dostanete pohodlně letadlem, na poslední chvíli seženete zpáteční letenku za cenu kolem tří tisíc korun, nejvýhodnější lety hledejte například na skyscanner.cz.

 

Nejkrásnější evrospké zahrady - 3
(Foto: oficiální zdroj)

 

2. Vídeňský Schönbrunn: největší výběr rostlin v Evropě


Zámek Schönbrunn patří k nejnavštěvovanějším místům ve Vídni a jeho nedílnou součástí je i zahrada, která měla dokonce zastínit Versailles v Paříži. V roce 1900 zde bylo vysázeno na 25 000 orchidejí 1 500 různých druhů květin, čímž si vysloužila rekord s největší sbírkou v Evropě. Při procházce mezi živými ploty, kolem soch i fontán se dostanete k palmovému skleníku, který je domovem mnoha středozemních, tropických a subtropických rostlin. Budova je rozdělena do tří pavilonů s různými teplotami, a pozor: najdete tu největší leknín světa s průměrem listu 1,20 metru! Další zajímavostí schönbrunnských zahrad je přírodní bludiště, které ukrývá znamení zvěrokruhu, nebo unikátní klidová japonská zahrada.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejlepší cestovatelské aplikace do vašeho mobilu: Hodí se na dovolenou i výlet
Nedokážete o dovolené jen ležet? Zajímavé tipy pro akční a zvídavé
Jak poznat kus Evropy za 7 dní? Z moře!

 

Náš tip: Autobusem jste ve Vídni pohodlně za necelé čtyři hodiny, cena vás vyjde například u Eurolines na 380 Kč za jednu jízdu.

 

Nejkrásnější evrospké zahrady - 4
(Foto: oficiální zdroj)

 

3. Pařížské Versailles: nejkrásnější zahrady Evropy


Pokud byste za svůj život měli navštívit jedinou zahradu, pak by to měla být právě ta ve Versailles. Pečlivě pěstěný trávník, rozkvetlé květiny, fontány a především dokonalý geometrický systém se staly vzorem všech francouzských zahrad, což byl také úmysl jejich tvůrce Ludvíka XIV. Práce na nich trvaly neuvěřitelných čtyřicet let, kdy se díky chytře propracovaným návrhům podařilo přeměnit louky a močály v umělecké zahradnické skvosty, které si získaly slávu svými geometricky vyrovnanými terasami, cestičkami lemovanými stromy, rybníky a kanály. Ať už sem přijedete v kteroukoliv roční dobu, vždy to bude ten správný čas – není se tedy čemu divit, že sem ročně míří na 3 miliony turistů.

 

Náš tip: Nejklidněji je zde mimo špičku, hned po otevření v 9 hodin ráno. A mějte také na paměti, že budova Versailles není v pondělí veřejnosti přístupná.

 

Nejkrásnější evrospké zahrady - 2
(Foto: oficiální zdroj)

 

4. Promenáda du Paillon: Botanický rychlokurz v Nice


Ač se to zdá neuvěřitelné, tento park kdysi býval nelichotivou autobusovou zastávkou. Dnes je promenáda du Paillon místem, kde projdete botanickým rájem pěti kontinentů. Na 12 hektarech najdete více než 1 000 stromů a 50 000 květin, které kvetou v různá roční období. Nechybí ani olivovníky, které jsou vysázeny po celé délce promenády, nebo vodní zrcadlo, v němž se odráží barevné architektonické památky města Nice. Gigantická dřevěná krakatice, želvy, delfíni i velryby jsou důmyslným řemeslným výtvorem, který děti používají v parku ke hraní.


Náš tip: Zahradou můžete vyrazit i na kolech či in-linech.

 

Anketa
Cestujete rádi?
6 hlasů
Ano, miluji to.
Hlasovalo 6 lidí
 

 

5. Barcelona: Cesta kolem světa v Jardí Botànic


Jardí Botànic Històric je slavná historická botanická zahrada, která paradoxně stojí na místě bývalého lomu. O neuvěřitelných 14 hektarů plochy se společně dělí až 1 500 druhů rostlin, které jsou rozmístěny na zóny podle zeměpisných oblastí. Zamířit tak můžete do jižní Afriky, Austrálie, Chile, Kalifornie, severní Afriky i ke Středozemnímu moři. Nepřehlédněte zejména botanické unikáty, jakými je Xanthorrhoea – australský travnatý strom s velmi úzkými listy – nebo třeba dračí strom.

 

Náš tip: Spojte návštěvu populární španělské destinace s plážovým relaxem, před sezonou budou pláže příjemně bez davů a najdete je již v samotné Barceloně. Podívejte se například na nabídku CK Fischer, v jejich nabídce najdete pohodlní ubytování v srdci města, ale i hotýlky v nedaleké vinařské oblasti Alella, kam by měli zamířit milovníci voňavých španělských vín.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Helly 08:46 15.05.2018
Keukenhof je uz zavřeny!