Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Navštěvujete každý rok vánoční trhy, ale ve Vídni i Drážďanech jste už byli? Pak je na čase, abyste vyrazili do měst, která ještě nejsou v hledáčku turistů. Tato místa vás překvapí nejen klidnou atmosférou, ale i zajímavými kulinářskými pochoutkami.

Tipy na neobjevené vánoční trhy v zahraničí! Drážďany ani Vídeň nečekejte

Wroclaw
zdroj: Thinkstockphotos Wroclaw
aktualizováno 26.11.2017, 00:10 | 26.11.2017, 00:10 | doma.cz

Navštěvujete každý rok vánoční trhy, ale ve Vídni i Drážďanech jste už byli? Pak je na čase, abyste vyrazili do měst, která ještě nejsou v hledáčku turistů. Tato místa vás překvapí nejen klidnou atmosférou, ale i zajímavými kulinářskými pochoutkami.

Vybrali jsme pro vás ty nejromantičtější města u našich sousedů.

 

POLSKO


Krakov
Adventní trhy v samém srdci památkové rezervace UNESCO můžete zažít od 24. listopadu do 26. prosince ve středověkém Krakově. Díky přímému vlakovému spojení s Prahou nemusíte řešit parkování či dálniční poplatky. Zcela vás pohltí vánoční atmosféra starobylého města. Rynek Główny, jedno z největších náměstí v Krakově, zaplní více než 80 stánků prodejců z Polska, ale také ze Slovenska, Maďarska, Litvy či Ukrajiny.

 

Krakow
(Foto: oficiální zdroj)


Na výběr je nepřeberné množství vánočních dárků,včetně zajímavých starožitností. A k tomu tradiční jídla: pirohy, bigos, grilované sýry a maso, kvalitní uzeniny, horalské „oscypky“, perníky, ořechy, med a na zahřátí haličské svařené víno („grzaniec“) a pro odvážné také zdejší svařené pivo. Návštěvu adventního trhu lze ideálně spojit s prohlídkou vzácných historických památek, všudypřítomná je nostalgická atmosféra rakousko-uherské monarchie. Není divu, že americká stanice CNN již podruhé označila krakovské adventní trhy za jedny z nejlepších na světě – právě pro jejich autentickou atmosféru.


Vratislav

Atraktivním cílem jsou adventní trhy ve Vratislavi – městě „sta mostů”, městě s českými kořeny, ke kterým odkazuje český lev z dob Jana Lucemburského v městském znaku. Dojedete sem pohodlně vlakem i autobusem, autem je to z Prahy přijatelné 4 hodiny. Adventní trhy na starobylém Rynku, hlavním vratislavském náměstí, trvají od 17. listopadu do 22. prosince. Vratislav se rozkládá na 10 ostrovech, které jsou navzájem propojeny více jak sto mosty, ne náhodou se metropoli Dolního Slezska říká „polské Benátky“.

 


Jelení Hora

Rádi byste spojili adventní trhy s lyžováním? Pak je vaším cílem Jelení Hora, pouhé 2,5 hodiny jízdy autem z Prahy. Jedny z nejstarších adventních trhů v regionu Dolního Slezska se otevírají pouze o víkendu 16. –17. prosince, od 10 do 16 hodin. Výjimečné jsou lokálním charakterem – na pultech stánků převládají místní speciality a rukodělné výrobky, především krásné originální ozdoby na stromeček. Trhům vládne přívětivá, klidná atmosféra přátelského adventního setkání. Avizované lyžování je možné ve ski areálu vzdáleném jen 10 km od města, kde jsou připraveny vleky i běžecké trasy. A pozor, přímo v Jelení Hoře můžete vyrazit na běžky, i když není sníh!

 

SLOVENSKO


Bratislava

Chcete vyrazit na Slovensko? Pak rozhodně neuděláte chybu, když navštívíte vánoční trhy v Bratislavě. Tento rok se můžete těšit na nejméně 100 stánků, které budou umístěné na Hlavním náměstí, Hviezdoslavově náměstí, Františkánském náměstí, Primaciálním náměstí, Nádvoří Staré radnice a náměstí Milana R. Štefánika. Trhy se konají od 24. listopadu do 22. prosince, takže máte dostatek času na jejich návštěvu. 

 Zaleťte si za hranice

MOSKVA - Hlavní město Ruska si mnoho Čechů pro předvánoční výlet nevybere, přitom cesta letadlem zabere jenom dvě a půl hodiny a rozhodně se vyplatí. Rusové si na vánoční výzdobě dávají hodně záležet a neomezují se jenom na samotné centrum. Typické architektuře pak přidává to pravé kouzlo padající sníh.

AMSTERDAM - V Amsterdamu sice existuje obchod s názvem „Vánoční palác“, který je otevřený po celý rok, během adventu ale ožívá celé město. Nespočet světýlek a dekorací, vánoční hudba, to vše vytváří spolu s všudypřítomnými kanály pohádkovou scenérii.

CURYCH - Zimní Švýcarsko si většina Čechů spojí spíše s lyžováním, přitom vánoční oslavy v Curychu mají tolik krásných tradic. Největšímu krytému trhu v Evropě na curyšském hlavním nádraží vévodí vánoční strom posázený krystaly Swarovski. Na ulici Bahnhofstrasse se třpytí přes dvanáct tisíc žárovek a také zde najdete slavný „zpívající vánoční strom“, na jehož ochozech se střídají sbory koledníků.

BRUSEL - Na pestrých vánočních trzích a předvánočních atrakcích v belgickém Bruselu se setkává celá řada kultur. Vánoční vesničky vyrostou na mnoha místech, nejznámější trh bývá ale na náměstí Grand Place, kterému dominuje působivá radnice a tradiční vánoční jedle. Kromě více než 200 stánků a chatiček si zde užijete známé velké ruské kolo, kluziště, řadu představení a koncertů nebo světelné show.

 

RAKOUSKO


Wachau

Omamná vůně svařeného vína, čerstvých sušenek a výhled na zamrzlé vinice z horké vířivky, tak může vypadat předvánoční romantický výlet do dolnorakouského Wachau. Večer se pak rozzáří tisíce světel na adventním trhu kolem zámku Dürnstein. Pohádkovou atmosféru dokresluje zřícenina hradu, která se tyčí na kopci nad Dunajem. Návštěva Wachau by se neměla obejít bez návštěvy tradičního sklípku (Heuriger). Předvánoční Wachau je také rájem gurmánů. Sobotní farmářské trhy nabízí místní sýry, slaninu, vyhlášené brambory a další dobrot. Pokud rádi nakupujete originální gurmánské dárky, navštivte adventní trh či největší místní obchod se suvenýry a specialitami v Kremži. Adventní trhy na zámku Dürnstein navštivte 8. - 10. nebo 15. - 17. prosince.

 

Wachau
(Foto: oficiální zdroj)

 

Baden
Pokud si chcete užít přímo císařský advent, zavítejte na jih od Vídně do města Baden, místní trh se nazývá adventní míle je naprosto úžasný, a navštívit jej můžete denně od 24. listopadu až do Štědrého dne. Od 7. do 10. prosince nadchne milovníku kultury i „Badenský umělecký večer“.


Oblast Weinviertel

V Dolním Rakousku to před Vánoci žije i v oblasti Weinviertel, která je přímo na českých hranicích a kde se vinné uličky obléknou do adventního hávu a nabízí skvělá vína i atmosféru. Mezi nejoblíbenější patří Kellergasse v Retzi a vesničky Hadres a Unterstinkenbrunn. Ve Waldviertelu stojí za návštěvu i trhy ve Zwettlu a na zámku Rosenburg, které patří mezi nejromantičtější v celém Rakousku. Jejich specialitou jsou řemeslné výrobky.

 

Rosenburg
(Foto: oficiální zdroj)


Vánoční vesnička na zámku Hof
Na arkádovém nádvoří nabídne stovka stánků tradiční řemeslné umění, nápady na dárečky a kulinářské speciality. Vánoční prohlídky zámku, magická adventní hudba a bohatý dětský program promění návštěvu vánoční vesničky na zámku Hof v nezapomenutelný zážitek. Na trhy můžete vyrazit každý adventní víkend.


Klášter v Göttweigu

Také letos otevře benediktinský klášter Göttweig své brány pro bohatý adventní program s ručními výtvory, vánočními ozdobami a jesličkami. Vedle každodenních adventních koncertů, začínajících vždy v 18:30, je o víkendu připraven i rozmanitý dětský program.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Advent je za dveřmi! Toužíte vyrazit za zážitky po Evropě? Přinášíme několik tipů
Začněte s výrobou vánočních přáníček! Návod
Co stihnout do Vánoc? 24 věcí, které prostě musíte udělat


NĚMECKO


Chemnitz

Blízko od českých hranic se nachází město Chemnitz, které vás okouzlí nejen během Vánoc. Na náměstí najdete přes dvě stě stánků plných voňavého svařeného vína, pochutin, ale i tradičních výrobků, které potěší vaše blízké. Trhy můžete navštívit od 1. do 23. prosince. Cestou zpátky se nezapomeňte zastavit v malém městečku Annaberg-Buchholz, které si vás získá svou jedinečnou atmosférou. Lusknutím prstu budete mít pocit, že se nacházíte v pohádkovém městečku. Místní trhy se konají taktéž od 1. do 23. prosince, přičemž 23. prosinec bude patřit velkému hornickému průvodu.

 


Cvikov
Další skvělou volbou jsou adventní trhy ve Cvikově. Rozhodně s jeho návštěvou neotálejte, protože v posledních letech jsou místní trhy velmi oblíbené. Krásné náměstí lemované stánky vás obklopí vánoční atmosférou, která je doslova všudypřítomná. Toto malebné město láká na mnoho tradičních německých specialit, takže rozhodně neodjíždějte bez ochutnání bratwurstu. Adventní trhy můžete navštívit až do 23. prosince.


Görlitz

Toto německo-polské městečko je oblíbeným cílem všech, kteří vyhledávají menší, avšak o to romantičtější, adventní trhy. Zajímavé stánky, program pro děti, nebo třeba místní speciality stojí za vyzkoušení. Navíc na trzích můžete nakoupit i originální vánoční dárky, které jinde neseženete. Vydejte se do Görlitze a sami poznáte, že i menší trhy mají své kouzlo.

 

Kam se na vánoční trhy chystáte vy?

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře