Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Proč byste v zemích jako je Egypt nikdy neměly odpovídat na otázky, kam máte namířeno? A co udělat, abyste v Itálii nezaplatili za jídlo víc než kolik čekáte?

Triky, jak podvádějí v zahraničí turisty. Na tohle si dejte pozor!

cestování
zdroj: Getty Images cestování
aktualizováno 31.07.2019, 00:00 | 31.07.2019, 00:00 | doma.cz

Proč byste v zemích jako je Egypt nikdy neměly odpovídat na otázky, kam máte namířeno? A co udělat, abyste v Itálii nezaplatili za jídlo víc než kolik čekáte?

Když jedete na dovolenou, těšíte se na nové zážitky a často věnujete větší pozornost k tomu, abyste se namazaly opalovacím krémem, než jak ochránit své věci. To využívají podvodníci, kteří chtějí na turistech co nejvíc získat. Naučte se odhalit jejich triky včas, než se kvůli nim zaručeně zmenší objem peněz, které jste si s sebou vzaly.


1. Plyšáci v životní velikosti


S tímto fenoménem se potkáte zejména v Rusku nebo na Ukrajině. Jde o lidi v kostýmech slavných kreslených postaviček, kteří se nacházejí na turisticky známých místech. Většinou sami oslovují rodiny s dětmi, jestli se s nimi nechtějí vyfotit. Za každou pořízenou fotku však za chvíli budou požadovat peníze. Zmatení lidé s tím obvykle souhlasí, pokud vám však cena nebyla sdělena předem, nenechte se vyprovokovat a klidně odejděte, i když na vás budou nepříjemní.


2. Účtenka z restaurace


Míříte do Itálie či do Řecka? Italové rádi využívají ve svůj prospěch to, že neznáte jejich jazyk. Často proto do ceny za jídlo zahrnou i použití ubrousků, příborů, pečiva a podobně. Pokud se vám zdá cena na účtence přehnaně vysoká, klidně požádejte o menu a porovnejte ji s cenou uvedenou u jídla.
I prodejci na tržnicích turistům obvykle stanoví speciální cenu, proto je jistější a levnější nakupovat v obchodech. Zvlášť v těch, které se nacházejí dál od oblíbených turistických míst.

 

cestování
(Foto: Getty Images)


3. Růže


S tímhle se opět setkáte hlavně v Itálii. Často jde o mladé atraktivní Italy, kteří mají v rukou květiny. Přicházejí k dívkám, které se jim líbí a nabídnou jim květinu a obejmutí. Zatímco je vyhlédnutá žena zmatená a v rozpacích, muž hbitě zkontroluje obsah jejích kapes nebo jí vezme šperky.

 

Někdy můžete s růžemi vidět i ženy, které to však dělají trochu jinak. Kolemjdoucím dívkám vloží květinu do tašky nebo je donutí vzít si ji do ruky a pak po nich začnou požadovat peníze. Pokud květinu odmítnete, tato "obchodnice" vás začne nazývat chudou nebo chamtivou. Jak to vyřešit? Přestože na vás žena bude mluvit anglicky, předstírejte, že nerozumíte, vraťte květinu a odejděte.


4. Náramky přátelství


Plánujete jet do Řecka, Španělska, Francie nebo Itálie? Tento trik dobře funguje na lidi, kteří se nechají snadno dojmout. Své oběti si podvodníci dovedou dobře vyhlédnout a rozeznat je od těch, kteří by jim dali košem. Podvodník, často jde o dítě, k vám přijde a bez vašeho souhlasu vám začne dávat na ruku náramek. Když je s tím hotový, požaduje zaplatit. Stačí předstírat, že nerozumíte tomu, co po vás chtějí. Náramky nebo jiné šperky často stojí úplné minimum, nenechte se ale zmást, po celou dobu konverzace se budou snažit najít místo, kde máte peněženku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak překonat strach a začít cestovat ÚPLNĚ SAMA?
Dělá se vám při cestování zle? Víme, jak přežít v autě, letadle i na lodi
Cestujete s dětmi? 12 důležitých tipů, které musíte znát


5. Tančící papírové postavičky


V Itálii, Polsku, Rumunsku a Španělsku se na ulicích můžete setkat s osobou sedící vedle hudební skříňky, kolem které poskakují papírové kreslené postavičky. Stojí asi dvě eura a podle prodejce se vlní díky tomu, že je pohání hudba z reproduktoru. Ve skutečnosti jsou na ně připojeny rybářské šňůry, kterými se dají ovládat a vy byste si nekoupily nic než kus papíru.


6. Pomoc není zadarmo


Nedočkali jste se po přistání, aby k vám na páse přijelo vaše zavazadlo? Na Bali k vám po chvíli přijde skupina lidí v uniformách s nabídkou pomoci. Vaše zavazadlo najdou, vždycky pak ale budou chtít peníze, asi tak deset dolarů pro každého pomocníka.


I v Itálii, Španělsku či Egyptě se po jakékoliv nabídce pomoci zeptejte, kolik si za to bude dotyčný účtovat. Zdarma někdy není ani to, že vás vyfotí. A navíc - nikdy nikomu pochybnému své věci raději nesvěřujte! Mohly byste zůstat s prázdnýma rukama. V Egyptě se také často stává, že se vás kolemjdoucí zeptá, kam míříte, pak vás bude chvíli doprovázet a nakonec si nechá zaplatit průvodcovské služby.

 

cestování
(Foto: Getty Images)


7. Místní měna


Než pojedete do zemí jako je Egypt, ujistěte se, jak vypadá současná místní měna. Mohlo by se vám totiž stát, že byste směnili peníze, které už dávno neplatí nebo platí v jiné zemi a zdejší měně jsou pouze podobné - ale mají mnohem nižší hodnotu. Stejně tak když jdete nakupovat a u zboží vidíte jen čísla bez zkratky měny, vždy se ujistěte, v jaké měně je to ve skutečnosti uvedené.


8. Žádost o podpis


V některých zemích, jako je Španělsko nebo Itálie, vás na ulici požádají o podpis do tabulky vytištěné na papír. Vždy se ale ujistěte, o jakou kampaň jde. Po podepsání by po vás totiž mohli iniciátoři žádat povinný dar nebo poplatek za půjčení pera a papíru.

 

9. Národní kroj


V Rusku se často stává, že vás fotograf pozve k vyzkoušení tradičních kostýmů a nabídne se, že vás vyfotografuje. Cena sice bývá přibližně dvě eura, háček je ale v tom, že pouze za jeden kus oblečení a ne celý kostým. To vám ale řeknou a naúčtují až po focení.

 

Setkali jste se s nějakým dalším takovým trikem?

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

honza 08:02 01.08.2019
Je ještě vůbec nějaký důvod, proč by se u nás mělo mluvit správně česky ? Dnes už to opravdu není "IN". Stačí se projít po středu Prahy a hledat české nápisy. Už i do tisku a literatury se dostali noví moderní (akční,pokrokoví) lidé, kterým čeština mnoho neříká. Možná to jsou i cizinci, pro které je čeština jazykem "spodiny".
hugo 20:25 31.07.2019
Češtino - braň se!!! Takto prznit náš jazyk. Dotyčný / dotyčná by si měl / měla zopakovat základní školu, zejména předmět Český jazyk - gramatiku...
Zveřejnit článek s takovými chybami by mělo být trestné...
hanay 19:56 31.07.2019
Proboha, to psal nějaký negramota, kterému absolutně nic neříká shoda podmětu s přísudkem. Ta měkká a tvrdá i/y tam sází, jak mu to napadne, to se ani nedá číst.