Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud i vy rádi trávíte čas venku v přírodě, kde si můžete užívat hezkého počasí a společnosti svých přátel a rodiny, máme pro vás tip. Vyrazte společně na báječný piknik!

Využijte poslední letní víkendy a vyrazte na piknik: 10 tipů, jak si ho maximálně užít

Piknik
zdroj: oficiální zdroj Piknik
aktualizováno 26.08.2017, 00:18 | 26.08.2017, 00:18 | doma.cz

Pokud i vy rádi trávíte čas venku v přírodě, kde si můžete užívat hezkého počasí a společnosti svých přátel a rodiny, máme pro vás tip. Vyrazte společně na báječný piknik!

Piknik je pro některé pohoda venku na louce na dece, pro jiné stolování v přírodě, pro další zase čas strávený s blízkými při dobrém jídle někde venku. Ale podívejme se do minulosti, odkud pochází toto slovo. Své kořeny má v první polovině 18. století ve Francii, pique niquer znamená obědvat na trávě. V té době však šlo spíše o označení oběda, na který si každý přinášel vlastní jídlo. Svého dnešního významu nabyl piknik až v 19. století, kdy se stal součástí výletů do přírody.

 

Velké oblibě se těšil v USA, kde vznikly i kuchařské knihy s piknikovými recepty. Na pikniku nesměla chybět různá studená jídla, sendviče se šunkou, vajíčka, zelenina, saláty, čerstvé ovoce, koláče, káva a limonády. Ale piknik neznamenal pouze jídlo - hrálo se na hudební nástroje a zpívalo se. Účastníci také hráli různé hry: na slepou bábu, petanque, později si začaly házet i létající talíře.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Největší kalorické bomby, které na vás v létě číhají
Nový způsob hubnutí? FRESH DIETA! Ideální strava na léto!
REVOLUČNÍ VÝZKUM: Některé potraviny je možné jíst, i když mají plíseň! Které to jsou?


V Čechách byl piknik původně označován jako „merenda“, k níž si hosté nosili vlastní jídlo a pití. Tato společenská akce měla podobu různých výletů, které často navštěvovali i čeští vlastenci. Pražané chodili do klášterů a po modlitbě hledali vhodné místo ke konzumaci nejrůznějších pokrmů. Nejčastěji se hodovala šunka, která se zapíjela pivem. V současné době podle průzkumu, který realizoval Stock Plzeň-Božkov, Češi na piknicích nejraději konzumují maso, zeleninu a pečivo, z alkoholických nápojů potom rum, vodku či gin.

 

Tipy na piknikové lokality:

V Praze uděláte nejlépe, pokud si vyberete některý z městských parků, nebo vyrazíte do Žlutých lázní. Na Náplavce je sice krásný výhled, ale většinou je tam příliš mnoho lidí pro poklidný piknik. Můžete si zde ale půjčit grilovací člun a odrazitr od břehu a užít si netradiční grilovačku uprostřed řeky. A veřejných grilovacích míst najdete v Praze také pěknou řádku:

 

Pražská místa s grilem nebo ohništěm


Grilování v lese: Ďáblický háj – V Lomu, Hloubětín – Louka u Hořejšího rybníka, Kunratický les – vyhlídka, Kunratický les – U Gizely, Hostivař – parkoviště u přehrady, Prokopské údolí – Klukovice u dětského hřiště, Chuchelský háj – V Lomu, Řepy/Motol – v areálu zdraví, Divoká Šárka – Na Rovinách.
 

Grilování v parcích: Královská obora – u cesty na Císařský ostrov, Královská obora – u Malé říčky, Královská obora – u cesty podél Podmokelské dráhy, Obora Hvězda – pod rybníkem, Obora Hvězda – u domu oborníka, Petřín – v Růžovém sadu u Hladové zdi, Vítkov – u Nových schodů, Vítkov – Pražačka.
 

Náš tip: V Praze můžete dokonce využít možnost zapůjčení piknikového vybavení a přípravy jídelního koše v nabídce různých restaurací (např. restaurace Pastař nebo Port62). Jednoduše zarezervujete a vyzvednete třeba cestou z práce. Pokud nemáte ve svém okolí podobnou službu, mrkněnte na nabídku damejidlo.cz. To má po Praze v příhodných piknikových lokalitách (např. v Riegrových sadech, ve Stromovce nebo na Grébovce) nebo tzv. pick-up pointy, tedy místa, kam si můžete objednané jídlo nechat dovézt. Podobnou službu nabízí i v Brně.

 

Grilovačka
(Foto: oficiální zdroj)

 

V Brně jsou také k pikniku ideální parky – Denisovy sady, park Lužánky či park Špilberk. Příjemným místem je také Wilsonův les.

 

V Ostravě – pokud chcete uniknout městskému shonu, vyrazte až na okraj města. Za zkoušku stojí Bělský les, Polanecký les, Mariánské hory, Krásné pole či Michálkovice.

 

V Hradci Králové nebudete mít problém najít lokalitu na piknik. Doporučujeme vám Jiráskovy sady, Žižkovy sady, Šimkovy sady či Městské lesy.

 

10 tipů, jak si užít skvělý piknik

 

Začněte s výběrem umístění.

To vám pomůže určit jídlo a jiné náležitosti, které budete potřebovat s sebou. Piknik můžete uspořádat prakticky kdekoliv! Může to být na dvoře za domem, v místním parku, na pláži (u jezera nebo u moře), v horách nebo v kempu, uprostřed metropole, nebo na venkově. Pokud berete s sebou i děti, rozhodně myslete i na to, jak daleko jsou případně toalety. Pokud pejska, zjistěte si předem, zda na daném místě bude vítán.

 

Nezapomeňte vzít v úvahu denní dobu.

Své kouzlo má třeba ranní piknik, kde si můžete pochutnat na snídani v chladném ránu. Ale také odpolední piknik, když je venku teplo a můžete se posadit ve stínu pod stromem. A všichni víme, že večerní pikniky bývají také zábava, zvláště pokud s sebou vezmete malý gril, nebo rozděláte oheň a něco si opečete.

 

Piknik
(Foto: oficiální zdroj)

 

Zvažte, na čem budete sedět.

Pokud se pikniku účastní vaši prarodiče, budou se hodit skládací křesílka. Pokud jdete vy s partnerem, vystačíte si s dekou či velkým ubrusem. Pokud vyrážíte i s dětmi, určitě ocení posezení na sedacím vaku. Děti si užijí spoustu zábavy a vy v případě potřeby můžete potah vaku jednoduše vyprat v pračce.

 

Jaké vybrat jídlo?

Mezi osvědčené věci patří sýry, uzená masa, chléb a další jídlo, které se dá nakrájet či natrhat a jíst rukama. Vybírejte jídlo, které se dá snadno konzumovat z talíře, který máte na klíně, což rozhodně nejsou špagety nebo polévka. Doporučujeme vytvořit si dopředu pár sendvičů a jednohubek a nezapomeňte také na sladkou tečku. Například brownies jsou skvělým piknikovým dezertem. Nezapomeňte také na dochucení, vezměte pepř a sůl, případně dressing či olivový olej.Udržujte potraviny ve správné teplotě, ať se z pikniku nestane katastrofa.

Doporučujeme vám nepoužívat majonézu a pokud si berete sendviče s vajíčkem či masem, mějte je raději zabalené v termotašce, která je udrží nějakou dobu v chladu. Pokud si berete s sebou syrové maso na opečení, vždy je balte samostatně, oddělené od ostatního jídla.

 

Grilování
(Foto: oficiální zdroj)

 

Nezapomeňte na otvírák.

Není nic horšího, než uprostřed parku zjistit, že máte skleničky, víno, ale nemáte ho čím otevřít. Vezměte si s sebou také dostatek vody nebo limonády, po jídle vám vyprahne. Hodit se může i servírovací tác, který zajistí stabilní podpěru, a chladící taška, která udrží potřebné pochoutky čerstvé. Přibalte také pytel na odpadky, ať po vás v přírodě nic nezůstane.


Vše si připravte raději předem, ať si s sebou nemusíte brát i kuchyňské prkénko a nůž.

Doma si omyjte a nakrájejte zeleninu a ovoce, přijdou k chuti. Pokud nemáte klasický piknikový koš se sadou nádobí, můžete si vzít klidně plážovou tašku a do ní naskládat balení jednorázových talířků, kelímků a příborů. Nezapomeňte na vlhčené ubrousky.


V přírodě určitě oceníte i opalovací krém a repelent proti komárům.

Pokud se přece jen stane, že se spálíte na slunci, pomoci vám může hojivý panthenol nebo betaglukangel z hlívy ústřičné. Chrání pokožku před poškozením sluncem a ošetřit jím můžete také drobná poranění či poštípání hmyzem. Gel zabrání vzniku trvalých stop na pokožce.

 

BBQ s dětmi
(Foto: oficiální zdroj)

 

Vezměte si pokrývku hlavy.

Kromě toho, že slušivý klobouk vám báječně doplní outfit, ochrání vás také před úpalem a před klíšťaty (protože repelent obvykle na hlavu nepoužíváme).


Na závěr si přibalte i hru.

Pokud jste sportovní nadšenec, vezměte si s sebou badminton či petanque. Báječně skladný je také létající talíř. A jestli po dobrém jídle raději posedíte v trávě, vezměte si s sebou nějakou společenskou hru. Třeba Člověče, nezlob se. Nedoporučujeme vám Dostihy a sázky, protože byste se mohli se svými spolustolovníky pohádat o to, kdo získá tu nejlepší stáj.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře