Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Velikonoce nabízejí každoročně několik dnů zaslouženého volna. První jarní dny a víkend prodloužený o volné pondělí i pátek přímo vybízí k výletům do přírody nebo návštěvě evropských měst.

Využijte prodloužený víkend: Kam se vydat nejen za oslavou svátků jara?

Jarní výlet
zdroj: Getty Images Jarní výlet
aktualizováno 18.04.2019, 17:29 | 18.04.2019, 17:29 | doma.cz

Velikonoce nabízejí každoročně několik dnů zaslouženého volna. První jarní dny a víkend prodloužený o volné pondělí i pátek přímo vybízí k výletům do přírody nebo návštěvě evropských měst.

Přinášíme vám několik tipů, díky kterým si užijete volno plnými doušky.

 

KAM V ČESKU S DĚTMI?


Bohatý velikonoční program nabízí řada českých měst, turistických cílů i muzeí.


* Vraťte se do časů minulých a navštivte například skanzen v Kouřimi. Díky tradičním lidovým stavbám v prostředí starého ovocného sadu a ukázkám lidových řemesel a zvyků přímo od „místních“ zažijete Velikonoce jako malované.


* Tradiční Velikonoce si můžete také užít na velikonočních jarmarcích. Na Velký pátek 19. dubna proběhne již 19. ročník jarmarku v Úštěku. Vedle tradičního pletení pomlázek, vystoupení folklórních souborů a divadel, uvidíte také obří slepici na chůdách s vejcem.


* Aktivní rodiny se mohou vydat například na Lipno. Užít si tu můžete cyklistiky, ale je možné půjčit si i sjezdové koloběžky nebo elektročlun. Skvělým tipem je návštěva Stezky korunami stromů Lipno, kde bude v sobotu 20. dubna 2019 probíhat pletení pomlázek. Při nepřízni počasí láká turisty Aquaworld nebo Hopsárium.

 

Stezka korunami stromů Krkonoše - 4
(Foto: stezkakrkonose.cz)


* Děti i dospělí si budou moct velikonočního veselí užít i na na Stezce korunami stromů v Jánských Lázních. Celý velikonoční víkend si i zde můžete uplést svou vlastní pomlázku, ale i namalovat barevné kraslice.

 

* Ohnivé Velikonoce si užijete v liberecké iQLandii. Od 18. do 22. dubna se můžete v libereckém science centru těšit na speciální Velikonoční hru a akční Science show plnou ohňů a kouře, při níž budou explodovat kraslice a šlehat modré plameny.


* Velikonoční svátky slaví i brněnský park VIDA! Od čtvrtka 18. dubna do neděle 21. dubna se zájemci několikrát během dne mohou zúčastnit Velikonočních labodílen, při které prozkoumají jarní sílu rostlin. Dozvíte se zde, co rostliny potřebují k životu, jak vypadá jejich stavba pod mikroskopem i proč jsou zelené. Na závěr si vyrobíte malou zahrádku ve skořápce od vajíčka.

 

UŽIJTE SI SVÁTEČNÍHO HODOVÁNÍ


Pokud jste bez dětí, vydejte se na výlet, kde si užijete nejen jarního sluníčka a rozkvetlé přírody, ale také jarních laskomin.
 

* Velikonoční hody v Dětenicích vypuknou přímo na Velký pátek. Pro tatínky a ostatní muže tu nachystali pletení pomlázek, při kterém budou moci ukázat svou zručnost. Pokud by jim to nešlo, mohou se zúčastnit výzvy Dětenice OPEN – jde o soutěž v rychlosti vypití půllitru piva. Na vítěze čekají hodnotné ceny. Děti, maminky a všechny ženy se mezitím mohou zabavit u malování kraslic a zúčastnit se soutěže o nejkrásnější kraslice. Pro děti bude připravená i dětská dílna a zábavná soutěž v hledání velikonočních vajíček po zámeckém parku. Vedle toho se můžete těšit na rytířské klání na středověkém kolbišti, dobovou kapelu s tanečnicemi, vystoupení fakíra a kejklíře, ukázky dělostřelby, oběšení a sokolníka s dravými ptáky, ale i na pokrmy obohacené o velikonoční speciality.

 

Zámek Dětenice
(Foto: Instagram)

 

* V areálu pivovaru Velké Popovice se v sobotu 20. dubna od 11 do 16 hodin poprvé uskuteční Velikonoční jarmark – svěží jarní veselice s živou hudbou, tvořivými dílničkami pro děti, ukázkami řemesel a velkopopovickým Kozlem přímo od zdroje. Celý den se ponese v duchu zvyklostí spojených s Velikonocemi. Každou půl hodinu průvodci pozvou zájemce na oblíbenou prohlídku pivovaru s mimořádně rozšířenou degustací piv přímo ve sklepích. Chcete-li si dopřát ještě intenzivnější výletní zážitek, vydejte se na Velikonoční jarmark do pivovaru Velké Popovice z pražského Hlavního nádraží motoráčkem Kozel expres.
 

* S Valašskem jsou neodmyslitelně spojovány í typické krajové koláče zvané frgály. Upéct opravdu chutný frgál je umění, které vyžaduje zkušenost, zručnost, a především kvalitní suroviny. Pokud se chcete dozvědět víc o jejich historii, výrobě a také si je toužíte sami zkusit upéct, vydejte se 20. dubna do Velkých Karlovic na kurz pečení valašských frgálů! Kurzy pořádá Resort Valachy v Gril Srubu Razula. Velikonoční program je zde ale ještě bohatší: naučíme vás zde plést tatary, můžete si zkrášit velikonoční vajíčka klasická i skleněná, nazdobit si perníčky nebo ochutnat velikonoční gastronomii.

 

ČTĚTE TAKÉ:

K moři jinak: Nejkrásnější městské pláže Evropy
Tip na barevný výlet: 5 nejkrásnějších zahrad a parků Evropy
Na jaře jsou nejkrásnější! Které české i zahraniční vinařské destinace neminout?

 

VYRAZTE NA EUROVÍKEND


Díky státním svátkům si můžeme užívat čtyř dní volna, což je ideální příležitost pro výlet do některého z hlavním evropských center zábavy.


* Milujete Matějskou a pouťovou atmosféru? Nudit se rozhodně nebudete na Jarním festivalu Volksfest v Norimberku (od 20. dubna do 12. května). Ten se koná v zábavním parku poblíž jezera Dutzendteich a slibuje velkou zábavu rodině i jednotlivcům. Je to takový mix Oktoberfestu a pražské Matějské, jen ve větším stylu. Když už v Norimberku o Velikonocích budete, zaskočit můžete i na tradiční Velikonoční trh na Hauptmarkt. Jedná se o vůbec nejstarší trh ve městě. Samozřejmě tu zakoupíte také velikonoční malovaná vajíčka i další sváteční dekorace, jako velikonoční ubrusy, květinové aranžmá nebo keramické figurky. Do Norimberku se z Prahy pohodlně dostanete autobusem, s FlixBusem za cenu už od 379 Kč.


* Obyvatelé Florencie každoročně během průvodu o Velikonoční neděli vyhazují do povětří ozdobený vozík. Slavnost se jmenuje Scoppio del Carro a jedná se o tradiční folklórní akci, kdy obyvatelé města zapalují ohňostroj vezoucí se na voze starém více než 500 let. Vůz je vysoký 10 metrů a táhne jej bílý býk zdobený květinami. Podle florentské tradice požehnaný oheň a světlo slibují dobrou sklizeň, obchod a stabilní sociální život. O Velikonocích se na místo oslav dostanete nejrychleji letecky z Prahy, za tři a půl hodiny s cenou okolo 4000 Kč za jednosměrnou letenku.


* Raději byste poznali, jak vypadají Velikonoce ve Španělsku? Na úvod je třeba podotknout, že velikonoční oslavy v Seville nebo Valladolidu jsou slavnější. I tak má ale hlavní město Španělska co nabídnout. Tisíce lidí v Madridu od Květné neděle (14. 4.) až do Velikonoční neděle (21. 4.) vycházejí do ulic, aby se účastnili četných průvodů. Sváteční atmosféru dotvářejí bubny, trubky a stovky věřících ve světlém i barevném oděvu plnící ulice hlavního města. Kostely a baziliky vám nabídnou koncerty a mše, zatímco nejlepší restaurace a cukrárny ve městě prodávají typická velikonoční jídla, jako jsou torrijas (sladký francouzský toast), potaje de garbanzos (guláš z cizrny), soldaditos de pavía (křupavé smažené kousky tresky) nebo croquetas de bacalao (smažené krokety).


* Velikonoce se v Salzburgu slaví zejména vážnou hudbou. Už od roku 1967 se zde pravidelně koná oblíbený Velikonoční festival (od 13. do 24. dubna), který kromě celé řady koncertů uvádí také velká operní díla v podání světově proslulých interpretů. Zúčastnit se můžete i velikonočních akcí pod širým nebem v Salzburském národopisném muzeu, kde můžete zhlédnout ukázky tradičního vázání palmových ratolestí, seznámit se starými řemesly a navštívit velikonočního zajíčka, další symbol tohoto svátku.

 

Salzburg - 6
(Foto: Archiv autorky)


* Pozornost celého Maďarska se během Velikonoc upíná k Budapešti, kde se na 23 místech po celém městě koná festival Budapešťské jaro (5. až 22. dubna). Milovníky kultury čeká přes 100 zajímavých samostatných akcí na místech jako Müpa Budapešť, Hudební akademie, Divadlo Erkel, Národní kino Uránia, Koncertní sál Vigadó a mnoho dalších. Až se dostatečně nabažíte hudby, nechte se zlákat do některých z honosných termálních lázní. Lenošení v horké vodě je zázračným lékem na nohy unavené chozením po památkách i na kocovinu, pokud se rozhodnete oslavu Velikonoc pořádně rozjet.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Kamila 07:18 14.06.2019
U nás je tolik míst, kam se dá s dětmi jet. My jsme s dětmi ještě ani nenavštívili všechno v našem okolí. Tolik času na to není, abychom mohli pořád někde jezdit. Děti jsou ale vždy nadšené. Vzali jsme je už taky do kempu pod stan a to se jim hodně líbilo. Máme kvalitní stan z https://armik.cz , tak nám bylo do rána ve stanu krásné teplo.