Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud máte rádi víno a zároveň vás zajímá historie a památky, tak je pro vás Znojmo a celá znojemská vinařská podoblast ideálním místem. Krásně se zde snoubí vinná kultura s tradicí této významné historické oblasti. V doprovodu výborného vína zde ...

Za vínem a památkami, ale i na vodu a za Římany: Kam? No do Znojma!

Znojmo - 1
zdroj: oficiální zdroj Znojmo - 1
aktualizováno 19.08.2018, 00:00 | 19.08.2018, 00:00 | doma.cz

Pokud máte rádi víno a zároveň vás zajímá historie a památky, tak je pro vás Znojmo a celá znojemská vinařská podoblast ideálním místem. Krásně se zde snoubí vinná kultura s tradicí této významné historické oblasti. V doprovodu výborného vína zde můžete obdivovat krásná místa a zhlédnout jedinečné památky. A pokud mezi vaše favority navíc patří třeba Veltlínské zelené, už byste pomalu měli vyrazit.

Znojemská vinařská podoblast je sice nejmenší, ale rozhodně ne nejmenší v tom, co návštěvníkům nabízí. Tato podoblast v západní části jižní Moravy dostala název podle královského města Znojma, které je zároveň jejím přirozeným centrem.

 

Již samotné město stojí za návštěvu

 

Toto historické město, které si oblíbili i významní čeští králové, si je svých předností vědomo a potenciálu spojení vína a kultury naplno využívá. Během roku se tu koná několik akcí, kde můžete nejenom ochutnat výborná vína typická pro tuto oblast, ale také se dobře pobavit a k tomu i něco zažít. Nejvýznamnější akcí je samozřejmě Znojemské historické vinobraní, které patří mezi největší a neznámější v Česku. Každoročně si na něj najde cestu několik desítek tisíc lidí z celé republiky, ale i ze zahraničí. Za návštěvu ale určitě stojí i další festivaly, jako třeba Jarovín Rosé, festival růžových vín, nebo Burčákfest. Pokud si chcete město prohlédnout v klidu, tak vás možná zaujme možnost komentované prohlídky města formou procházky se sklenkou vína. A pokud se vám nechce jít pěšky, protože Znojmo je poměrně velké město, můžete využít služeb vyhlídkového turistického vláčku, který vás proveze celým historickým centrem. Nevynechá významná místa, jako je rotunda svaté Kateřiny, kostel svatého Mikuláše, hrad nebo historické opevnění. Startuje se u další důležité památky, a to budovy Louckého kláštera, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Na několika zastávkách vám bude nabídnuto místní víno a domácí sýry.

 

Znojmo - 6
(Foto: oficiální zdroj)

 

Co vás čeká na letošním vinobraní?

Znojemské historické vinobraní, které se letos uskuteční 14. – 16. září 2018, přinese oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Budete svědky pochodu římských legií nebo komponovaného ohňostroje. Můžete se vydat do Středověké krčmy třeba na vařený vepřový ovar, zelnou polévku, smažené kapří kousky nebo trhanec s marmeládou.


Víno pro fajnšmekry

 

Znojemsko ale není významné jen výrobou vína, přispívá i k jeho rozvoji. Vznikl zde první apelační systém v České republice VOC, tedy vína originální certifikace. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny nejtypičtější odrůdy daného vinařského regionu, tedy Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský. A k tomu probíhá také spousta doprovodných aktivit, jako je třeba Festival VOC vín ve Znojmě, informační centrum VOC ve Vlkově věži ve Znojmě, kde se můžete nejenom dozvědět něco o VOC vínech a ochutnat je, ale i vystoupat se skleničkou nahoru na věž a podívat se na Znojmo hezky z výšky. I se svým kolem se můžete nechat svézt po okolí Znojma díky VOC Vinobusu.

 

Znojmo - 5
(Foto: oficiální zdroj)

 

Město z výšky

 

Ve městě si můžete projít letos otevřenou prohlídkovou trasu po hradebním opevnění, během které vystoupáte mj. na Střelniční, Prašnou, Novou a Vlkovu věž. Malebné město si tak můžete prohlédnout pěkně z výšky. Nově zrekonstruované věže v sobě navíc skrývají i poučné expozice: o historii hradebního opevnění nebo o dobové zbroji a zbraních.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Výletové rychlovky z Prahy: Jaká jsou blízká a krásná místa?
4 tipy na jednodenní VÝLET ve STŘEDOČESKÉM KRAJI!
TIP NA VÝLET: Toužíte spatřit pravou poušť? Nemusíte na Saharu, máme je i u nás

 

Nejen za vínem, ale i dobrým pivem

 

Za návštěvu stojí i Expozice pivovarnictví v areálu pivovaru hned vedle městského hradu. Expozice mapuje historii a tradici zdejšího pivovarnictví, ale návštěvníky seznámí i s hlavními pivovarskými surovinami – vodou, sladem a chmelem a se způsobem vaření piva od nejstarších dob až po současnost. Prohlédněte si krásně zachovalou varnu a na malé návštěvníky tu čeká atraktivní dětská trasa.

 

Pivovarská expozice Znojmo
(Foto: oficiální zdroj)


Z města do přírody? Nejlépe na lodi


Řeka Dyje je splavná až od roku 2014 a pokud na ni vyrazíte, odměnou vám bude klidná plavba bez kolon čekatelů před jezy. Asi největším lákadlem na Dyji jsou okolní louky, vinice a množství meandrů. Pokud chcete Dyji splouvat o víkendu, pěkný dvoudenní výlet nabízí úsek od Znojma po Hevlín, případně si plavbu můžete prodloužit až ke vzdutí Novomlýnských nádrží. Pro jednodenní výlet lze zvolit i úsek tzv. Zámecké Dyje, procházející lužními lesy a Lednickým parkem.

 

Znojmo - 8
(Foto: oficiální zdroj)


Poznejte malebné vesničky

 

Ale není to jenom Znojmo, které tvoří znojemskou vinařskou podoblast. Pokud zatoužíte vyrazit někam mimo toto úchvatné město, tak můžete navštívit nespočet malebných vinařských obcí a vesniček. Zavítat můžete třeba do Nového Šaldorfu, Dobšic, Vrbovce, Tasovic nebo Jaroslavic. Vinaři zde také pravidelně pořádají Otevřené sklepy, kdy během jednoho dne navštívíte několik sklepů a určitě si najdete to, co vám nejvíce chutná. A při své cestě za vínem nesmíte také vynechat Malovaný sklep v Šatově, vyzdobený plastickými malbami lidového umělce. V neposlední řadě by se pak vaším cílem měla stát vinice Šobes, ikona moravského vinařství a jedna z nejstarších a nejlepších vinic v Evropě.


Kde najdete užitečné informace?


* krajem vína vás provede web wineofczechrepublic.cz
* tipy na aktuální události přináší znojemskabeseda.cz
* tipy na výlety nejen po jižní Moravě najdete na kamkam.eu
* vodácké vybavení vám zapůjčí na pujcovna.vodaci.org

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře