Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Český týden kávy probíhá od 1. do 10. října, přičemž 1. října je zároveň mezinárodní den tohoto nápoje. Během této doby máte možnost seznámit se se zajímavými fakty o oblíbeném životabudiči, od jeho pěstování po sklizeň, pražení a samotnou příprav...

Začíná týden kávy! Kam zajít na kávové trhy a kde vám připraví kafe na míru?

káva
zdroj: Getty Images káva
aktualizováno 01.10.2019, 00:00 | 01.10.2019, 00:00 | doma.cz

Český týden kávy probíhá od 1. do 10. října, přičemž 1. října je zároveň mezinárodní den tohoto nápoje. Během této doby máte možnost seznámit se se zajímavými fakty o oblíbeném životabudiči, od jeho pěstování po sklizeň, pražení a samotnou přípravu kafe.

Pro mnoho lidí neexistuje den, který by nezačali se šálkem kávy v ruce. Jde o jeden z nejoblíbenějších nápojů světa a také součást mnoha společenských rituálů. Káva si proto určitě zaslouží mít vlastní festival, který v tomto období původně probíhal jen v Brně. První ročník se konal v roce 2011. Díky oblíbenosti kávy se však festival časem rozšířil také do dalších českých měst a zúčastnit se ho můžete i vy.


Káva je nové víno


Zatímco před pár lety lidé chodili na degustace vína, dnes se dělají ochutnávky kávy. Že jste ještě nikdy na kávové degustaci nebyly? Během týdne kávy máte spoustu možností, jak něco takového zažít.

 

Kromě degustací vás ale také čekají přednášky, workshopy a další akce zaměřené právě na kafe. V Brně se například budou ve dnech 4. a 5. října na náměstí Svobody konat Trhy kávy, kde návštěvníci budou moci hlasovat, která káva jim chutná nejvíc. Brno jim také nabídne mnoho přednášek, účast na kávovém maratonu a možnost podívat se na soutěž baristů.

 

káva
(Foto: Getty Images)


Kam v Praze zajít na netradiční nápoj nebo kávu na míru?


V Praze se týdne kávy zúčastní řada kaváren a kávových řetězců. Zamiřte třeba do poboček Costa Coffee, kde slaví příjemnou sníženou cenou. si od 1. října do 4. října můžete objednat v kavárnách Costa Coffee espresso (a jeho variace) za slavnostní cenu 29 Kč, v mimopražských pobočkách dokonce za 25 Kč. Pokud ale preferujete spíše cappuccino nebo caffè latte, tak navštivte pražskou kavárnu Costa Coffee na Palmovce. Tam si zdarma na svůj kávový nápoj s pěnou můžete nechat vytisknout selfie. Milovníci netradičních chutí zas mohou ochutnat podzimní specialitu, malinový Flat white s růžovým pepřem. Tento kávový nápoj se stal díky české baristce Nadě Krejčíčkové vítězným v soutěži Lagardere Foodservice Championship 2019.
 

Selfie Káva
(Foto: Costa Coffee)

 

Pojízdné kavárny Kofi-Kofi potkáte v Praze v Quadriu u Národní třídy a na Pankráci. Kofi-Kofi pobočky jsou také v Brně, je jich tam ale podstatně víc – na České ulici, u Technologického parku, na Šilngrově náměstí a dalších místech. V jejich stáncích pro vás bude během oslav každý den přichystané nějaké překvapení, hned ve velký den kávy 1. října tu bude 30 % sleva na kávu pro členy věrnostního programu. A třeba 3. října budete mít možnost ochutnat speciální čokoládové capucchino s chilli papričkami!

 

ČTĚTE TAKÉ:

Milujete kávu? Zkuste ji upravit na vietnamský způsob a přidejte do ní trochu jogurtu
Neprůstřelná káva: Proč byste si měly dávat do kávy místo mléka MÁSLO?
Nepijete špatnou kávu? Která platí na únavu a jakou pít s bolavým žaludkem?


V Praze byste také rozhodně neměly minout pražírnu Made In Coffee, která je součástí restaurace La Gare V Celnici nebo v Celetné ulici. Díky moderní pražičce vám zkušení baristé naservírují výběrovou kávu s maximální přesností. Kávová zrna totiž praží podle toho, v jaké nadmořské výšce byla sklizena a jak je potřeba je zpracovávat. Najdete tu kávu z celého světa, od jemné po hořkou. A co znamená jejich pražení na míru? Jde o to, že si tu můžete vybrat kafe přesně podle toho, co vám sedne. Jdete v souladu s pokrokem ve světě kávy a upřednostňujete spíš kyselejší, ovocné kafe? Nebo patříte mezi konzervativce a zajdete raději na typickou italskou kávu s výraznou příchutí hořké čokolády?

 

káva
(Foto: Getty Images)


Během celého týdne kávy navíc bude v podniku Made In Coffee probíhat den otevřených dveří, tak neváhejte s návštěvou. Určitě se dozvíte mnoho zajímavého, ať už jste letité milovnice kávy a máte o ní hodně načteno nebo se řadíte spíš mezi lajky. Poví vám to totiž přímo profesionální pražič Marcel Bíza, který Made in Coffee pomáhal realizovat.

 

6 věcí, které o kávě možná nevíte:

1) Turecká káva je oblíbená hlavně v Česku a na Slovensku - nevýhodou této přípravy je poněkud nakyslá chuť.
 

2) Z jednoho keře kávovníku můžete získat až 2,5 kila zelené kávy, která se pak praží.
 

3) Aroma mleté kávy se rychle ztrácí, začne mizet dokonce už po 15 minutách. Proto se doporučuje namlít jen tolik kávy, kolik právě potřebujete.
 

4) Existuje také bezkofeinová verze kávy, která je vhodná například pro těhotné ženy. Vyrábí se tak, že se zelené zrno máčí ve speciálním roztoku, který kofein absorbuje.
 

5) Pražením káva ztrácí na hmotnosti - z jednoho kila zelené kávy získáte jen 200 gramů výsledného produktu.
 

6) Mrtvice a infarktu se bát nemusíte. Z letošní studie British Heart Foundation, které se zúčastnilo více než 8 tisíc dobrovolníků, totiž vyplynulo, že ani lidem, kteří vypijí až 25 šálků kávy denně, zvýšené riziko srdečních chorob nehrozí.


Návštěva kaváren jako součást života


Nová generace už do kaváren pomalu chodí víc než na pivo. Do týdne kávy se zapojilo hodně kaváren i mimo Prahu a pro své hosty chystají speciální program. Týden kávy už se rozšířil i do Olomouce, kde můžete zajít na kafe do Jazz Fresh Caffé, nebo do Leštiny u Šumperku, kde svátek oslaví kávoví nadšenci v kavárně Harmonie. Kavárny, které se festivalu zúčastní, můžete najít na internetovém webu Týdne kávy nebo na Facebooku.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Laura 07:52 23.10.2019
Já budu v brzké době také připravovat kávu. Otevírám totiž svoji vysněnou kavárnu. Chtěla bych, aby byla výjimečná, abych neměla o hosty nouzi, tak snad se mi to podaří. Spoléhám na pohodlný nábytek z http://www.dublino.cz/ , na kterém věřím, že se všem hostům bude pohodlně sedět.