Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ztratili jste nebo vám byly odcizeny doklady a mezi nimi kartička pojištěnce? Zatímco novou občanku a kreditní kartu vyřizujete okamžitě, s kartičkou pojišťovny si dáváte načas? Není to dobře, můžete mít problémy, pokud budete potřebovat lékařské ...

Ztratili jste průkazku pojišťovny? Víme, co dělat

Prázdná kabelka
zdroj: Getty Images Prázdná kabelka
aktualizováno 11.08.2018, 00:00 | 11.08.2018, 00:00 | doma.cz

Ztratili jste nebo vám byly odcizeny doklady a mezi nimi kartička pojištěnce? Zatímco novou občanku a kreditní kartu vyřizujete okamžitě, s kartičkou pojišťovny si dáváte načas? Není to dobře, můžete mít problémy, pokud budete potřebovat lékařské ošetření.

Ztrátu průkazu musíte ohlásit své zdravotní pojišťovně, a to co nejdříve, podle zákona do 8 dnů. Zákon sice způsob ohlášení nepředepisuje, ale nejjednodušší je zajít na kterékoli klientské pracoviště vaší pojišťovny a věc neprodleně vyřídit.

 

„Pokud přijdete osobně, dostanete na počkání papírový náhradní doklad Potvrzení dočasně nahrazující EHIC. Tento doklad má omezenou dobu platnosti na 3 měsíce od data vystavení, ale poskytuje pojištěnci stejná práva a zdravotnickým zařízením stejné záruky úhrady jako plastový průkaz pojištěnce/Evropský průkaz zdravotního pojištění. Můžete se jím tedy plnohodnotně prokazovat doma i v cizině,“ radí Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

 

V cizině v nemocnici, ale bez průkazu pojištěnce

Zapeklitá situace může nastat, pokud potřebujete, například během letní dovolené, zdravotní ošetření v zahraničí, ale průkazku jste ztratili. Nenechte se v takové situaci lékařským personálem odmítnout. Nemáte-li doklad, kontaktujte telefonem nebo emailem svou pojišťovnu a požádejte o zaslání náhradního dokladu do místa, kde v zahraničí pobýváte. Jestliže je váš zdravotní stav vážný a dojde k hospitalizaci, můžete o zprostředkování požádat i prostřednictvím nemocnice.


Na pojišťovnu s občankou, ale jde to i bez ní

 

K vystavení nového průkazu budete potřebovat doklad totožnosti. Jestliže jste ztratila i doklady, můžete se prokázat náhradním občanským průkazem, cestovním dokladem (pasem), nebo řidičským průkazem apod. Vaši příslušnost si na pobočce ověří v informačním systému.

 

Zdravotní průkaz pojištěnce
(Foto: TN.cz)

 

Postačí email nebo zavolat

 

Můžete zkusit ohlásit ztrátu průkazu také emailem nebo telefonicky, a zároveň si požádat o nový průkaz. Řada pojišťoven akceptuje i tento způsob. Při ohlášení je ale třeba uvést své číslo pojištěnce, celé jméno, adresu trvalého bydliště, popřípadě korespondenční adresu. Počítejte ovšem s tím, že v takovém případě budete nějakou dobu bez dokladu o svém zdravotním pojištění, takže tento postup z praktických důvodů nedoporučujeme.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Aby vás dovolená nepřišla draho: Co nepodcenit při výběru cestovního pojištění?
Do Alp bez cestovního pojištění? Chřipka vás může vyjít na deset tisíc, zlomená ruka na dvacet
S příchodem do školy roste RIZIKO ÚRAZŮ! Nezapomeňte svého školáka pojistit

 

Na počkání? Bohužel ne

 

Nový průkaz pojištěnce neumí pojišťovny bohužel vystavit na počkání. Dočkáte se ho přibližně do tří týdnů. Můžete si ho vyzvednout na vybraném klientském pracovišti (oproti občanskému průkazu) nebo si ho nechte poslat na předem stanovenou doručovací adresu. Vystavení nového průkazu pojištěnce je bezplatné.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře