Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Podívejte se na své tělo zblízka, můžete přijít na to, že vám signalizuje, že s vámi není všechno v pořádku. Záleží i na detailech.

17 signálů, že je vaše zdraví v ohrožení

rizika_hlava2
zdroj: Thinkstockphotos rizika_hlava2
aktualizováno 17.02.2016, 17:13 | 17.02.2016, 17:13 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Podívejte se na své tělo zblízka, můžete přijít na to, že vám signalizuje, že s vámi není všechno v pořádku. Záleží i na detailech.

Zdánlivě triviální signály vašeho těla mohou rozhodnout o tom, zda na nějaký zdravotní nedostatek přijdete včas, nebo jej zanedbáte a k lékaři se v lepším případě dostanete na poslední chvíli.

1. Šedivění před čtyřicítkou
Předčasné šedivění může mít vážnou zdravotní příčinu. "Pokud máte již více než polovinu vlasů šedivou a nemáte ani 40, asi byste měli zkontrolovat, zda netrpíte cukrovkou," říká doktorka Joan Liebmann-Smith.

2. Zrohovatělé skvrny na kůži
Nadměrné rohovatění kůže (keratóza) většinou neznamená nic, co by člověka ohrožovalo na životě. Flíčky ztvrdlé kůže vám však mohou naznačovat, že vaše pokožka byla nadměrně vystavována slunečnímu záření. Tyto skvrny jsou varováním před hrozbou, jakou představuje rakovina kůže.

3. Prořídlé obočí

Pokud si všimnete, že vaše obočí výrazně prořídlo, může to být známkou toho, že je snížená činnost štítné žlázy. Toto onemocnění může souviset i s řídnutím vlasů. Časná léčba může vlasy i obočí zachránit.

4. Povislá oční víčka

Přimhouřené oči mohou vypadat smyslně, ale pozor. Povislá   oční víčka nemusí být jen příznakem stárnutí, ale je to také signál, že je poškozen váš zrak.

5. Zažloutlé bělmo

Barva očního bělma je dalším indikátorem vašeho zdravotního stavu. Zarudnutí obvykle znamená, že jste unavení nebo máte kocovinu. Zažloutlé může být znamením toho, že trpíte takzvaným Gilbertovým syndromem (dědičná porucha metabolismu žlučového barviva v krvi). Toto onemocnění bývá nejčastěji diagnostikováno mezi 15. a 30. rokem života. "Růžové oko" je zase jiný název pro zánět spojivek. Pokud ale růžová barva bělma přetrvává, určitě zajděte k lékaři, aby vám udělal test na chlamydie.

6. Pokrčené ušní lalůčky
Studie zveřejněná v časopise The American Journal of Medicine poukazuje na souvislost abnormálního záhybu na ušním lalůčků a o třetinu zvýšeného rizika onemocnění srdce. Podle této teorie znamená rýha na lalůčku nedostatečnou elasticitu, což má vliv i na pružnost srdečních tepen.

7. Návaly

Červená tvář a nos mohou znamenat, že máte růžovku (rosaceu), která často postihuje ženy ve věku mezi 30. a 55. rokem života. Stres, slunce a kořeněná jídla rozšiřují cévy, takže se snažte tyto faktory omezit. Nemoc může mít nepříznivý vliv i na vaše oči.

8. Popraskané koutky
Praskliny v koutcích úst jsou někdy způsobeny nedostatkem vitamínu B a zinku v organismu. Pokud problémy přetrvávají, může být jejich příčinou plísňová infekce.

9. Oteklý krk
Struma - otok na přední straně krku - může naznačovat Gravesova nemoc, tedy hypertenzi štítné žlázy, kterou nejčastěji trpí ženy ve věku 20 až 50 let. Dalším signálem, že můžete trpět touto nemocí, je i hubnutí.

ČTĚTE TAKÉ:

Únava jako vážná nemoc: Nepodceňte první příznaky!
Za vypadáváním vlasů může být i nemoc
10 nemocí, které tě nejvíc ohrožují


10. Zhnědnutí kůže
Ztmavnutí kůže, které vás postihne i bez opalování, může znamenat, že trpíte Addisonovou chorobou (selhání nadledvin), při které je člověk velmi unavený a bolí ho celé tělo.

11. Široký hrudník
Pokud máte neobvykle široký hrudník a naopak velmi útlý pas, může to znamenat, že jste náchylnější na cukrovku.

12. Husí kůže
Pokud máte často husí kůži, může to být způsobeno nadměrnou tvorbou kreatinu. To je sice neškodné, ale člověku může být husí kůže nepříjemná. Může pomoci kyselina mléčná, tedy mléčna koupel. Podává se i krém se steroidy, který vám předepíše dermatolog.

13. Tuk na bocích a břiše
Pokud se vám hromadí tuk na břiše, máte třikrát vyšší riziko, že onemocníte na demenci. Navíc je velmi pravděpodobné, že budete náchylnější na cukrovku a srdeční onemocnění.

14. Zarudlé dlaně a prsty

Červené dlaně a prsty můžou být příznakem onemocnění jater. Pravděpodobně se budete cítit špatně a letargicky.


15. Dlouhý prsteník
Pokud má žena ukazováček kratší než prsteníček, může to znamenat, že má v těle příliš mnoho testosteronu.


16. Nehezké nehty
Fleky na nehtech může být příznakem prodělané nemoci nebo špatné výživy. Pokud se vám nehty velmi lámou, nepodceňujte to, může to být i příznak anémie. Hnědočervené obarvené nehty mohou znamenat, že se vaše ledviny potýkají s nějakým onemocněním.


17. Studené nohy
Chodidla jsou daleko od srdce, takže jsou podle lékařů často prvním místem, kde se projeví cévní onemocnění. Abnormální studené nohy a ruce někdy souvisí s Raynaudovým syndromem. Trpí jím nejčastěji mladé ženy a je charakterizován recidivujícími záchvaty blednutí pokožky a bolesti periferních částí těla, jako jsou právě nohy a ruce.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře