Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chřipka patří mezi ta vůbec nejběžnější onemocnění, přesto o ní koluje spousta mýtů. Některé vyvolávají zbytečně velké obavy, jiné chřipku zlehčují a podceňují. O jaké mýty se jedná?

5 největších mýtů o chřipce a očkování: Pozor na ně!

chripka, nachlazení - 1
chripka, nachlazení - 1
aktualizováno 16.11.2013, 08:01 | 16.11.2013, 08:01 | doma.cz / hel

Chřipka patří mezi ta vůbec nejběžnější onemocnění, přesto o ní koluje spousta mýtů. Některé vyvolávají zbytečně velké obavy, jiné chřipku zlehčují a podceňují. O jaké mýty se jedná?

Určitě jste některé z nich slyšeli .V každém případě mohou tyto nepravdy vést k nesprávnému přístupu a zbytečným onemocněním a komplikacím, kterým lze předejít očkováním.
 

Chřipka není závažné onemocnění
Přestože se s chřipkou drtivá většina rok co rok setkává a považuje ji tedy za téměř banální onemocnění, nijak to nesnižuje rizika, která může způsobit. Virus napadá dýchací cesty a při zanedbání může vést až k zápalu plic, nebo dokonce k infarktu. „Každoročně je v České republice kvůli následkům chřipky hospitalizovaných 7000 až 16000 infikovaných,“ uvedla lékařka Martina Havlíčková. Okolo 2000 lidí dokonce následkům chřipkového onemocnění podlehne.
 

Očkování může způsobit chřipku
Očkování proti chřipce funguje na principu budování imunity, tedy reakci těla na přítomnost viru chřipky a vytváření protilátek. Vakcína obsahuje pouze deaktivované (mrtvé) viry nebo jejich části, které jsou ve výrobním procesu důkladně čištěny a nemohou nemoc vyvolat. K tomuto omylu dochází nejčastěji v případech, kdy člověka postihne nachlazení, ale on je považuje za chřipku a jeho vznik tak přičítá očkování.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zapuďte kamarády! Oblíbení lidé jsou více ohroženi chřipkou

 

Očkování nemá smysl, nikdo neví, jaký typ viru udeří
Každý rok vydávají epidemiologové prognózu pro danou chřipkovou sezónu, kterou se pak řídí výrobci vakcín. „Prognóza vychází ze studia cirkulace chřipkových virů na jižní polokouli, ze které nákaza putuje k nám na sever. Úspěšnost předpovědi je 90procentní, navíc vakcíny dostupné na místním trhu obsahují tři virové kmeny, což pravděpodobnost shody ještě zvyšuje,“ popisuje situaci Havlíčková.
 

Očkování proti chřipce je trvalé
Mnoho lidí se nechává očkovat s předpokladem, že jsou proti chřipce trvale chráněni, což vzhledem k mutacím viru není pravda. Očkování proti chřipce je třeba provádět každý rok, protože chřipkové viry se velmi často mění. „Epidemiologická prognóza přináší každoročně nové informace o právě cirkulujících virech chřipky. Na základě doporučení WHO (Světové zdravotnické organizace) pro složení chřipkové vakcíny je pak vyvinuta vždy pro aktuální chřipkovou sezónu nová vakcína,“ uvedla Martina Havlíčková. Účinnost vakcinace je 6 - 12 měsíců, každoroční přeočkování se proto provádí i v případě, že se složení vakcíny nezmění. Oproti loňské sezóně jsou letos ve vakcíně dva nové kmeny.
 

Očkování snižuje přirozenou obranyschopnost organismu
Mnoho lidí se domnívá, že očkování je pro tělo moc velká zátěž a že oslabí imunitu. Pravdou je, že vakcína nastartuje výrobu protilátek, čímž naopak obranyschopnost těla posiluje.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tajemství porodu Kate: 11hodinové peklo! Nechtěla léky na bolest

Moderátor Michal Hrdlička skončil v nemocnici! Odvezla ho sanitka

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Veronika Nováková 11:19 19.11.2013
Na očkování proti chřipce se vede mezi odborníky neustálá debata, kde někteří vidí v očkování pouze 60% účinnost, jiní zase 90% účinnost. Pravdou však je, že zatím očkování proti chřipce je nejúčinnější prevencí. Na toto téma jsem vedla rozhovor s MUDr. Svobodou na http://cs.medixa.org/rozhovor-s-lekarem/mudr-svobo...
Veronika Nováková 11:18 19.11.2013
Na očkování proti chřipce se vede mezi odborníky neustálá debata, kde někteří vidí v očkování pouze 60% účinnost, jiní zase 90% účinnost. Pravdou však je, že zatím očkování proti chřipce je nejúčinnější prevencí. Posilování imunity přírodní cestou určitě smysl má, avšak očkování se všeobecně doporučuje osobám, u kterých je nutné snížit riziko nákazy a její komplikací, tedy senioři nad 65 let a osoby s onemocněním srdce, plic atd. Na toto téma jsem vedla rozhovor s MUDr. Svobodou na http://cs.medixa.org/rozhovor-s-lekarem/mudr-svobo...
Demi 17:01 18.11.2013
http://www.bezvahry.cz/doporucuji/815/
Monika 11:08 17.11.2013
S článkem nesouhlasím. Očkování je zbytečné zatěžování organismu a nadělá více paseky než užitku. Vím to i od známého lékaře. Raději předcházím nemocem prevencí přírodní cestou (česnek, citrón, zelené potraviny, však to všichni známe)...