Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rozhodně jim nevěřte a pusťte se do svého ozdravného předsevzetí s plnou vervou.

6 největších mýtů o odvykání kouření

Stop kouření
zdroj: Thinkstockphotos Stop kouření
aktualizováno 07.01.2016, 00:04 | 07.01.2016, 00:04 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Rozhodně jim nevěřte a pusťte se do svého ozdravného předsevzetí s plnou vervou.

Rozhodli jste se, že přestanete kouřit? Počítejte s tím, že to nebude vůbec snadné. Určitě jste si už leccos zjišťovali nebo vás informovali ti, kteří se již tohoto zlozvyku zbavili. Ale ne všechno je tak, jak jedna paní povídala. Zde je šest největších mýtů o odvykání kouření.

 

1. Když přestanu kouřit, přiberu

 

Toto je nejrozšířenější mýtus, a při tom jde o hloupost. Někteří lidé skutečně přiberou poté, co se rozloučí s cigaretami. Ale důvodem není absence nikotinu, ale fakt, že jeden zlozvyk nahradí druhým. Tedy kouření za jezení. Pak je logické, že když nahradíte cigarety hamburgery či řízkem, tak přiberete.

 

2. Odvykání je drahá záležitost

 

Nikotinové náplasti či doplňky stravy, po kterých někteří bývalí kuřák sáhnou, jsou drahou záležitostí. Ale zkuste si spočítat, kolik vás stojí právě kouření.

 

Náš tip:
Řešíte peníze? Pak by vás mohl motivovat příspěvek od vaší zdravotní pojišťovny. Na předsevzetí přestat kouřit nabízí například VZP svým klientům příspěvek až 2 500 korun. Podmínkou je léčba na doporučení ošetřujícího lékaře Centra pro závislé na tabáku nebo konzultanta odborného pracoviště České lékárnické komory a předložení platebních dokladů na léčivé přípravky. Informujte se u své pojišťovny, zda vám na dovykání rovněž nepřiplatí.


3. Namísto cigaret vodní dýmka, je zdravější

 

Pro srovnání škodlivých účinků cigaret a vodních dýmek se zaměřilo několik studií a všechny dospěly k překvapivému závěru. Vodní dýmky nejsou v žádném případě zdravější alternativou jiných tabákových výrobků. Při jejich kouření jste vystaveni stejnému množství škodlivin a karcinogenních látek, jako při kouření cigaret.

 

Cigareta
(Foto: Mediafax)

 

4. Po letech kouření už svému tělu i tak nějak nepomůžu

Ve skutečnosti není nikdy pozdě přestat. Už během roku bez kouření se snižuje riziko onemocnění srdce o polovinu! Tři měsíce po poslední cigaretě se zlepší funkce plic a krevní oběh. Po 12 hodinách klesne hladina oxidu uhelnatého v krevním řečišti.


ČTĚTE TAKÉ:

Chcete přestat kouřit? Využijte menstruační cyklus
Chci přestat kouřit: 10 rad, jak pracovat s motivací
Kouření škodí - ničí i vaše zuby!

 

Co by mohlo pomoci:


* STOPfiltr na cigarety Eva Cosmetics (30 ks, 35 Kč, dostupné na prozdravi.cz)
Přestat kouřit je těžké, ale můžete kouřit a výrazně přitom zredukovat nebezpečné látky vznikající při kouření, které vdechujete - zejména dehet. Stačí používat patentovaný STOPfiltr. Tento systém výrazně redukuje nebezpečné látky a zlepšuje chuť cigarety. Osmifiltrový nástavec na cigaretu zachycuje dehet a část karcinogenních látek. Tímto filtrem tak výrazně začnete šetřit své plíce a zdraví.

 

* Niquitin Mint 2,5 mg rozpustné papírky (219 Kč) nahrazují dávku nikotinu v podobném množství, jako ji tělo přijímá z cigarety, tedy asi ve 2 mg. Stačí vložit film Niquitin nechat rozpustit v ústech. Niquitin Mint 2,5 mg rozpustné papírky jsou vybaveny příjemnou mentolovou příchutí, která zároveň osvěžuje dech.

 
* Chuť je u mnohých z nás silnější než vůle, a tak mnohdy po krátkém omezování se znovu začínáme kouřit v plném rozsahu. Pokud ale skutečně chceme dostát svému předsevzetí, je vhodné vzít na pomoci kombinovanou esenci Stop – Smoke (411 Kč, více na bio-bachovky.cz) vhodnou pro všechny, kteří chtějí přestat kouřit. Upevňuje totiž jejich rozhodnutí, posiluje vůli a dopomáhá dosažení cíle.

 

Pomoc proti kouření
(Foto: Archiv firem)

 

* Chcete přestat kouřit, ale nemáte k tomu vůli a navíc máte strach, že přiberete? Zkuste to pod vedením odborníků se STOBem. STOBaKO (2300 Kč s možností vrácení celé částky v případě zanechání kouření, více na stob.cz) je speciální kurz odvykání kouření v kombinaci s metodikou zaměřenou na udržení váhy, případně její redukci.


* Chcete přestat kouřit okamžitě? Zkuste jednorázovou biorezonanční terapii (1500 Kč, více na naturomed.cz), která odstraní fyzickou závislost na nikotinu, ale je potřeba se vzdát i zažitých návyků, např. ranní cigarety při cestě do práce. Úspěšnost terapie je až 80 %!

 

5. Bez cigaret nezvládnu stres


Pokud patříte ke kuřákům sahajícím po cigaretě tehdy, když jste ve stresu, pozor. Studie prokázaly, že nekuřáci jsou méně úzkostliví a lépe se vyrovnávají se stresem. A týká se to i bývalých kuřáků. Nikotin navzdory své pověsti nepůsobí jako uklidňující prvek při stresu, je to jen další mýtus. To, co lidi vede k tomu, že sáhnou při stresu po cigaretě, je spíše potřeba něčím zaměstnat ruce nebo se zvednout od stresující práce a na chvíli si vyčistit hlavu. To ale jde i bez cigaret.

 

6. Když přestanu kouřit, nebudu v práci tak výkonná

 

Opak je pravdou. Je prokázáno, že kuřáci jsou nemocnější, hůře se soustředí, navíc pro závislost a potřebě si zapálit pravidelně odbíhají od načaté práce a pak musí začít znovu. To nezní velmi výkonně.

 
10 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jana 10:25 30.10.2019
champix je lek na recept a ten vam pomuze - vymaze zsavislost z hlavy uziva se pul roku ( lekari o tom mlci proc asi ? ) diky tomuto leku nekpurim uz 5 rok
alena.lechnyrova@centrum. 22:59 21.05.2017
Protože kouření snižuje chuť k jídlu, samozřejmě začnete víc jíst a přiberete.Musela jsem třeba vystoupit z autobusu a jít si něco k jídlu ihned koupit.
Je to ale problém dočasný.
Nejdůležitější je vnitřně se rozhodnout, že opravdu s cigaretami končím.
Konec ze dne na den už před 20ti lety.
Nebylo to zase až tak příliš těžké. Jde především o psychiku.
Adriana 15:07 20.01.2017
Když jsem přestala kouřit, tak jsem teda o něco málo přibrala, ale bylo tam spojených víc věcí kolem, stres atp. A přiznávám se, že jsem v těchto chvílích opravdu toužila po nikotinu, a bylo mi to líto, protože jsem už byla dva měsíce bez cigarety. Zkusila jsem si rovnou koupit elektronickou cigaretu jako náhražku. Četla jsem o ní nějaký články, že takhle několika lidem pomohla. Nechtěla jsem si koupit něco levného a laciného a když jsem pak třídila podle vzhledu a ceny, koupila jsem si vapour 2. Neříkám, že první dny nebyly těžký, nebo spíš jiný, šlo o zvyk, ale když to člověk přejde, tak v tom nevidím problém. Váha zůstala stejná, drahá záležitost to není, to jsou spíš naopak cigarety a myslím, že časem seknu i s elektronickou.
Adriana 14:49 20.01.2017
Když jsem přestala kouřit, tak jsem teda o něco málo přibrala, ale bylo tam spojených víc věcí kolem, stres atp. A přiznám se, že jsem v těchto chvílích opravdu toužila po nikotinu, bylo mi to líto, byla jsem asi dva měsíce bez cigarety. Zkusila jsem si rovnou koupit elektronickou, jako náhražku. Četla jsem o ní nějaký články, že takhle několika lidem pomohla. Nechtěla jsem si koupit něco levného a laciného a když jsem třídila podle vzhledu a ceny, koupila jsem si vapour 2. Neříkám, že první dny nebyly těžký, nebo spíš jiný, jde o zvyk, ale když to člověk přejde, tak v tom nevidím žádný problém. Váha zůstala stejná, drahá záležitost to není spíš cigarety jsou drahá záležitost a myslím, že časem seknu i s elektronickou.
Lenka 23:40 10.01.2016
Tak nesmyslně bych některé body neviděla. Já sama nekouřím 4,5 roku, přestala jsem kouřit po 17 letech kouření. Přibrala jsem a mám zpomalený metabolismus, přibírám o hodně rychleji než dříve.A jenom třičtvrtě roku trvslo než se mi srovnalo zažívání.
A také, když jsem přestala, dlouho jsem stres nezvládala, protože jsem byla zvyklá se odreagovat cigaretami po večerech a najednou jsem neměla, jak se odreagovat.
Každopádně výhody nekouřit jsou stále větší něž kouření. Právě to, že nejste otrok nikotínu je velmi osvobozující a na mém zdraví a na penežence je too veelmi znát.