Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kromě kvetoucích rostlin a stromů znamená pro některé citlivé lidi ohrožení i jedovatý hmyz.

Alergie: nepodceňujte přípravu na hmyzí útok

aktualizováno 25.05.2012, 00:00 | 25.05.2012, 00:00 | doma.cz/kat

Kromě kvetoucích rostlin a stromů znamená pro některé citlivé lidi ohrožení i jedovatý hmyz.

Většina alergiků se na léto těší, některým však přidělávají vrásky možná sezónní rizika. Kromě kvetoucích rostlin a stromů znamená pro některé citlivé lidi ohrožení i jedovatý hmyz. Zapamatujte si tedy raději předem, co lze od různých bodnutí očekávat a jak se bránit.

 

Bodající nebezpečí

 

Napadení hmyzem mají nejčastěji na svědomí včela, vosa, čmelák a sršeň. Čím se liší?

 

Čmelák – jeho bodnutí je nejméně nebezpečné, následky nejsou těžké. Nebývá agresivní a útočí výjimečně. Čmelák může i kousnout.


Vosy a sršně – pokud se cítí ohrožení, jsou velmi agresivní. Mohou bodnout i opakovaně. Každoročně si vyžádá napadení tímto hmyzem několik životů.


Včela
– bodne vždy jen jedenkrát, stojí ji to totiž život. Žihadlo po zaboření do kůže zůstává doslova živým orgánem. Jed se napouští stále hlouběji do rány a žihadlo se stačí ještě během několika desítek vteřin pevně přichytit. Následky napadení včelou mohou být velmi závažné, varuje server ulekare.cz.

 

 

Jak snížit riziko?

 

Snažte se dodržet několik jednoduchých pravidel:

 

- Hmyzu se pokuste zcela vyhnout (nechoďte kolem vosího hnízda nebo úlů, nezdržujte se v létě v ovocných sadech a na místech se shnilým spadaným ovocem).
- Neupozorňujte na sebe, je-li včela či vosa dotěrná, nemávejte rukama a neodhánějte ji.
- Doporučuje se nejíst venku sladké a maso, protože to hmyz láká.


ČTĚTE TAKÉ:

Rakovina tlustého střeva: pomáhá i víno!


V případě známé alergie na hmyzí jed je potřebné alergologické vyšetření, odborný lékař může doporučit specifickou imunoterapii – podávání malých dávek jedu ve zvyšujícím se množství s cílem dosažení tolerance (tento postup se dříve a možná výstižněji nazýval desenzibilizace nebo hyposenzibilizace).


Z hlediska rozdílu mezi jednotlivými hmyzími útočníky je třeba uvést, že včelí a vosí jed se liší, při případné desenzibilizaci je nutné určit, který z nich vyvolal reakci.

 

Po útoku

 

V akutní situaci na druhu útočícího hmyzu nezáleží. Je vhodné pokusit se vytáhnout žihadlo (není nutné hledat pinzetu, ale pomoci si například nehtem) a postižené místo ledovat. Kdo je bodnutím jedovatým hmyzem ohrožen, měl by s sebou nosit pohotovostní balíček, uvádí server bez-alergie.cz.

 

Podle závažnosti alergie by v něm neměl chybět autoinjektor s adrenalinem, případně tablety s kortikoidy k rychlému rozkousání při akutním stavu. Současně se doporučuje podání antihistaminika, léku ke zmírnění alergické reakce. Pohotovostní balíček doporučí a vydá ošetřující alergolog, případně jiný lékař.

 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře