Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Očista těla? Nezapomeňte na lymfu!

Angína, neplodnost i potíže se štítnou žlázou: Vše má na svědomí zpomalená lymfa

Lymfatický systém
zdroj: Thinkstockphotos Lymfatický systém
aktualizováno 10.05.2019, 00:00 | 10.05.2019, 00:00 | doma.cz

Očista těla? Nezapomeňte na lymfu!

Za kvalitu našeho imunitního systému je zodpovědná slezina, protože čistí lymfatický systém a odvádí z organismu chemické látky a barviva, které jíme spolu s potravinami. Lymfa, která proudí lymfatickým systémem, obsahuje nečistoty a chemické látky – ty zachytávají lymfatické uzliny a vylučují je z těla. A pokud se celý tento lymfatický systém přetíží či zanese, jsou to právě krční mandle, které se jako červená kontrolka rozsvítí, že je něco v nepořádku.


Takže pokud často trpíte chrapotem nebo angínami, pravděpodobně nemáte v pořádku svoji lymfu. „A pokud máte potíže se štítnou žlázou, hormonálním systémem či dalšími žlázami s vnitřní sekrecí, aktivujte si lymfu. Bude vám lépe,“ říká masérka Kateřina Lebedová, která lymfatické masáže provádí.


Jestliže váš lymfatický systém nepracuje nebo je přerušen například zraněním či chirurgickým zásahem, zůstanou vám zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, celulitida a vznikají otoky. „Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu opět aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven,“ říká masérka Kateřina Lebedová z Prahy. Ovšem za špatný tok lymfy si můžeme i sami. Takové holení v podpaží a vytrhávání chloupků přerušuje správnou cirkulaci lymfy, která proudí těsně pod kůží. „Pokud vám po zranění zůstala jizva, vězte, že v tom místě může být narušen tok lymfy také. Antikoncepce, tabletky na revma a dokonce i dýchátka na astma mohou způsobit přetížení lymfy,“ říká masérka. Ženy by neměly zapomínat ani na to, že přerušit tok lymfy může i těsná podprsenka.


Účinná detoxikace


Určitě víte, že pokud jste plni zloby, bolestí a starých křivd, že ideální způsob, jak se od toho oprostit, je detoxikovat. Jinými slovy aktivovat lymfu. A to vám bude příjemné. Jedná se totiž o speciální jemnou masážní techniku vybraných částí těla jemnými hmaty, žádné rozmasírování či tlakové pohyby. Kvalitní proudění lymfy zvyšuje imunitu, pomáhá proti celulitidě, otokům nohou i revmatismu, mizí křečové žíly, menstruační bolesti i migrény. V neposlední řadě se jedná o výborný způsob detoxikace a regenerace organismu například po infekční nemoci.

 


A proč se lymfa aktivuje zrovna masáží? „Je to jednoduché a přirozené – když se hýbeme, lymfa proudí, když se nehýbeme, lymfa stojí a tím pádem neodvádí toxiny z těla ven. Jemnou masáží drobnými hmaty lymfu rozproudím, uvolním hlavní uzliny a odvedu drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven,“ popisuje Kateřina Lebedová a dodává: „Jedna masáž nestačí. K tomu, abychom rozproudili lymfu a pořádně ji pročistili tak, aby fungovala správně, případně aby se odstranili dlouhodobé potíže, je potřeba minimálně 6 opakování.“

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

6 superpotravin, které zrychlí váš metabolismus a pomohou vám s hubnutím!
Nabuďte lymfatický systém: zbavíte se celulitidy a budete zdravější
Vyhlaste boj celulitidě!


Na vlně euforie


Po dobu celého cyklu lymfatických masáží se nedoporučuje pít alkohol. Do jídelníčku by se měla zařadit odlehčená strava (pokud možno bez masa) a dodržovat pitný režim, který je velmi důležitý (nedoporučuje se pít minerálky nebo perlivé vody, ale raději stolní vody nebo čaje, podporující čištění lymfatického systému vyplavováním toxinů z těla). Jak říká masérka: „Pokud nebude dodržován pitný režim, veškeré nečistoty zůstanou ve vás.“


Po lymfatické masáži se zhruba 80 % lidí cítí unaveno, což je dáno nastartováním detoxikačního procesu. Proto se v den, kdy se provádí lymfatická masáž, doporučuje mít fyzickou či psychickou zátěž. „Někdo se může cítit jako znovuzrozený - rozproudění lymfy a zrychlení metabolizmu totiž umí dodat hodně energie, síly, euforie a optimismu,“ uzavírá odbornice.

 
8 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře