Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Alergiků je v České republice asi 2,5 miliónu, z toho asi 800 000 lidí trpí průduškovým astmatem. Odhaduje se, že asi 250 000 lidí s astmatem nemá dosud stanovenou diagnózu, a tím pádem ani zavedenou potřebnou léčbu. A astma může vyvolat i kondom,...

Astmatem trpí každý dvanáctý Čech, může ho vyvolat i kondom!

Astma může vyvolat kondom!
zdroj: Thinkstockphotos Astma může vyvolat kondom!
aktualizováno 23.11.2013, 00:00 | 23.11.2013, 00:00 | doma.cz

Alergiků je v České republice asi 2,5 miliónu, z toho asi 800 000 lidí trpí průduškovým astmatem. Odhaduje se, že asi 250 000 lidí s astmatem nemá dosud stanovenou diagnózu, a tím pádem ani zavedenou potřebnou léčbu. A astma může vyvolat i kondom, tvrdí mezinárodní vědci. Především tím trpí ženy, když jejich partner používá kondom.

„Latexová alergie“

 

Na „latexovou alergii“ totiž trpí stále více lidí. Mnohem častěji jsou postiženy ženy, neboť přicházejí s kondomem při intimním styku do blízkého kontaktu. Může způsobit nepříjemné svrbění a pálení, vyrážky, kopřivku, opuchnutí, zarudnutí.

 

V kontaktu se sliznicí může alergie na latex způsobit i závažné problémy. Látka může vyvolat kromě alergií ovšem i srdeční problémy, problémy s dýcháním, astma. Odborníci ovšem tvrdí, že menší alergie neznamená, že by lidé měli přestat používat kondom. Dnes mnozí výrobci dbají na to, aby kondomy neobsahovaly „zrádný“ latex.

 

Co je astma?

 

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Při jejich podráždění dochází k otoku střední vrstvy průdušek, ke zvýšené produkci hlenu hlenotvornými žlázkami a ke stahu hladké svaloviny. Výsledkem je ztížené proudění vzduchu jak při nádechu, tak při výdechu. Nemocný pociťuje dušnost, průdušky vydávají pískavé či hvízdavé zvuky. U některých lidí je nápadný dráždivý kašel, někteří si pouze stěžují na tlak na hrudi. Symptomy se dostavují v různě dlouhých intervalech - buď jako reakce na známý podnět, nebo bez nápadné příčiny. Časté jsou noční dušnosti a dušnosti při tělesné námaze.

 

Průduškové astma se definuje jako nemoc, k jejímuž rozvoji vede souhra několika faktorů. Na počátku je genetická dispozice, ta však sama o sobě nestačí. Mezi nejčastější podněty, které průdušky dráždí a mohou vyprovokovat astmatický záchvat, patří cigaretový kouř, prašné prostředí, dráždivé plyny, spreje na vlasy, mlha, smog, peří, chlad, fyzická námaha i silné emoce, pylová zrna, zvířecí srst, roztoči, plísně, potraviny, hmyzí jedy apod.

 

 

Asi 20 % případů astmatu začíná v kojeneckém a batolecím věku, 10 % ve věku předškolním, 70 % ve věku školním a v době dospívání.


Výskyt alergických onemocnění v ČR

 

Alergiků jsou v České republice asi 2,5 miliónu, alergickou rýmu má asi 1,25 až 1,5 miliónu lidí, průduškové astma se vyskytuje asi u 800 000 lidí. Alergický (atopický) ekzém má asi 800 000 až 1 000 000 lidí. Odhaduje se, že asi 250 000 lidí s astmatem nemá dosud stanovenou diagnózu, a tím pádem ani zavedenou potřebnou léčbu. Asi 60 až 80 % astmatiků trpí současně i alergickou rýmou, 20 až 40 % pacientů s alergickou rýmou má současně i astma. Přibližně 5 % dětí je postiženo alergickým ekzémem. Dvě třetiny dětí s kojeneckým ekzémem jsou ohroženy vznikem astmatu. Astma se vyskytuje asi u 6 až 12 % dětí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se slavní sportovci vyrovnali s astmatem? Zkuste to také!
10 věcí, které musíte vědět o alergii a astmatu, aby se vám lépe dýchalo
NECHCE KONDOM? Poradíme vám, jak ho přesvědčit!
Velký test kondomů: Který chutná nejlépe?
Netrpíš alergií na sex?
KONDOM! Odpovědi na vaše nejčastější otázky

 

Moderní léčba

 

V současné době existují moderní kombinované léky, které umožňují dosáhnout úplné kontroly astmatu. Moderní preventivní léčba je schopna astma velmi dobře léčit a jeho aktivitu ztlumit natolik, že většina nemocných svou nemocí nemusí být nijak omezována v běžných životních aktivitách, včetně sportu. Astmatik si však musí být vědom, že preventivní léky musí užívat i v období, kdy nemá žádné potíže.
 

Podmínkou úspěšné léčby je včasné rozpoznání astmatu v jeho počínajících příznacích, které jsou často netypické, nebo skryté. Včasná diagnóza vede k časné léčbě. V České republice se nyní v průměru opožďuje poznání a stanovení diagnózy o 2,1 roku. Nepoznané a neléčené astma je rizikem pro trvalé změny ve funkci plic.

 

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře