Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Exotická jídla na dovolené i horké počasí, které urychluje zkázu potravin, nám v létě často přichystá nepříjemné potíže v podobě průjmových onemocnění. Zkuste letos změnu a namísto agresivní léčby uklidněte svá rozbouřená střeva přírodní cestou.

Bílý jogurt zatočí s průjmem i gynekologickými potížemi

jogurt - 6
zdroj: Thinkstockphotos jogurt - 6
aktualizováno 06.08.2017, 00:30 | 06.08.2017, 00:30 | doma.cz/mag

Exotická jídla na dovolené i horké počasí, které urychluje zkázu potravin, nám v létě často přichystá nepříjemné potíže v podobě průjmových onemocnění. Zkuste letos změnu a namísto agresivní léčby uklidněte svá rozbouřená střeva přírodní cestou.

Většina jogurtů a jogurtových nápojů obsahuje živé bakteriální kultury tvořené přátelskými mikroorganismy. Ty přirozeně žijí v lidském střevě a pomáhají udržovat jeho zdraví a bezproblémové fungování.

 

Na druhou stranu se kromě těchto přátelských bakterií mohou v lidském střevě občas rozmnožit také mikroorganismy jiného druhu, které mu rozhodně dobře nedělají. Tyto nepřátelské bakterie, vyvolávající průjem, vyženeme ze svého střeva nejlépe tak, že jim pošleme konkurenci v podobě jogurtových bakteriálních kultur.

 

Prebiotika nejsou probiotika
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které příznivě ovlivňují zdravotní stav člověka. Jsou to většinou mikroorganizmy bakteriálního původu (bifidobakterie, laktobacily), které jsou přirozenou součástí lidské střevní mikroflóry.
Prebiotika jsou látky, jejichž konzumace má příznivý fyziologický účinek na člověka tím, že stimulují růst nebo aktivitu některých kmenů střevní mikroflóry, které jsou ve střevě přítomny.
 

 


Zástupy laktobacilů z jogurtu totiž dokážou nepřátelské bakterie ze střeva většinou úspěšně vytlačit.

 

 

Střeva v pohodě
Podle odborníků pomáhá pravidelná konzumace jogurtů a jogurtových nápojů v prevenci a léčbě průjmů. A proto jestli chcete letošní letní sezónu prožít bez nehody, sáhněte po některém z lákavých kelímků co nejdříve a také co nejčastěji.

Jogurtový denní program pro zdravá střeva a prevenci průjmů může vypadat například takto:
 

• Každý den si dopřejte jeden kelímek bílého jogurtu. Při výběru toho pravého pečlivě zkontrolujte údaje na obalu a přesvědčte se, že jogurt obsahuje živé bakteriální kultury.
 

 

• Kromě jogurtu můžete pro změnu občas zařadit také jogurtový nápoj. Ale stejně jako v případě jogurtu zvolte raději bílou a neslazenou variantu a také se nezapomeňte přesvědčit, že výrobek obsahuje přátelské mléčné bakterie.
 

TIP: Pokud si nejste jisti správným výběrem, prozkoumejte pečlivě složení. Na obalu může být například napsáno, že výrobek obsahuje probiotika nebo také bakterie Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium bifidum. Stačí ale, pokud prostě obsahuje „živé bakteriální kultury“.
 

 

 

Domácí lékárnička v kelímku
Možná vás překvapí, kolik nejrůznějších lékárenských přípravků může být doplněno nebo nahrazeno prospěšnými účinky jogurtu. Kromě případů průjmu a střevních problémů se doporučuje jogurt zařazovat do jídelníčku také při těchto typech zdravotních potíží:


• Mírně zvýšený cholesterol – při hraničních a mírně zvýšených hodnotách cholesterolu v krvi se doporučuje pravidelná konzumace nízkotučného jogurtu.
 

• Snížená imunita – dlouhodobá léčba antibiotiky, stres nebo výkyvy počasí, to vše se může nepříznivě podepsat na naší obranyschopnosti. Prospěšné bakterie v jogurtu naši obranyschopnost naopak zvyšují.

 

• Vaginální kvasinkové infekce – stejné dobrodiní, jaké jogurtové bakterie vykonávají pro lidská střeva, mohou poskytovat také ženskému pohlavnímu traktu. Pokud trpíte vaginálními záněty častěji, měli byste jogurt v různých podobách zařazovat do svého jídelníčku co nejčastěji.
 

 

• Citlivá pleť – jogurt obsahuje přírodní a jemně působící složky, které bezpečně snese i ta nejcitlivější pleť.
Dopřejte si dvacetiminutovou jogurtovou masku každý den a vaše pleť vám bude neskonale vděčná. Chladivá vrstva jogurtu pomůže také zarudlé pokožce, kterou jste přes den příliš vystavovali žhavým slunečním paprskům.

 

ČTĚTE TAKÉ:
PRVNÍ POMOC: 7 rad, jak zachránit život svému dítěti!

Proč je trendy chodit na boso? A opravdu to prospívá?

Cukrovka prezidenta Zemana. Vážná nemoc, která může skončit amputací!

 

Kdy jogurt raději vynechat
Pokud trpíte alergií na mléčnou bílkovinu, mohla by vám pravidelná konzumace jogurtu přinést více škody než užitku. V takovém případě můžete jogurt nahradit probiotickými potravinovými doplňky, které jsou běžně k dostání v lékárnách.

Probiotika v kapslích obsahují stejné druhy bakteriálních kultur, které přirozeně najdete právě v jogurtu.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Eliška 19:38 14.09.2017
to mate pravdu, take jsem se pro nej rozhodla protoze je u nej vse vysvetlene
Simona 23:36 12.09.2017
diky uz jsem vyzvedela i na strankach, aspon u neceho je jasne recen obsah
Eliška 20:04 07.09.2017
po nem mi nikdy spatne nebylo, on ma nejake ty specialni kmeny pisou
Simona 21:56 30.08.2017
a nedela se vam po prolactonu spatne?? me po vetsine probiotik ano
Ivana 17:10 28.08.2017
jojo je to on, take jsem zjistovala a je od 3 let :)
Veronika 16:35 25.08.2017
fialovy je tusim pro deti ale to nevim od kolika let :(
Katka 17:33 23.08.2017
a to můžou i děti ???
Simona 17:24 17.08.2017
na aktni pripady je prolacton na cesty :)
Eva 10:45 14.08.2017
a ten se pouziva i pri akutnich chvilich?
Olga 18:36 11.08.2017
ja jogurty nemusim obecne, tak jsem sahla po doplnku prolacton a nemuzu si stezovat, zazivani mam v poradku a citim se i lepe a navic to vyuzivam i pro deti - nacpat do nich jogurt je take obcas obtiz..
1 2