Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Muži většinou chodí k lékaři neradi. Pokud si ale chtějí užívat života, měli by…

Boj s rakovinou varlat: Slavní tatínci nafotili kalendář

Kalendář tatínků
zdroj: Oficiální zdroj Kalendář tatínků
aktualizováno 21.11.2010, 19:24 | 21.11.2010, 19:24 | doma.cz/kat/Dušan Vrbecký

Muži většinou chodí k lékaři neradi. Pokud si ale chtějí užívat života, měli by…

Herci Ivan Trojan a Tomáš Matonoha, sportovci Jan Železný, Tomáš Dvořák a Jan Trousil, hudebníci Pavel Šporcl a Dalibor Štrunc a další známí tatínci nafotili speciální kalendář. Varuje před rizikem rakoviny varlat a prostaty.

 

Kalendář s názvem "Nejlepší zázemí dítěte je zdravý táta“ vydal Masarykův onkologický ústav v Brně jako pokračování dva roky starého kalendáře slavných maminek. Ten varoval před rakovinou prsu. "Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli jako pokračování nafotit kalendář tatínků,“ říká mluvčí Masarykova onkologického ústavu Zuzana Joukalová.

 

Kalendář tatínků
(Foto: Oficiální zdroj)


Reportáž o kalendáři maminek najdete zde

 

 

 

Jak na samovyšetření?

 

Varle uchopímevolně do ruky a prohmatáme zepředu i zboku. Všímáme si toho, zda neucítíme např. bouličku, zhluk tkáně apod.

 

Pozorujeme i to, jestli varle není zarudlé, citlivější nebo celkově odlišné od poslední kontroly. Poté vyšetříme stějně i druhé varle. Samovyšetření by se mělo opakovat alespoń jednou za tři měsíce.

 

Čeho si všímat?

 

Pokud muž zjistí pohmatem změny velikosti či povrchu varlete, měl by navštívit lékaře - nejlépe urologa nebo androloga.

 

 

 

K focení lékaři získali celou plejádu slavných jmen. Hercem Tomášem Matonohou, známým například ze seriálu TV NOVA Comeback počínaje, a světovým rekordmanem v hodu oštěpem Janem Železným konče. Mezi celebritami se ovšem ocitl i brněnský onkolog Radim Němeček. "Moc jsem si té nabídl vážil, protože si jako model nepřipadám a v našem ústavu jsou mnohem pohlednější lékaři,“ žertoval nový fotomodel.


 

ČTĚTE TAKÉ:

Provádí si váš muž samovyšetření varlat?

Zbavte se závislosti na cigaretách! NÁVOD

 

 


Fotili se s dětmi

 

Všichni muži přitom mají na snímcích jedno společné – fotografovali se se svými dětmi. "Bylo to velmi příjemné, i když jsem čekal, že těch pár fotek bude hotových za chvíli a nakonec z toho byly dvě hodiny,“ komentoval focení prvoligový fotbalista Zbrojovky Brno Jan Trousil.

 

Kalendář tatínků
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Mezi tatínky jsou kromě Matonohy i další herci Pavel Liška, Ivan Trojan a Per Gazdík. Sportovce zastupuje vedle Trousila a Železného ještě Tomáš Dvořák, muzikanty pak houslista Pavel Šporcl, klavírista a manžel Dany Morávkové Petr Malásek a cimbalista Dalibor Štrunc. Dvanáctku fotografovaných uzavírají již zmíněný onkolog Radim Němeček a  Bohumil Klepetko.

 

Kalendář tatínků
(Foto: Oficiální zdroj)


Prevence rakoviny? Prohlídky

Kalendář primárně cílí na muže. "Má je upozornit na riziko rakoviny varlat a prostaty. I když jde o intimní záležitost, je nutná prevence,“ vysvětluje Radim Němeček. Obě nemoci jsou podle něj dobře léčitelné, je ale nutné je zachytit v ranném stadiu.

 

Kalendář tatínků
(Foto: Oficiální zdroj)

 

"Zejména rakovina varlat je v tomto směru nebezpečná, protože má velmi rychlý průběh a postihuje především mladé muže. Ti by proto s jakoukoliv změnou na varleti měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc,“ dodává Němeček.

 

Celý rozhovor s lékařem zde:

 

 

 
10 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

hartman 20:12 02.12.2010
Tak asi nemusí být postižení, aby před tím mohli varovat. Mně spíš překvapuje, že se něco takového dělá pro muže, to opravdu nebývá zvykem. Také to působí trochu zvláštně.
Všetečka 18:24 19.11.2010
Proboha, a tito pnové jsou postižení? To je mi líto...