Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Při chřipce nemusíte sahat hned ke komerčním lékům, ale hodně pomohou i bylinky!

Bojujte proti chřipce BYLINKAMI!

Bylinky
zdroj: isifa.com Bylinky
aktualizováno 17.01.2013, 00:00 | 17.01.2013, 00:00 | doma.cz/kat

Při chřipce nemusíte sahat hned ke komerčním lékům, ale hodně pomohou i bylinky!

Naše babičky a prababičky neměly antipyretika, kapky proti kašli a moderní antivirotika už vůbec ne.


Bylinky versus Léky...

 

Současná "západní" či "evropská" medicína chápe léčivé rostliny především jako alternativu, případně doplněk léčby a prevence onemocnění. Na rozdíl od léků, jako je třeba acylpyrin, obsahují byliny totiž nejen léčivé látky, ale i spoustu dalších, pozitivně i negativně působících látek. Navíc v rostlinách není množství léčivé látky vždy stejné, což ztěžuje dávkování.

 

Skutečně máte chřipku? Udělejte si TEST!

 

Nedá se říci, že existuje bylina přímo na chřipku, některé však mohou pozitivně ovlivnit její průběh a tíži. Hned první "protichřipkovou" bylinu u nás mezi léčivky zpravidla neřadíme. Je jí bedrník anýz, používaný hlavně jako aromatické koření. Zhruba před rokem proběhla světovým tiskem zpráva, že anýz obsahuje chemickou látku strukturálně podobnou jednomu z antivirotik ničících virus chřipky.


ČTĚTE TAKÉ:

SPECIÁL O CHŘIPCE: Příznaky, první pomoc, prevence

Prasečí chřipka: Jak ji na sobě rozpoznat?

 

Bylinky
(Foto: isifa.com)

 


Známé léčivky...

 

K nejběžnějším léčivkám zdejších luhů a hájů patří bez černý. Jeho květy se používají v léčbě rýmy a katarů dýchacích cest. Dýchání osvěží také máta peprná, která podle některých zdrojů působí i proti bolestem hlavy. Další široce rozšířenou léčivkou či spíše léčivým stromem je lípa. Lipové květy se odedávna používají ke snížení horečky a podle některých zdrojů působí také mírně sedativně.

 

Oblíbenou léčivou rostlinou nejen v Čechách je šípková růže. Její plody se používají k přípravě šípkového čaje. V syrovém stavu má šípek vysoký obsah vitaminu C, který se uplatňuje během hojení a v některých složkách imunitního systému. Bohužel vysoké teploty, tj. horká voda používaná k přípravě nálevu, ničí až 90 % vitaminu C. Nicméně teplý čaj pomáhá uvolnit ucpané nosní dutiny a celkově přináší úlevu.


Co užívat preventivně?

 

Existuje ještě mnoho dalších léčivek, jež se používají při léčbě nemocí, které primárně postihují dýchací cesty. Je to například šalvěj lékařská, tymián obecný, plicník lékařský a další. Základem ochrany před chřipkou přesto zůstává především důkladná prevence a v případě onemocnění pak odpovídající léčba.

 

 
34 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře