Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Psychická úzkost může být příčinou bolesti páteře.

Bolí vás záda? Možná jste příliš úzkostlivá a neustále ve stresu

Bolesti krční páteře
zdroj: oficiální zdroj Bolesti krční páteře
aktualizováno 02.06.2015, 15:47 | 02.06.2015, 15:47 | Doma.cz/trm

Psychická úzkost může být příčinou bolesti páteře.

Psychická úzkost působí na lidské tělo. Projevuje se i po fyzické stránce, může například vyvolávat nerovnováhu v pohybovém ústrojí. „Nejčastěji může způsobovat bolesti v oblasti krční páteře. Čím déle se nám psychická úzkost v těle hromadí, tím horší mohou být naše obtíže, které se pak o to hůře později napravují,“ upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

 

Vliv psychické zátěže na postavení těla

 

Pokud je psychická zátěž intenzivní anebo působí na organismus dlouhodobě, může mít vliv na postavení celého těla, včetně krční, hrudní i bederní páteře. „Ve stresu se tělo automaticky jakoby schoulí do klubíčka. Ramena jsou předsunutá dopředu, hrudník je ztuhlý, v mírném nádechu, držení těla je často nevyvážené a nevzpřímené. Tato nerovnováha pak může způsobovat bolesti celého pohybového aparátu,“ upřesňuje lékařka.

 

Přirozené prostředky na léčbu úzkosti

 

Pokud pomineme psychofarmaka, která jsou vhodná pouze v případě těžkých stavů, nejlepší je proti psychické úzkosti i stresu obecně aktivní přistup k sobě samému a pozitivní myšlení. „Osobně doporučuji zvolit vhodnou pohybovou aktivitu, při které můžete zlepšit svůj fyzický stav a kondici. Zároveň se vám v těle vyplaví endorfiny, které podporují dobrou náladu. Pro psychickou pohodu je dále důležitý kvalitní spánek, při kterém může tělo a mysl dostatečně zregenerovat,“ radí primářka Tomanová.

 

Bolest zad
(Foto: oficiální zdroj)


Tělesná bolest je z pohledu psychosomatické medicíny vlastně transformovanou psychickou bolestí. Dlouhodobě potlačované negativní emoce mohou vyústit například v bolesti páteře, někdy i kloubů, které pak mnoho lidí řeší neúčelným a zbytečným užíváním analgetik nebo nesteroidních antirevmatik. Pokud už záda bolí, v počátcích není vhodná samoléčba, důležitá je konzultace s lékařem. Vhodná je farmakoterapie, fyzioterapie a rehabilitace k odstranění bloků, vhodné a pravidelné léčebné cvičení, psychoterapie a podpůrná specifická výživa měkkých i tvrdých tkání páteře.


ČTĚTE TAKÉ:

Fit se můžete udržovat i v práci. VIDEOLEKCE cvičení
Nejúčinnější cviky, aby nebolela krční páteř
Nový medicínský strašák: Nemoci páteře

 

Bolest je často jen důsledkem nepříjemných situací, postojů nebo zážitků, které jsou schovány hluboko v nositeli. Pramení z fyzických či psychických traumat a bloků. Za bolest mohou ale i potlačované strachy, emoce, dlouhodobé stresy apod. „Poté, co se u klienta diagnostikuje, s čím přesně přichází, je možné zvolit, jakou metodou začneme. Může to být klasická či relaxační masáž, uvolňování fyzických bloků, Shiatsu, Reiki, baňkování, ale také práce s energiemi či podvědomím,“ popisuje terapeutka Monika Zemanová. Můžete začít i se speciálním cvičením a naučit se rehabilitační metodu infinity. „Toto komplexní cvičení odbourává stres, podporuje proudění energií v těle, tvaruje postavu a má příznivý vliv na psychiku i sexuální život. Pomocí tohoto cvičení stabilizujete tělo, uvolníte svalové a vazivové tkáně a také snížíte nebo zcela odstraníte bolest pohybového aparátu,“ přibližuje primářka Tomanová. Základem je chtít něco změnit, aktivně se zapojit a udělat něco sám pro sebe a pro své tělo.

 

Nejen na bolesti zad se ptejte v naší on-line zdravotní poradně.

 
16 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře