Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kdyby každý z nás měl vyjmenovat důležité lidské orgány, tak by většina lidí uvedla srdce nebo plíce. Ale na štítnou žlázu si vzpomene málokdo. A přitom je velmi důležitá pro zdravý vývoj člověka - a ženy dvojnásob.

Brokolice versus štítná žláza: Ani netušíte, čím jí ZÁSADNĚ ŠKODÍ!

Brokolice
zdroj: Thinkstockphotos Brokolice
aktualizováno 07.05.2019, 00:00 | 07.05.2019, 00:00 | cej

Kdyby každý z nás měl vyjmenovat důležité lidské orgány, tak by většina lidí uvedla srdce nebo plíce. Ale na štítnou žlázu si vzpomene málokdo. A přitom je velmi důležitá pro zdravý vývoj člověka - a ženy dvojnásob.

Štítná žláza se nachází v oblasti krku a je to jedna z největších žláz v našem endokrinním systému. U zdravých lidí připomíná tvarem motýla.


Má za úkol kontrolovat, jak naše tělo reaguje na další hormony, vytváří určité bílkoviny a také určuje to, jak naše tělo rychle spotřebovává energii. Zároveň ovlivňuje naši teplotu, náladu i rychlost našeho metabolismu.


Produkuje kalcitonin, který snižuje obsah vápníku v krvi a přesouvá ho do kostí.


Goitrogeny jsou látky, které můžou štítné žláze značně uškodit. Vysoký obsah goitrogenů mají například brukvovité potraviny, ale objevují se také v potravinách, které vás určitě překvapí!

 

 


Měl by se člověk těmto potravinám vyhnout?


Neznamená to, že když jsou tyto potraviny bohaté na goitrogeny, tak že je přestaneme jíst. Ve skutečnosti jejich přínosy převyšují jejich negativa (kromě sóji). Lidé, kteří problémy se štítnou žlázou nemají, mohou tyto potraviny jíst bez problému. Lidé, kteří však trpí na problémy štítné žlázy, by je měli omezit, nebo je konzumovat pouze v malém množství.

 

Náš tip: Budete-li jíst zároveň potraviny s vysokým obsahem jódu, budou tyto vedlejší dopady vykompenzovány.

 

Čtěte také:

Stresem ohrožujeme štítnou žlázu
Trápení se štítnou žlázou? Hubnutí, tloustnutí, pot a nervozita
Brokolice zpomaluje růst nádorů


Většina lidí si myslí, že brokolice je zdravá a nemá žádné negativní účinky. To je ovšem omyl! Patří totiž mezi potraviny s vysokým obsahem goitrogenů. Pokud chcete jíst brokolici jednou nebo dvakrát týdně, tak je to naprosto v pořádku. Jen ji nejezte syrovou! Vaření totiž snižuje obsah goitrogenických látek.


Které potraviny vám můžou také uškodit? Zde pro vás máme jednoduchý přehled!
 

Top 10 goitrogenických potravin

Brokolice
Brukev sítinová
Hořčice
Kapusta
Kedlubna
Květák
Růžičková kapusta
Ředkvičky
Sója (ve všech podobách)
Tuřín
Vodnice
Zelí

 

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

EvaM 10:39 20.05.2016
Bohužel , je to pravda. Ještě dřív, než jsem se to někde dočetla, jsem si nemírným jezením těchto potravin mírně načala štítnou žlázu, měla jsem silně kolísavý krevní tlak a nevěděla jsem z čeho. Doktor internista se mi smál, když jsem mu řekla, že to je podle toho, co sním. Teď už je to skoro i bez léků v pořádku, ale pokud jím tyto potraviny dva dny za sebou, objevuje se mi znovu trochu kolísavý tlak. Ale v krevním rozboru mám vše od štítné žlázy v pořádku.
Karolína 20:08 16.05.2016
Stačí se podívat na jakoukoli stránku na internetu, kde se píše o zdraví...
karel 07:11 16.05.2016
no toje divné, který větTec to zase vyzkoumal?