Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V pátek 20. března bude na celém území České republiky možné sledovat částečné zatmění Slunce. Pozorování úkazu má ale i svá pravidla. Dopad slunečního paprsku na sítnici oka může totiž trvale poškodit zrak.

Česko čeká částečné zatmění Slunce. Jak si chránit oči při pozorování?

Zatmění slunce
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Zatmění slunce
aktualizováno 19.03.2015, 17:40 | 19.03.2015, 17:40 | Doma.cz/trm

V pátek 20. března bude na celém území České republiky možné sledovat částečné zatmění Slunce. Pozorování úkazu má ale i svá pravidla. Dopad slunečního paprsku na sítnici oka může totiž trvale poškodit zrak.

Částečné zatmění Slunce bude vidět z celého území Česka už od 9 hodin 36 minut. Při maximální fázi bude Měsíc krátce před 11. hodinou dopolední zakrývat okolo 73 procent slunečního disku. Navzdory tomu, že v maximální fázi bude zakrytá většina slunečního disku, jeho světelné a tepelné záření bude stále tak intenzivní, že by při pozorování nechráněným okem mohlo poškodit zrak. „Všichni, kdo budou zatmění pozorovat, si musí chránit zrak co nejpečlivěji. Pokud nemají ochranné prostředky, tak by si raději měli tento zážitek nechat ujít, v opačném případě by to mohlo být to poslední, co v životě pořádně viděli,“ varoval Jaroslav Polišenský, lékař oční kliniky Gemini.


K pozorování zatmění Slunce je potřeba mít speciální vybavení k ochraně zraku, sluneční brýle nestačí. „Nejlepší ochranou zraku při pozorování zatmění Slunce jsou k tomu určené brýle či filtry zakoupené v nejbližší hvězdárně. Jako vhodná ochrana může posloužit také speciální fólie vyrobená účelově pro potřeby pozorovatelů Slunce. Prodává se ve formátu A4 za zhruba 500 korun v obchodech, které prodávají dalekohledy. Použít lze svářečský filtr stupně 13 a vyšší, krátkodobě též temný okraj rentgenového snímku. Co naopak nestačí, jsou podomácku plamenem svíčky začerněná skla. Nestačí ani sluneční brýle. Ty nejsou totiž uzpůsobeny tak, aby zrak dostatečně chránily při přímém pohledu do Slunce. Do očí se dostane mnohem více nebezpečného záření a může je trvale poškodit,“ upozornil Jaroslav Polišenský.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se vyvíjí zrak dítěte a jak o něj správně pečovat?
Slzí vám oči? Víme, jak jim dopřát úlevu
Oči pod drobnohledem aneb Jak se testuje zrak


Na další zatmění Slunce si budou lidé muset počkat šest let. „Letos půjde o nejvýraznější zatmění u nás mezi lety 2011 až 2026 a také až do června roku 2021 o poslední zatmění Slunce, které z našeho území bude možné spatřit. Bude-li zcela zataženo, úkaz vidět nebude. Úplně jasno ale být nemusí – důležité je, aby v době částečného zatmění nebylo Slunce zakryto mraky. Ovšem i v případě, že budou mraky přes Slunce přecházet, vyplatí se na Slunce pohlédnout. Úkaz trvá dostatečně dlouho na to, aby z něj i při oblačnosti bylo něco vidět,“ uvedla Stáňa Setváková z Planetária Praha.

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře