Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Při prvním dojmu rozhoduje krásný a bezchybný úsměv.

Chcete mít rovné zuby? Nikdy není pozdě!

rovnátka - 4
zdroj: Oficiální zdroj rovnátka - 4
aktualizováno 23.05.2011, 10:19 | 23.05.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Při prvním dojmu rozhoduje krásný a bezchybný úsměv.

U spousty lidí stále panuje představa, že rovnátka jsou pro děti a léčí se jimi křivé zuby. Pokud člověk vyhledá naši pomoc sám, bez doporučení praktického zubního lékaře, pak jej většinou přivádí estetický problém.


Srovnat zuby lze i v pozdějším věku. Zásadním limitem je zdraví pacienta a samozřejmě stav kostí a dásní.


"Rovnátka rovnají zuby za pomoci ortodontických zámečků, malých součástek, které jsou nalepeny na jednotlivé zuby za pomoci speciálních ortodontických lepidel,“ vysvětluje Ladislav Kocman , ortodont ze zubní kliniky Dental office H33. „K těmto zámečkům je následně přichycen drát, který díky své pružnosti upravuje postavení zubů..“


Rovnátky je možné napravit předkus, špatně postavené jednotlivé zuby, šikovně vyplnit místo po chybějících zubech a podobně.

 

Nejlepší rovnátka vybere zkušený specialista. Ten se věnuje léčení nepravidelností chrupu a čelistí. Na základě vyšetření, rentgenů a ortodontických modelů stanoví nejlepší postup léčby a vybere nejvhodnější typ.

 

ČTĚTE TAKÉ:

I ty nejmenší holčičky mohou mít "ženské“ problémy

SOUBOJ POHLAVÍ: jsou na tom lépe ženy nebo muži?

 


Snímací rovnátka

 

U dětí s dočasným chrupem se zahajuje léčba jen výjimečně - u vad, které mohou výrazněji ovlivnit růst čelistí. V období smíšeného chrupu (přibližně mezi 6 – 9 rokem věku) se používají k léčbě snímací aparáty.

 

Hlavní snahou v tomto období je podpořit růst čelistí. Pokud má dítě ještě další vady jako např. neprořezané zuby nebo odchylky v postavení jednotlivých zubů, pak po výměně chrupu následuje ještě léčba fixními rovnátky.

 

rovnátka - 9
(Foto: Oficiální zdroj)

 


Fixní rovnátka

 

Ta jsou účinnější a v dnešní době používanější. Moderní ortodontické zámečky jsou naštěstí menší a hladší než ty, které si možná pamatujete z dřívějších dob. Už nezpůsobují takové podráždění rtů a tváří pacienta. Dokonce si i můžete rovnátka přizpůsobit barevnými gumičkami, stejně tak dospělí pacienti najdou v nabídce zámečky, dráty a gumičky v barvě zubů, aby byly co nejméně nápadné.

 

Rovné zuby lépe čistí a není zde tolik míst, kde se mohou zachytit zbytky potravy.


 

TRADIČNÍ VOLBA


Kovová rovnátka


"Kovová rovnátka jsou tradiční možností, která je vhodná pro děti i dospělé.,“ říká Kocman. "Oproti estetickým zámečkům jsou kovové zámečky pevnější a jsou vhodné pro nejširší spektrum pacientů. jsou zároveň také nejlevnější z nabídky fixních aparátů. Hlavní nevýhodou kovových zámečků je jejich viditelnost a nápadnost, proto nejsou tolik oblíbené u dospělých pacientů, kteří si potrpí na estetiku.“ Lze je ale barevně dozdobit podle přání.

 

rovnátka - 1
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Kovové samoligující zámečky


"Kovové tzv. samoligující zámečky jsou druhem zámečků, které nepotřebují gumičky k uchycení drátu. Někdy se jimi říká rychlá rovnátka, protože je léčba s nimi rychlejší, než se standardními kovovými zámečky a tolik nebolí. Nevýhody kromě nápadnosti a vyšší ceny nemají žádné.“


KDYŽ JDE O KRÁSU

 

Pokud chcete mít krásné rovné zuby a je pro Vás důležité, jak budete s rovnátky vypadat, pak jsou k dispozici estetické ortodontické zámečky. Estetická rovnátka pracují na stejném principu, jako rovnátka kovová. Hlavním rozdílem je, že estetické zámečky jsou vyráběny z materiálů, které mají barvu zubu nebo jsou průhledné a se zubem splynou. Nejsou vhodné pro každého pacienta, jelikož mají nižší pevnost a nemají takovou efektivitu.Je tedy třeba ponechat rozhodnutí na ošetřujícím.

 

Keramické a safírové zámečky – malé šperky

 

"Dospělí pacienti často volí keramické zámečky, protože splynou s barvou zubů. V kombinaci s bílým drátem nejsou rovnátka téměř vidět,“říká lékař. Po měsíci se může pacientovi zdát, že jsou zámečky zabarvené, ale není tomu tak. Zabarvené mohou být gumičky, pokud kouříte, pijete kávu nebo máte rádi curry a jiná barevná koření. "Gumičky se ovšem dají měnit při každé kontrole,“ ujišťuje.

 

rovnátka - 3
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Další oblíbenou formou jsou safírové zámečky, které jsou vyráběny z takzvaného monokrystalického safíru. "V mnoha případech není ani prodloužena doba léčby oproti kovovým zámečkům. Jsou ale dražší. Každý vyrobený zámeček je totiž takový malý šperk. Každý je vyrobený z jednoho kusu safíru a je dokonale vyleštěný,“ popisuje Kocman.

 

Neviditelná rovnátka

 

Poslední novinkou na poli rovnátek jsou takzvaná 3D lingvální rovnátka Inkognito, upevněná na vnitřních ploškách zubů. Zámečky i dráty jsou vyráběny zcela individuálně pro zuby každého pacienta, na jiné ani nejdou nasadit.

 

rovnátka - 5
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Otisky zubů pacienta se odešlou do laboratoře v Německu, kde speciálním postupem pomocí počítače a jím řízených přístrojů vyrobí ze zlaté slitiny,obohacené platinou a iridiem sadu zámků a drátů. Rovnátka jsou vzhledem ke svému složení vhodná pro alergiky.

 

rovnátka - 6
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Jak žít s rovnátky?

 

Každý kdo si nechá nasadit rovnátka by se měl rozloučit s požitkem, který mu přináší zakousnutí se do celého jablka. Z jídelníčku musí zcela vyloučit tvrdé věci jako topinky, celou mrkev nebo již zmiňované celé jablko.Detailní informace dostanete samozřejmě v ordinaci.

 

Čistit zuby je nutné po každém jídle a čištění zubů je s rovnátky časově náročnější. Také je třeba nakoupit speciální pomůcky – měkký kartáček, jednosvazkový kartáček, mezizubní kartáčky a další.


Vydržte – krásný úsměv za to stojí!

 

Někdo popisuje pouze nepříjemné pocity, brnění zubů, někdo hovoří o bolesti. Obecně lze říci, že čím silnější byla motivace před léčbou, tím lépe pacient nepohodlí snáší a lépe spolupracuje. Pocit bolesti nebo jiné nepříjemné vjemy se obvykle nejsilněji projevují bezprostředně po nasazení aparátu a trvají průměrně 1-5 dnů.

 

Kód 23.5.3.

 

 
13 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Pepazdepa 19:28 28.08.2018
Věro je to tak, pak by ovšem ti zmrdi, co si říkají zubaři, neměli práci.
Věra 09:43 11.04.2013
Kdybychom od prvopočátku měli stravu s vysokou koncentrací živin a vitamín K2, který naviguje vápník na správná místa v těle a tedy zajistí optimální vývin širokých zubních oblouků, měly by všechny zuby dost místa a nebyly přetěsnané a křivé...vyřešil by se tak problém v jeho kořenech...viz Nadace zubaře Westona A Pricea.