Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Léčbu neplodnosti komplikuje především pozdní vyhledání lékařské pomoci, přitom věk je zcela zásadním faktorem!

Chcete vlastní děti? 33 let je podle doktorů hranice, pak vaše šance rapidně klesá

Těhotná
zdroj: Profimedia Těhotná
aktualizováno 06.02.2016, 00:37 | 06.02.2016, 00:37 | doma.cz

Léčbu neplodnosti komplikuje především pozdní vyhledání lékařské pomoci, přitom věk je zcela zásadním faktorem!

Průměrný věk prvorodiček se stabilně každým rokem ze společensko-ekonomických důvodů zvyšuje a společně s tím tak vzrůstá i průměrný věk žen, které vyhledávají z důvodu neplodnosti lékařskou pomoc. Ve věku 35+ je ale poměrně pozdě a kolem 40. roku je plodných jen 3 - 5 % žen.

 

Klesající porodnost, a tím pádem i stárnutí obyvatelstva je jedním z nejpalčivějších civilizačních problémů, kterému v posledních letech čelíme. Výraznou příčinou je zejména neplodnost, ta ale sama o sobě díky pokročilým lékařským technologiím nemusí představovat neřešitelný problém. ‚‚Faktorů ovlivňujících plodnost je celá řada, od neprůchodnosti vejcovodů, nefunkčnosti vaječníků, endometriózy či imunologických onemocnění u ženy a poruchy tvorby spermií a jejich vlastností u muže,‘ říká MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. z reprodukční kliniky Repromeda. “Nicméně zásadním faktorem, který prognózu vyléčení neplodnosti zhoršuje, je věk,” zdůrazňuje. “Přitom každý rok navíc komplikuje léčbu a řešení problému. Lidé se mnohdy spoléhají na to, že to s dítětem prostě nějak půjde a váhají tedy s vyhledáním odborníků i několik let, ono to ale opravdu tak jednoduché není. Podstatné je, aby páry zahájily léčbu včas, hranice je zhruba do věku 33 let,‘‘ uvádí MUDr. Veselá. “Kolem 40. roku je plodných jen 3-5 % žen, a to jsou obvykle spíše ty, které už mají těhotenství za sebou, nikoliv prvorodičky. S vyšším věkem též stoupá pravděpodobnost genetických poruch,” dodává. Důležité je tedy přijít k lékaři na vyšetření včas a případný problém řešit co nejdříve.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zvyšte svoji plodnost netradičním cvičením!
Pravá ruka muže odhalí, jestli je PLODNÝ! Jak?
Chcete otěhotnět? Nejlepší byliny pro plodnost a početí

 

Každá žena se rodí s určitou funkční kapacitou vaječníků, která se s rostoucím věkem snižuje. Nejvíce vajíček (oocytů) má ženský plod ve 20. týdnu svého vývoje, tedy ještě v děloze své matky, a sice 6 až 7 milionů primárních oocytů. Dívka na začátku puberty má již „pouhých“ 300 000 až 500 000 primárních oocytů. Po třicítce zároveň klesá i kvalita dozrávajících vajíček, po 35. roce věku pak velmi výrazně. Vědecké studie prokázaly, že již ve 32 letech má žena až 25 % vajíček aneuploidních (geneticky nekvalitních); ve 40 letech je to minimálně polovina. „Velká část našich pacientek by neměla problém s otěhotněním, pokud by se pro dítě rozhodla o deset let dříve, ideálně kolem 25. roku,“ dodává lékař brněnského institutu reprodukční medicíny Unica MUDr. Tomáš Frgala, PhD. Ovariální rezervu, tedy množství vajíček, ovlivňuje kromě věku i kouření a vyšší BMI. S klesající kvalitou vajíček z důvodu věku si ani medicína prozatím poradit nedovede.

 

Dívka otěhotněla, aby měla nejlepšího kamaráda - 1
(Foto: Instagram)

 

Za negativním trendem zvyšování průměrného věku prvorodiček stojí podle odborníků celá řada faktorů, mnoho párů například nevnímá dostatečnou podporu rodičů ze strany státu, obávají se proto o adekvátní finanční zajištění během mateřské dovolené. Kvůli tomu upřednostňují v dlouhodobém časovém horizontu kariéru před dětmi. Jednoduše řečeno: snaží se vybudovat nadstandardní finanční zázemí dříve, než přivedou dítě na svět. Stále častěji však také jde i o kariéru samotnou. Pro mnohé ženy, které se úspěšně uplatnily ve svém oboru, představuje mateřská dovolená a mateřství zbrzdění kariérního růstu. A vytvářejí se tak obavy o tom, co se stane po návratu do pracovního procesu. V dnešní kompetetivní době orientované na úspěch, jsou tyto obavy čím dál tím častějším jevem. Statistiky jsou přitom alarmující, ještě před dvaceti lety byl průměrný věk rodiček 25 let, kolem přelomu tisíciletí šlo o 27 let. Dnes atakuje hranici 30 let. “Pro ženu je ideálním obdobím pro otěhotnění věk kolem 25-28 let. Těm, které v tomto věku potomka mít nechtějí a rády by se ještě věnovaly kariéře, cestovaly a tak dále, bych doporučila metodu tzv. social freezing(8),” říká MUDr. Kateřina Veselá. Díky této metodě je možné si pohlavní buňky nechat preventivně zamrazit, aby se mohly třeba po letech, kdy žena touží po miminku a její stávající vajíčka nejsou “ve formě”, použít k úspěšnému dosažení cíle.


Stále populárnějším řešením problémů neplodnosti je asistovaná reprodukce, díky které se každý rok v ČR rodí 4 % dětí. A zdaleka již nejde o netradiční záležitost, v Česku je nyní přes 40 odborných center, které poskytují pomoc párům neúspěšně se snažícím o početí. Zdravotní pojišťovny neplodným párům obvykle hradí 4 IVF cykly při zavedení jednoho embrya (tím se zamezuje vzniku vícečetných těhotenství, která jsou riziková).

 
14 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

jaros100 21:34 30.04.2019
Tak stim souhlasit správny názor je vidět ze někdo má životní skusenosti.
Jana 21:06 30.04.2019
Stále se píše mít dítě kolem 25 let. Ale když studujete, abyste se uplatnili s partnerem na kompetitivním trhu práce a nebyli na dávkách, splácíte školu {ani státní není zdarma, a když vás rodiče neživí, musíte se starat sami} , máte hypo {v lepším případě} a pojistky. A k tomu nemáte rodiče, co Vám dají peníze, koupí byt...a pomohou s dítětem... Tak proste volíte. A je logické, právně i ekonomicky zcela jasně odůvodnitelné, že bydlet musíte. A k tomu mít práci a nebýt dlouho na MD. Pořídit si děti a čekat, že se stát tj. my, co chodíme do práce budeme o cizí pravděpodobně budoucí daňové ne-poplatníky starat je velice sobecké, parazitujicí a hnusné vůči společnosti. Patřím ke skupině, která pracuje a řádně platí. A dítě je ekonomická obrovská zátěž. Děti musí mít vzory a musí vidět, že rodiče musí pracovat, aby bylo co jíst. Děsí mě, že existují rodiny, kde si už členové ani nepamatují, že chodit pracovat je normální. Řešení existuje, zrušit dávky a odpočitatelné položky ze mzdy. Žádné ubytování zdarma, pouze za peníze {ale ne z dávek}. Je mi líto dětí, co mají nezodpovědné rodiče, které nezajímá jejich budoucnost. Slušný a pracovitý člověk má problém uživit sám sebe, na tož dítě. A toto je třeba říci nahlas.
Silvie 09:09 09.05.2016
Pokud máte zdravotní problém, poté je třeba navštívit specialisty.., v Ostravě je vyhlášené centrum asistované reprodukce Eurofertil.cz, web www.eurofertil.cz, s ním mám jen ty nej zkušenosti. Na druhý pokud se zadařilo :)