Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Především ve vaší hlavě je zakleto, zda se odnaučíte kouřit či ne.

Chci přestat kouřit: 10 rad, jak pracovat s motivací

Kouření
zdroj: isifa.com Kouření
aktualizováno 30.12.2012, 11:08 | 30.12.2012, 11:00 | doma.cz/kat

Především ve vaší hlavě je zakleto, zda se odnaučíte kouřit či ne.

 Pokud opravdu chcete přestat kouřit, jistě se vám to podaří. Na druhou stranu lidská motivace je poněkud vrtkavá a naše přání se někdy mění den ode dne. Aby nám naše motivace při odvykání pomáhala, je potřeba s ní správně pracovat.

 

 

 

 

Protikuřácké desatero:


1.Uvědomte si, proč přestáváte kouřit – napište si seznam nejdůležitějších věcí, kvůli kterým chcete přestat kouřit, a každý den si jej připomínejte, radí server odvykani-koureni.cz.


2. Plánujte dopředu – vyberte si předem svůj den D, kdy už nevezmete cigaretu do úst, a systematicky se na něj připravujte.


3. Nezačínejte odvykat každý den – neúspěch při odvykání samozřejmě neznamená, že nemůžete začít znovu. Máte-li však brát sami sebe vážně a svému rozhodnutí skutečně věřit, neměli byste své odvykání a jeho případné porušení brát na příliš lehkou váhu.

 

 


4. Přestaňte kouřit okamžitě – pokud je vaše motivace k opuštění kouření dostatečná, přestaňte kouřit ze dne na den.


5. Ulehčete si své abstinenční příznaky – aby vaše motivace odvykat nebyla narušována nepříjemnými abstinenčními příznaky, pomozte si alespoň v prvních dnech náhradní nikotinovou terapií.

 


6. Dostaňte emoce na svou stranu – pracujte se svými emocemi podobně, jako s nimi pracuje reklama. Představujte si svůj život bez cigarety se všemi krásnými asociacemi, které se vám v této souvislosti nabízejí.


7.Začněte odvykat v pravou chvíli – čeká-li vás obtížné životní období, neplánujte zároveň odvykání kouření.


8. Zahrňte do své motivace i své nejbližší – seznamte své nejbližší a přátele se svým plánem odvykat. Jejich radost a uznání v případě úspěchu pak bude pro vás další motivací.


9. Změňte svůj pohled na život – podřiďte novému životu bez cigarety všechna svá přání a zvyky, radí server ulekare.cz. Nesrovnávejte svůj nový život bez cigarety s tím starým, ale pohlížejte na něj jako na zcela jiné období svého života.


10. Upravte své každodenní zvyky – aby váš nový život nebyl prázdný, ale byl zaplněný novými a krásnými věcmi, nahraďte každodenní zvyky nejsilněji spojené s kouřením něčím novým a přitažlivým.


 

 

 

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Katka 23:54 12.06.2014
Marcel: Jééé, já taky patřím mezi absolventy exkuraci.cz, měli bysme někdy dát nějaký sraz :) Jinak jo, doporučuju... Nejsem člověk, který má silnou vůli nebo extra silnou motivaci - prostě mě ty cigarety začaly štvát, jak mě ovládají, ale zároveň jsem k nim měla paradoxně takový láskyplný vztah (je to přece moje kámoška v nouzi apod:), no a během toho semináře jsem si uvědomila, že je to vlastně blbost, že se cígo jako kámoška jenom tváří, ale že ve skutečnosti mi život ztěžuje (že mi předhazuj absťáky, které pak milostivě odstraňuje a tváří se jako hrozná kámoška, no spíš hajzl je to :)
Tak hodně štěstí všem, co se v tom ještě topí a nebojte se toho, fakt to může být snadné, když si to heky rozeberete....
Marcel 14:05 25.05.2014
Máš pravdu Marku, je to jen a jen o psychice. Já jsem kouřil také dlouhá léta a přes mnoho pokusů přestat se stále nedařilo. Na radu známého jsem nakonec zkusil čistě psychologický seminář odnaučování kouření exkuraci.cz a nyní je to již dva roky, co nekouřím. Celé je to jenom v hlavě, na semináři nás naučili jak se k závislosti na cigaretách postavit, žádná silná vůle,strašení rakovinou atd. A ono to funguje. Proč sem ale píšu. Dlouhodobě mě trápí také nadváha a myslím, že kontrola přijmu jídla bude dost na stejném principu. Ti "exkuraci" ale obezitu bohužel nedělají, zabývají se pouze kouřením, nevíte někdo o někom,kdo psychicky zbavuje závislosti na jídle a z toho pramenící obezity? Děkuji za Vaše názory, Marcel Novotný, Praha
Marek 21:38 13.04.2013
Ještě bych rád dodal, že když během odvykání dostanete chuť na cigaretu, znamená to že na ni moc myslíte. Mě pomáhalo že jsem začal něco dělat a myslet na jiné věci.
Marek 21:30 13.04.2013
Vím jak těžké je přestat kouřit (sám jsem přestával asi stokrát), ale nakonec se mi to povedlo a proto bych chtěl dát pár rad Těm kterým to zatím nejde. Dle mých zkušeností je kouření hodně o psychice, vždyť každý kuřák ví, že největší chuť na cigaretu dostane, když dojdou a nemá si je kde koupit. Proto největší chybu děláme, když se rozhodneme přestat a cigarety rozdáme. Já si je nechal ještě dva roky co už jsem nekouřil, přestal jsem pít i kávu a alkohol, protože to kuřák spojuje s cigaretou. Dále pak přestaňte kouřit protože chcete a né že musíte. Zkuste to taky tak a možná Vám to půjde lépe než dosud. Mně to pomohlo již před 14ti lety. Pak mějte stále na mysli, že musíte abstinovat jako vyléčený alkoholik. Přeji hodně štěstí.