Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Následující rady se sice mohou zdát banální, přesto se každoročně nespočet dětí i dospělých ošklivě spálí. Zkuste mezi ně letos nepatřit. Pozor dejte i na dětský zrak!

Chraňte dětské oči. Raději žádné sluneční brýle než špatné!

dite_bryle
zdroj: Thinkstockphotos dite_bryle
aktualizováno 06.08.2013, 00:00 | 06.08.2013, 00:00 | doma.cz/mag

Následující rady se sice mohou zdát banální, přesto se každoročně nespočet dětí i dospělých ošklivě spálí. Zkuste mezi ně letos nepatřit. Pozor dejte i na dětský zrak!

Oči v bezpečí
Sluneční paprsky představují riziko i pro oči vašeho potomka. Zvykejte ho proto už odmalička na sluneční brýle. Pořiďte mu ale brýle s UV filtrem, které spolehlivě vyberete v optice nebo v lékárně.

 

Brýle bez UV filtru pouze zastíní sluneční světlo a dítě se pak bude dívat do slunce, aniž by byly jeho oči chráněny.

 

Ne všechny děti chtějí nosit brýle. Je-li to případ i vaší ratolesti, nechte ji, aby si sama vybrala styl a barvu, jaká se jí bude líbit. Dětí také rády napodobují příklad dospělých – proto noste sluneční brýle důsledně i vy sami.

 

Léky a očkování mají raději stín
Pokud vaše dítě užívá nějaké léky, zkontrolujte příbalový leták nebo se poraďte s lékařem či lékárníkem, jestli může dítě pobývat na slunci. Některé léky totiž zvyšují citlivost pokožky k ultrafialovému záření.

 

 

 

Výsledkem mohou být těžké spáleniny i u dětí, které k nim normálně vůbec nejsou náchylné. Pozor je dobré dávat i po očkování, především po trojkombinaci proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, ale i po dalších vakcínách držte dítě raději ve stínu.

 


První pomoc při spálení

Pokud se vám nepodařilo výše uvedené zásady dodržet, možná si po dlouhém dni na pláži nebo na zahradě dítě stěžuje na pálení, bolest, horko nebo se cítí nemocné. Jak pomoci?
 

 

Spáleniny od slunce se někdy objeví již během dne stráveného venku, jindy až večer, obvykle se ale zhoršují několik hodin po pobytu na slunci. Pokožka je vysušená a může svědit, asi týden po spálení se pak začne v šupinách olupovat.


K prázdninám patří i dětské dovádění na slunci. Děti si řádění na sluníčku dokážou užít jako nic jiného. Dospělí by je sice od této radosti rozhodně neměli zrazovat, ale přesto by měli pamatovat na zásady ochrany před slunečními paprsky.

 

 

Zrádné ultrafialové záření
Sluníčko potřebujeme všichni, mimo jiné je nezbytné pro přeměnu vitamínu D, důležitého třeba pro vstřebávání vápníku potřebného pro pevnost kostí, ale i pro imunitní systém.

 

Sluneční světlo však obsahují i UVA a UVB paprsky, které mohou našemu zdraví naopak uškodit.
 

• UVA záření přispívá ke stárnutí kůže, tvorbě vrásek a také k rakovině kůže (jako je například zhoubný melanom). UVA paprsky snadno pronikají přes ozonovou vrstvu, a tvoří tak většinu slunečního záření.

 

• UVB záření je také nebezpečné – působí popáleniny a šedý zákal a nepříznivě ovlivňuje imunitní systém. Část UVB paprsků je sice zachycena ozonovou vrstvou, přesto k nám ale projde množství dostatečné k napáchání škod.


ČTĚTE TAKÉ:
TEST opalovacích krémů pro děti: Na ceně nezáleží! Fungují i levné!

Pět šokujících pravd o menstruaci! Bojíte se, že vykrvácíte?

Největší kaloričtí zabijáci léta! Víme, čím je nahradit

 

Ptáte se, jak děti před nebezpečným ultrafialovým zářením chránit? Poradíme vám, jak dopřát svým ratolestem dostatek slunečního světla a přitom zamezit závažným zdravotním komplikacím. Stačí důsledně dodržovat několik prostých zásad.

 

Přes poledne na slunění zapomeňte
Sluneční záření dosahuje nejvyšší intenzity během letních měsíců. Slunce ale pálí mnohem silněji v oblastech, které jsou blíž rovníku, a ve vyšších nadmořských výškách, zde je potřeba mnohem větší
opatrnosti.

 

I v našich podmínkách je ale ve slunečné dny vhodné, aby děti nepobývaly na slunci mezi desátou hodinou dopoledne a čtvrtou hodinou odpolední. Jestliže děti přesto musí být na sluníčku, namažte je dostatečným množstvím opalovacího krému. Pozor dávejte při pobytu u vody, na pláži nebo třeba i mezi domy – ultrafialové paprsky se zde odrážejí a působí pak s mnohem větší intenzitou.

 

Oblečení jako ochrana
Jedním z nejlepších způsobů, jak se může celá rodina chránit, je zastínit se před slunečními paprsky vhodným oblečením nebo třeba slunečníkem.

 

Malá miminka do půl roku držte raději zcela mimo dosah slunce, jejich kůže je mnohem tenčí a citlivější než u starších dětí, a proto je i náchylnější k popáleninám. Jestliže ale přesto musí být kojenec vystaven slunečnímu záření, oblékněte jej tak, aby bylo celé tělo zakryto lehkým oblečkem, a nezapomeňte na klobouček, který bude stínit obličej.

 

Kočárek můžete zastínit slunečníkem nebo zakrýt mokrou plenkou, pokud slunce nemůže proniknout dovnitř, můžete kojence nechat svlečeného, jen s plenkou. Pozor na to, aby se miminko nepřehřálo, v kočáru je teplota mnohem vyšší než venku!

 

U větších dětí je při pobytu na sluníčku nezbytností pokrývka hlavy, ideálně kšiltovka nebo klobouček, které stíní i obličej. Vhodné je i lehké triko, které zakryje i ramena, dítěti ho můžete za slunečného dne ponechat i při dovádění v bazénu nebo na pláži. Šikovným doplňkem pro slunné dny je i slunečník nebo plážový stan.

 


Nezapomeňte na opalovací krém!
Obchody nabízejí bohatý výběr dětských opalovacích krémů, včetně přípravků pro citlivou pokožku, dlouhotrvající voděodolné krémy i varianty s jednoduchou aplikací ve spreji.

 

Nejdůležitější pro výběr krému je ale míra ochrany před sluncem – ochranný faktor, vyjádřený číslicí na obale. Pro děti jsou vhodné krémy s ochranným faktorem 30 a vyšším, které poskytují pokožce ochranu před spálením i dalším poškozením.

 

Kromě výběru vhodného krému nepodceňujte ani správnou a důslednou aplikaci:
 

• Dítě namažte před každým pobytem na slunci.
• Ideální je krém nanést 15–30 minut před tím, než se dítě chystá ven.
• Nezapomeňte na rty, ruce, oči, uši, ramena a šíji.
• Krém je potřeba znovu nanést přibližně každé dvě hodiny nebo poté, co se dítě vykoupalo nebo zpotilo.
• Jestliže bude dítě u vody, použijte voděodolný krém.


Jestliže se vaše dítě už spálilo, mohou pomoci následující tipy:
• Ke zmírnění horka a bolesti dopřejte dítěti koupel v chladné vodě nebo jemně přikládejte studené obklady.
• Spálenou pokožku zklidní i nanesení gelu s aloe vera na postižené oblasti.
• Pokud je bolest a svědění nesnesitelné, zmírní jej i protizánětlivé léky, jako je ibuprofen.
• Hydratační krém zvláční vysušenou pokožku a odstraní svědění.
• V případě vážnějších nebo rozsáhlejších spálenin, nebo pokud se objeví puchýřky, se poraďte s lékařem. Dítě by se do té doby nemělo škrábat nebo vymačkávat puchýře, které by se snadno mohly infikovat a zjizvit.

 

Dítě by rozhodně mělo být ve stínu, dokud se spáleniny nezhojí, další sluneční paprsky by problémy jen zhoršily. Raději se ale snažte spáleninám u svého dítka předejít a užít si s ním ničím nerušené léto.
 

Autorka MUDr. Hana Králová je odbornicí webu www.ulekare.cz
 

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře