Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

U chřipky totiž mimo jiné dost záleží na tom, kdo onemocní, s jakými dalšími nemocemi se léčí a jestli chřipku proleží, nebo přechodí.

Chřipka: Proč ji někdo překoná, zatímco jiné zabíjí

Chřipka
zdroj: isifa.com Chřipka
aktualizováno 19.02.2013, 00:00 | 19.02.2013, 00:00 | doma.cz/kat

U chřipky totiž mimo jiné dost záleží na tom, kdo onemocní, s jakými dalšími nemocemi se léčí a jestli chřipku proleží, nebo přechodí.

Rozdílné jsou pak i následky – zatímco většina lidí se po chřipce rychle zotaví, u jiných může mít tato infekce nebezpečné komplikace a v nejhorších případech končí fatálně.

 


S komplikacemi, nebo bez?


Pokud chřipka probíhá „tak jak má“, proležíme týden v posteli, mohou nás trápit vysoké horečky, bolesti hlavy, svalů a kloubů a suchý kašel, ale uleví nám volně prodejné léky z lékárny a často ani není potřeba navštívit lékaře. Poté můžeme být ještě dva týdny více unavení a musíme se šetřit, ale tím pro nás infekce skončila.


V některých případech se ale vyskytnou komplikace. Nejčastěji jde o:


• zápal plic (pneumonii), který je způsoben bakteriemi nebo viry, v důsledku čehož může dojít k dechovému selhání s nutností hospitalizace,
• zánět mozku (encefalitidu) a mozkových blan (meningitidu), případně obojího (meningoencefalitidu),
• zánět srdečního svalu (myokarditidu) nebo osrdečníku (perikarditidu).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proč je ženám pořád zima na ruce a nohy? Rady, jak se zahřát

 

Chřipka
(Foto: isifa.com)

 


Kdo je chřipkou ohrožen nejvíce?


Chřipková nákaza si nevybírá, může potkat každého z nás, pokud před ní nejsme chránění očkováním. Rozdíly ale lze nalézt v tom, jak se chřipka podepíše na našem zdraví. Zatímco mladý zdravý člověk, který je fit, má mnohem větší šanci, že u něj chřipka proběhne lehce, najdeme některé skupiny, u kterých může mít nemoc nebezpečnější průběh.

 


Na věku záleží


Nejvíce ohroženou skupinu představují senioři. Ve stáří je boj s chřipkou pro organismus mnohem náročnější i vzhledem k tomu, že staří lidé mívají řadu chronických nemocí. Chřipka a vysoké horečky se mohou projevit také poruchou vědomí, kdy je starý člověk zmatený, mluví z cesty a neví o sobě.
Velké nebezpečí číhá i na starší jedince žijící o samotě, kteří zatím byli zcela soběstační.

 

Chřipková nákaza je ale může doslova skolit a oni pak nejsou schopni se postarat ani o své základní potřeby. Pokud je nikdo pravidelně nenavštěvuje, může trvat i dny, než se nemocným dostane pomoci. Když se pak takový jedinec dostane do nemocnice, je často dehydratovaný, podchlazený, se zápalem plic a naděje na uzdravení se z obyčejné chřipky závratně klesá.

 


Zajímavou výjimku představuje prasečí chřipka – ta ohrožuje mnohem více mladé lidi ve věku 25–40 let. Lidé narození před rokem 1950 mají proti této chřipce často protilátky, a tak se jim onemocnění spíš vyhne. Ze všech potvrzených případů prasečí chřipky z minulých let, kdy byla nutná hospitalizace na JIP, šlo nejčastěji o mladé obézní kuřáky s nemocí srdce či plic.


Nenechte malé děti onemocnět


Chřipka neohrožuje jen ty nejstarší z nás, ale i ty nejmladší. Pro děti do dvou let může být onemocnění chřipkou velmi nepříjemné. Pokud se matka s nákazou setkala, jsou kojenci chráněni protilátkami v mateřském mléce. Přesto ale mohou i takto malé děti onemocnět a jejich nezralý imunitní systém má pak s chřipkou mnohem víc práce než u dospělých. U malých dětí jsou navíc po chřipce časté komplikace, jako jsou rýma, zánět vedlejších nosních dutin a zánět středního ucha. Rýmu pak mnohdy následuje kašel, protože u dětí, které neumějí smrkat, stéká hlen z nosohltanu na průdušky a v horším případě i do plic. Bakteriální zápal plic naštěstí není tak častý jako zánět průdušek, ale jde o velmi nepříjemnou komplikaci s nutností léčby antibiotiky.

 


Chřipka dá zabrat i zdravým lidem, chronicky nemocní jsou ale v ohrožení


Pokud vás přepadla chřipka, ale jinak se s ničím neléčíte, máte o starost méně. Jestliže ale trpíte některou z následujících dlouhodobých nemocí, je pravděpodobné, že chřipka její průběh ještě zhorší. Mezi rizikové skupiny patří lidé s:


• nemocemi dýchacího systému, zejména s astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) a chronickou bronchitidou;
• kardiaci – po srdečních operacích, infarktu myokardu, se selhávajícím srdcem apod.;
• s nemocemi ledvin;
• s nádorovým onemocněním;
• s vrozenou či získanou poruchou imunity (HIV, léčba kortikoidy, imunosuprese, kdy je potlačena obranyschopnost organismu léky u autoimunitních nebo nádorových onemocnění);
• s cukrovkou prvního i druhého typu.


I proto je chronicky nemocným doporučena vakcína proti chřipce. Pokud se vás některá z diagnóz týká a potkala vás chřipka, rozhodně ji nepodceňujte, ale vyhledejte lékaře. Jestliže od prvních příznaků uplynulo méně než 48 hodin, mohou vám být podány vysoce účinné léky proti chřipce (antivirotika). Při chřipce často dochází ke zhoršení základního onemocnění a je nutný pobyt v nemocnici.


Nechcete skončit na JIPce? Nekuřte a hlídejte si váhu
Mezi dva nejčastější rizikové faktory vedoucí k hospitalizaci na oddělení intenzivní péče (JIP), které můžeme ovlivnit, patří obezita a kouření. Lidé s nadbytečnými kilogramy bojují s chřipkou mnohem hůře než ti, jejichž váha je v normě. Také u nich častěji dochází k dechovému selhání s nutností intenzivní péče a napojení na dýchací přístroje.


Chřipkový virus mimo jiné napadá i řasinky v dýchacích cestách. Ty mají za úkol čistit dýchací cesty tím, že vytvářejí ochranný hlen zachycující viry i bakterie a posouvají jej vzhůru, aby mohl být vykašlán. Vlivem látek obsažených v cigaretovém kouři se ale řasinky stávají ještě „línějšími“ a dál se snižuje jejich schopnost zbavit dýchací cesty mikrobů. Průdušnice a průdušky se tak mnohem hůř čistí a viry i bakterie se snáze dostávají do plic. Kuřáci tak vlastně svému tělu při boji s chřipkou sami házejí klacky pod nohy.

 


Těhotné ženy by se měly před chřipkou chránit


V těhotenství je vhodné vyhnout se během chřipkové epidemie všem místům, kde se shromažďuje větší množství lidí, i kontaktu s nemocnými a snížit riziko infekce na minimum. Na očkování u gravidních žen se názory odborníků liší, někteří jej považují za příliš riskantní, jiní jej doporučují jako jedinou jistou ochranu před chřipkovou nákazou. Onemocnění matky může vést k narušení vývoje plodu i k některým poruchám, jako jsou schizofrenie nebo autismus. U budoucích maminek je často i průběh chřipky těžší, a proto je dobré mít se před ní na pozoru.


MUDr. Hana Králová, lékařka ve specializačním vzdělávání interna – geriatrie, působící na interním oddělení Klinik Kösching, Bavorsko

 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

František 18:35 03.03.2013
Já vyléčil manželku a to tím že jsem ji po dobu tří dnů podával dva stroužky česneku deně.Podotýkám v syrovém stavu,zapít vlažným čajem.Sráží dobře horečku a obsahuje přírodní antibiotika.Jde o to vydržet palčivou bolest na jazyku při polykání.Je to přírodní léčení našich babiček.Velmi účinné.Posíluje imunitní systém.A chce to hodně tekutin.Lepčí než prášky.Zkuste si najít o česneku na nettu.Chce to ale ten Náš,který je účinější.Chřipce dáte STOP.A když se do budoucna nebudete česneku bát,zkusíte ho jíst i v jídlech neublíží Vám a dokonale ochrání i do budoucna.Neléčí jen chřipku...
Lada 14:51 26.02.2013
No já jsem též proti lékům, raději přírodní věci, vyzkoušela jsem sirup Stopbacil a dobrý, nemocná nejsem, má hodně bylin díky kterým je účinek silný. S ionizovanou vodou ještě zkušenost nemám, zní to zajímavě.
Adélka 19:39 21.02.2013
Já nevim jak ostatní, ale já jsem byla nemocná tak před rokem. Teď ty virózy jdou úplně mimo mě. Asi mam nějakou lepší imunitu. Možná potom co jsem začala pít ionizovanou vodu, lepší než nějaký prášky. Blbé je, že moje doktorka neví ani co to je, přitom si myslim, že by se ušetřilo tolik léků a peněz.