Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pálí vás oči při posezení v zakouřené restauraci či baru?

Cigaretový kouř může způsobit až slepotu

Kouření
zdroj: isifa.com Kouření
aktualizováno 14.10.2012, 00:00 | 14.10.2012, 00:00 | doma.cz/kat

Pálí vás oči při posezení v zakouřené restauraci či baru?

Vězte, že kromě prostého podráždění může cigaretový dým napáchat na zraku ještě mnohem větší škody. V některých případech může dojít až k oslepnutí. Nebezpečí přitom nehrozí pouze samotným kuřákům, ale také lidem v jejich okolí.


Oko potřebuje kyslík

 

V cigaretovém kouři je obrovské množství toxických příměsí – například nikotin, oxid uhelnatý či dehet. Ty ovlivňují vnitřní prostředí oka a snižují množství živin a látek důležitých pro správnou funkci jednotlivých částí tohoto orgánu. Ještě větší problém ale vzniká poškozením cév. Pokud jsou cévy zajišťující krevní zásobení ucpány či poničeny, struktury oka mohou trpět nedostatkem kyslíku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rizika hormonální antikoncepce - kdo se jí má vyvarovat?


Za co může tabák?

 

Makulární degenerace. Věkem podmíněná makulární degenerace je nejčastější příčinou slepoty starších lidí. Hlavními rizikovými faktory jsou věk a tabák. U pravidelných kuřáků je v průměru třikrát větší pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění. Degenerace postihuje centrální vidění, takže slepá skvrna se vyvíjí přesně ve středu zorného pole a postupně se rozšiřuje, uvádí server odvykani-koureni.cz.

 

Pacient je tak omezen ve většině činností každodenního života. Bohužel stále neexistuje spolehlivá léčba tohoto onemocnění. O to významnější je prevence včetně odvykání kouření.


Diabetická retinopatie.
Pravidelní kuřáci mají hned dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine cukrovka II. typu. Riziko rozvoje diabetu se zvyšuje s množstvím kouře, kterému je člověk vystaven.


Šedý zákal.
Lidé, kteří spotřebují 20 a více cigaret denně, mají více než dvojnásobné riziko rozvoje šedého zákalu v porovnání s nekuřáky. Toxické prvky v cigaretovém kouři totiž ničí látky s antioxidačním účinkem, které jsou nezbytné pro zachování průhlednosti čočky.

 

Kouření
(Foto: isifa.com)

 


Glaukom.
Zelený zákal je dalším příkladem onemocnění, které může vést až ke ztrátě zraku. Kouření způsobuje poškození cév zásobujících zrakový nerv.
Ischemická optická neuropatie. Jedná se o onemocnění zrakového nervu, které způsobí náhlou ztrátu vidění. Jedná se sice o vzácnou chorobu, ale u kuřáků se vyskytuje až 16krát častěji než u nekuřáků.

 

Tabák je skutečně velkým nepřítelem pro náš zrak. přestat kouřit a vyhýbat se zakouřenému prostředí – jen tak lze výrazně snížit riziko vzniku výše zmíněných onemocnění.

 
12 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

linda 15:24 27.05.2014
Ja myslim ze clanek je trosku prehnany,ale urcite kour není zdravy. Ja jsem pracovala brigádne v restauraci kuracke a oci me hodne stipaly,tak jsem zkusila v lekarne koupit ocutein brillant a pomohl mi.
Jana Drážná 09:27 09.11.2012
Dobré je také používat oční výživu. V lékárně mi doporučili Ocutein Brilant s 25 mg luteinu, protože oči regeneruje a zostřuje zrak. Navíc, obsahuje fosfolipidy, které zabraňují vysychání oka, takže mě už oči nepálí jako dřív..