Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak poznat, když už máte dost? A jak předejít ranní kocovině?

Co dělá s tělem alkohol a jak se bránit kocovině?

Party
zdroj: Thinkstockphotos Party
aktualizováno 29.12.2018, 00:00 | 29.12.2018, 00:00 | doma.cz/kat

Jak poznat, když už máte dost? A jak předejít ranní kocovině?

Silvestr je pro velkou část populace jedním z nejdůležitějších večerů v roce. Připravují na něj petardy a rachejtle, kupují vstupenky na speciální silvestrovské party a samozřejmě také pořizují zásoby alkoholu. Ne všichni se ale nového roku dožijí ve zdraví. Důležité je proto dát si pozor, kolik čeho vypijeme a zdravotním problémům předejít. A nemusí jít přitom přímo o vážná poranění. I pěkná kocovina dá tělu pořádně zabrat.

 

Co se děje s tělem při konzumaci alkoholu?

 

HLAVA


Po alkoholu jsme zpočátku obvykle veselejší, sebevědomější, uvolněnější, komunikativnější. Později se ale dostavují deprese či dokonce agresivita. Člověk ztrácí kontrolu i soudnost. Nejde ani tak o to, že si mnoho z nás někde tzv. utrhne ostudu. Velmi často jde hlavně o neschopnost rozpoznat nebezpečí, sklony způsobit nehodu, udělat něco, čeho bude člověk později litovat. Alkohol „odsává“ z mozku vodu. Mohou se objevit závratě, pulzující bolest hlavy, když začne tělo odbourávat alkohol.

 

OČI


Alkohol ovlivňuje signály, které oči vysílají do mozku. Obraz je rozostřený, snižuje se schopnost odhadnout vzdálenost a rychlost. To způsobilo již mnoho dopravních nehod.

 

UŠI A KOORDINACE


Požití alkoholu ovlivňuje činnost rovnovážného ústrojí v lidském uchu. Může dojít ke snížení schopnosti orientace, rozeznávání zvuků i směru, ze kterého přicházejí. To je důvod, proč mnoho nehod chodců se stane právě pod vlivem alkoholu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Terapie na 5 minut: Zbaví vás stresu!

Ženy rodí čím dál později: Kdy už je žena na dítě opravdu stará?

 

PLEŤ


Dehydratace organismu při požití organismu má vliv i na pokožku. Alkohol roztahuje cévy pod kůží, které se časem mění v nehezké žilky ve tváři. Dehydratace způsobuje její předčasné stárnutí.

 

Opilá žena
(Foto: Profimedia)

 

SRDCE


Zběsilá konzumace velkého množství alkoholu může způsobit nepravidelnou srdeční činnost a dechovou nedostatečnost.

 

JÁTRA


Játra jsou jakýmsi katalyzátorem nečistot v těle. Odbourávají většinu alkoholu, který člověk vypije (zbytek odchází z těla dechem, močí a potem). Jsou schopny odbourat u průměrného dospělého člověka zhruba 8 g alkoholu za hodinu. Přitom například oblíbená dvanáctka obsahuje 15,4 g alkoholu na půl litru, 2 dcl desertního vína dokonce 25,2 g alkoholu. Při


rychlejší konzumaci játra přestávají správně pracovat. V extrémním případě může dojít i k alkoholickému kómatu či dokonce smrti. Pravidelná konzumace většího množství alkoholu vede k odumírání jaterních buněk, tzv. cirhóze, nebo také k rakovině jater a jiným nádorovým onemocněním.

  

ŽALUDEK


Alkohol dráždí žaludek, způsobuje nevolnost, křeče nebo průjem. Většina alkoholických nápojů zvyšuje kyselost žaludku. Žaludek je tak podrážděný, pociťujeme nevolnost, bolesti. Kyselost žaludku lze snížit třeba tím, že se před požitím alkoholu najíme, nebo v průběhu večera „proložíme“ alkoholické nápoje vodou.

 

POHLAVNÍ ORGÁNY A SEX


Sklenka vína nebo dvě možná mohou pomoci odhodit zábrany a více se při sexuálních hrátkách odvázat. Neměli bychom ale zapomínat na to, že při požití většího množství alkoholu ztrácíme schopnost ovládat svoje tělo. U mužů má požití alkoholu vliv na erekci (ačkoli možná zpočátku u malého množství alkoholu pozitivní, později rozhodně negativní), u žen může dojít k opoždění menstruace. V neposlední řadě ovlivňuje alkohol naši soudnost. Snadněji pak podlehneme momentální touze. Později svého rozhodnutí můžeme litovat, zvlášť jde-li o nechráněný sex, kde hrozí přenos pohlavních chorob či nechtěné těhotenství.


PODPAŽÍ


Alkohol ovlivňuje složení lidských výměšků. Může způsobit nepříjemných pach potu i z úst. Spolehlivý způsob, jak odradit opačné pohlaví.

Pozor! V těle ženy je více tukové tkáně a méně vody než je tomu u mužů! Protože je alkohol v organismu distribuován právě vodou, ženy se obvykle rychleji opijí než muži!

 

Muž s kocovinou - Ilustrační foto

 

První pomoc proti kocovině:

1. Dodejte tělu vodu, nejlépe minerálku (ideálně např. vincentku).
2. Dále tělu po požití alkoholu chybí cukry – pomůže vlažný čaj s medem.
3. Proti překyselení žaludku pomůže anacid (bere se např. při žaludečních vředech).
4. Jděte se projít, abyste si okysličili tělo.
5. Studená sprcha pomůže prokrvit a nastartovat organismus.
6. Slepičí vývar dodá základní živiny. 

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře