Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Výběr je jen na vás, my jsme pouze vašimi průvodci.

Co na chleba: Máslo, sádlo nebo margarín?

Margarín jako máslo nejen vypadá.
zdroj: Thinkstockphotos Margarín jako máslo nejen vypadá.
aktualizováno 18.04.2013, 15:53 | 18.04.2013, 00:00 | esn

Výběr je jen na vás, my jsme pouze vašimi průvodci.

Pečete? Tak jedině s máslem.

 

Kdo rád peče tak ví, že se bez másla takřka neobejde. Nahrazovat máslo při pečení se nevyplácí, vytratí se vůně, nadýchanost i jemná chuť. Čerstvý chleba natřený máslem také s těží nahradí jiný rostlinný tuk, ale ne vždy nám máslo musí prospívat. A to hlavně v případě, že ho konzumujeme ve vysokých dávkách. Hladina cholesterolu totiž může rapidně stoupnout.

 

Jedná se o potravinářský produkt, jehož základem je výhradně mléko. Aby se máslo, mohlo nazývat máslem, mělo by splnit několik kritérií. Tím nejdůležitějším je obsah tuků. „Máslo může nést výrobek, který má minimální množství tuku 80 %. Obsah netuků (laktosa, mléčné bílkoviny, minerální látky) se pohybují obvykle do 2 %,“ vysvětluje potravinová technoložka Marcela Grecová.

 

Mnozí ho ale zavrhují, protože je ráno nebaví čekat, než se přetvoří do roztíratelné podoby a raději používají margaríny.

 

tuky energie cholesterol
81g/100g 3412kj/100 210mg/100g

 

Margarín občas ano. Na pečení ne!

 

Margarín se začal produkovat ve velkém během 2. světové války. Slouží jako náhražka másla a mnohým v lednici zaujímá čestné místo. Rozmach margarínů nastal v 80. letech, u nás se margarínové šílenství začalo naplno projevovat až v 90. letech, kdy reklamní společnosti budovaly názor, že margarín je na rozdíl od másla velice zdravý. Sebelepší margarín ale nenahradí typicky máslovou chuť. Složka, která má máslovou chuť alespoň trochu napodobit se nazývá diacetyl. Margarín z obou výše zmíněných produktů prochází nesložitějším výrobním procesem. Aby tuková a vodná složka držely pohromadě, musí být použit emuglátor.

 

Jeho energetická hodnota je mnohem nižší než u sádla a másla (325 kcal na 100 gramů). Stejné je to s téměř nulovým cholesterolem.

 

O margarínech se na internetu šíří různé lživé výmysly, které je napadají z toho, že jsou nezdravé a dokonce i škodlivé. Sami výrobci i potravinářská inspekce nás ale ubezpečují, že se jedná o zdraví nezávadné potraviny. V případě másla, sádla i margarínů se tedy řiďte heslem: Všeho s mírou.

tuky energie cholesterol
82,50g/100g 3100kJ/100g -

 

 

Sádlo

 

Kdopak by odolal podomácku škvařenému voňavému sádlu se škvarkama s čerstvě nasekanou cibulkou nebo pažitkou. Naše babičky se nebály sádlo ordinovat jako „lék“ proti mnoha neduhům. Sloužilo jim nejen k vykrmování, ale také k dodání energie. Naši předci totiž měli výrazně více pohybu a při jejich vysokém výdeji energie, jim sádlo na chlebu nemohlo uškodit. Ani vy se nemusíte bát a sádlo si namazat na chleba, pokud vám to doktor vysloveně nezakáže.

 

Sádlo je základem nejen české a slovenské kuchyně. Nebojí se ho při vaření použít ani Italové, Španělé nebo Maďaři. Jeho nespornou výhodou oproti margarínu a máslu je jeho tepelná stabilita. Během smažení se totiž nepřipaluje a nevznikají tak karcinogenní látky.

 

Vysoká energetická hodnota sádla (775 kcal na 100 gramů) je tvořena vysokým obsahem tuku. Ale pozor, co se cholesterolu týká, je na tom podstatně lépe než máslo. Obsahuje ho pouze 1/3.

 

tuky energie cholesterol
60g/100g 3228kJ/100g 131mg/100g

 

ČTĚTE TAKÉ: 

Souboj másla a margarínu, co je na pečení nejlepší

Máslo jako základ české kuchyně

Dobijte si zdraví zelenými listy

 
20 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

člověk 16:39 22.07.2017
Margarínů se bojíme, používaly jsme je asi pět let a pak nám doma chyběl klasický tekutý olej, který jsme zrovna potřebovali. Tak jsme margarín chtěli rozpustit na sporáku a asi po půl hodině jsme to vzdali, protože margarín se nerozpustil ani nezměnil tvar a mi se zhrozili, co dáváme dětem. Tak jsme přišli k závěru, že je to buď plast nebo je v tom přidáno něco co opravdu není jídlo.
Tato Diana pomazánkový margarín s nízkým obsahem tuku 40, měl dokonce ověřený certifikát kvality. Od té doby používáme 15 let čisté máslo, protože jsme poznali, že ani certifikát nezaručuje kvalitu, možná na začátku výrobního procesu výrobku,ale časem pravděpodobně ne. To jsou naše zkušenosti s margarínem, který se před patnácti lety jmenoval Diana pomazánkový margarín, přesto, že jsme používaly i jiné druhy margarínů odstoupili jsme od nich a pokusit se rozpustit některý další a z jídelníčku vyškrtly. Máme doma od nich ještě spoustu obalů, do kterých mrazíme jahody. Vidíme to, tak, že ten obal je to jediné užitečné co na tom margarínu bylo, že se dá použít do mrazničky na jahody. Jestli že se margarín nerozpustil při vysoké teplotě na sporáku ani po půl hodině co to muselo udělat s zažíváním malých dětí . Protože děti za pět let toho snědly ke snídani kila, je fakt, že se dostavili potravinové alergie v obrovském množství skoro na všechno a také zažívací problémy, bolesti břicha i u dospělých, které měli nevysvětlitelný původ a také zácpy a průjmy , mygrény a taktéž u dospělých.
Vzhledem k tomu, že se u nás jí zdravě tedy tuny vlastní zeleniny kvašené, nekvašení, neslazených jogurtů, neslazených nápojů, nesmažená jídla, šetrně vařená jídla, myslíme si, že je to následek užívání margarínu Diana v kterém byl plast nebo ropa.
S T R A Š N É 03:45 04.01.2016
TOLYK, GRAM A TYCKÝCH CHYB, JAKO V TOM TO ČLÁNK, U, MŮŽE NA SEKAT JEN ŽÁČEK PRVNÍ, HO STUP NĚ POMOC NÉ ŠKOLI
Jana 06:32 23.04.2013
Kdyby jste viděli jak a kde se vyrábí spousta věcí, tak byste nejedli nic...
Nejsem velkým příznivcem umělých potravin, ale přiznám se, že mergarín doma máme, hodí se, když je třeba rychla něco namazat. Ale není nad klasické máslo...
michal 12:32 18.04.2013
Kdyby jste věděli jak s emargarýn vyrábí a kde , nikdy by jste ho do pusy už nedali .
Josef 08:29 18.04.2013
trochu tomu nerozumím. Když to má dýt seriózni, tak údaje mají souhlasit. Ale ten cholesterol tam dělá nějaké figle. Zkuste to opravit. Byrtus