Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Léto je v plném proudu a s ním i doba dovolených a prázdninových radovánek. S tím je ale bohužel také spojen zvýšený výskyt úrazů a zdravotních komplikací. Mezi ohrožené orgány patří také oči.

Dejte pozor na oči. Léto je plné nástrah

Opalování
zdroj: Thinkstockphotos Opalování
aktualizováno 21.08.2016, 00:46 | 21.08.2016, 00:46 | doma.cz

Léto je v plném proudu a s ním i doba dovolených a prázdninových radovánek. S tím je ale bohužel také spojen zvýšený výskyt úrazů a zdravotních komplikací. Mezi ohrožené orgány patří také oči.

Sluneční záření, kontaminovaná voda či klimatizace. To vše může náš zrak ohrozit. Jak nepříjemnostem předcházet?


Nenoste příliš tmavé sluneční brýle


„Krátkodobý přímý pohled do slunce není pro zdravé oči nebezpečný. Zornice oka reaguje jako clona fotoaparátu a reguluje množství slunečního záření, které dopadne na sítnici. Dlouhodobý pobyt v místech intenzivního slunečního záření - u moře, ve vysoké nadmořské výšce - může vyvolat drobné defekty epitelu rohovky a s tím spojenou výraznou bolest oka. Zároveň může v extrémních případech jako je pozorování zatmění slunce, pozorování slunce pomocí dalekohledu či trvalé rozšíření zornice, dojít i k trvalému poškození sítnice v místě nejostřejšího vidění,“ říká MUDr. Jana Mikšovská, oční lékařka kliniky DuoVize.


Naše oči ohrožuje zejména ultrafialové záření, které může vést k poškození jednotlivých struktur oka, zejména rohovky a sítnice. Pobyt na slunci je proto pro oči nebezpečný zejména v případech nižší koncentrace ozónu v atmosféře, kdy je výrazně vyšší intenzita UV záření. Oči by si v takovém případě měli chránit nejenom pacienti po očních operacích (např. laserové refrakční operace, pacienti po implantaci nitroočních čoček), ale i lidé se zdravýma očima, kteří žádnou oční operaci neprodělali.

 

Oči bychom si měli chránit brýlemi s UV filtrem. Těchto brýlí je na trhu v současné době nepřeberné množství v různých cenových relacích. U lidí, kteří mají potíže s tzv. suchým okem či u pacientů po laserových refrakčních operacích, je vhodné častěji aplikovat hydratační oční kapky, a to hlavně v klimatizovaných prostorech, kde jsou oči náchylné k osychání. Výběr těchto kapek je v současnosti opravdu široký a existují i oční kapky s UVB filtrem.

 


Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní, aby byl zrak chráněn před UV A i UV B zářením. Doporučený je UV 400.


Při pobytu u moře se doporučuje zatmavení brýlí 50-60 %. Úplně tmavá skla nejsou vhodná. Způsobují, že se zorničky ještě více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření. Pokud si nejste jisti kvalitou svých brýlí, je lepší nechat si změřit UV filtr ve specializované optice.

 

Děti a sluneční brýle
„Děti jsou neposedné a častokrát se stává, že brýle odmítají. Proto u menších dětí do jednoho až dvou let volíme jako ochranu očí nošení kšiltovky nebo kloboučku. Všeobecně ale platí, že čím dříve naučíme dítě nosit brýle, tím dříve si na ně zvykne,“ radí MUDr. Gabriela Pilková, oční lékařka se specializací v oblasti léčby dětí z Dětského očního centra Kukátko a dodává: „Velký pozor je třeba dát u dětí, které se léčí s tupozrakostí. U těchto dětí je důležitější léčba oční vady než nošení slunečních brýlí. V současné době i kvalitní čiré dioptrické brýle mají ve sklech UV filtr, takže rodič se nemusí bát, že by dítě nemělo dostatečnou ochranu před UV zářením.“

 
Klimatizace vysušuje oči!


To, že z prudkých změn teplot způsobených klimatizací můžeme nastydnout nebo chytit anginu, to není žádné tajemství. Ovšem nástrah číhá v chladícím zařízení mnohem více. A některé důsledky mohou být dokonce nezvratné. Kromě bolesti hlavy, zatuhlých krčních svalů, vysušené kůže či zhoršeného astmatu může přivodit klimatizace také syndrom suchého oka. A ten může v krajních případech nezvratně poškodit Váš zrak!


„V letních obdobích, zejména ve dnech s tropickými teplotami, používá stále více lidí na pracovišti, doma či v automobilu klimatizaci. Přes nezpochybnitelné klady klimatizace se stále více ukazuje, že klimatizace může člověku i škodit. Často v klimatizaci trpí očí, zejména při dlouhém pobytu v klimatizovaném prostoru a při namáhavých činnostech, jako je práce s počítačem. Dochází k osychání povrchu oka - spojivky a rohovky. Náchylnější bývají oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. V klimatizovaných prostorech očí pálí, pacienti často popisují pocit písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení očí. U očí s alergickými záněty spojivek může dojít v klimatizovaných prostorech ke zhoršení alergických projevů, které se projevují zejména svěděním očí,“ popisuje MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak je na tom váš zrak? Otestujte si ho s jednoduchou mobilní aplikací
Necítíte se fit? Oči prozradí, kde hledat příčinu
Jak se vyvíjí zrak dítěte a jak o něj správně pečovat?


Zanedbání nebo podcenění vysychání oka může člověku způsobit velmi závažné zdravotní komplikace. „Syndrom suchého oka na počátku způsobuje zejména subjektivní potíže typu pálení očí, pocit písku v očích, řezání očí. Pokud se tyto počínající příznaky neléčí, dochází k osychání rohovky. Na rohovce se zároveň tvoří vlákna - filamenta, která zhoršují nepříjemné pocity spojené se suchostí očí. Zároveň dochází k oslabení přirozené ochrany rohovky - epitelu a slzného filmu, což může vést ke snadnému průniku infekce rohovkou a vzniku rohovkového vředu,“ varuje MUDr. Mikšovská.


Větrák je horší než klimatizace


Mnozí vidí bezpečnější alternativu v podobě větráku, který pouze rozhání vzduch. Ten je ale pro oči možná ještě nebezpečnější. „Snížením pocitu horka pomocí větráků neodstraníme projevy sucha v očích. Naopak často proud teplého vzduchu vede ještě k výraznějšímu osychání povrchu oka a tím ke zhoršení potíží,“ varuje MUDr. Mikšovská.


Jak správně používat klimatizaci?


1. Rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a okolní teplotou by neměl překročit 5°C.

2. Klimatizační jednotku udržujte v dobrém hygienickém stavu.

3. Klimatizaci v autě spouštějte a vypínejte v patnáctiminutových intervalech.

4. Nikdy nenechte chladný vzduch z klimatizace foukat přímo na Vaše tělo, směřujte proud vzduchu do volného prostoru.

5. Klimatizovanou místnost pravidelně větrejte, obměňujte vzduch.

6. Lidé s astmatem, chronickými dýchacími obtížemi a oslabenou imunitou by se měli klimatizacím zcela vyhýbat.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Debrah0 15:41 08.02.2017
Noo tak ja se k vam pridam, protoze mam stejny problem. Klimatizace je zlo! Moje oci dost trpi, co mame v kanclu klimu. a co pouzivam Ocutein Sensitive mam klid! kapky jsou strasne jemne a pro moje citlive oci nejlepsi volba!!
evicka00 10:07 02.12.2016
Ja klimatizaci nesnesu vubec a nejvic mi vadi v aute, tam ji hned vypinam.Oci mi hned slzi a pali a musela jsem to nejak resit, tak uz to dal neslo. Lekarnice mi doporucila Ocutein Sensitive a jsem rada, ze jsem ji poslechla. Je uzasny!!!
raduuss 08:52 11.10.2016
Pracuji v kanceláři, kde je pořád zapnutá klima a pořád mě z toho slzely a pálily oči. Jediné co mi zabralo rychle a s čím jsem spokojená, jsou oční kapky Ocutein Sensitive. Stačí jedna kapka a hned se uleví. Mám je pořád u sebe a díky bohu za ně :)