Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Problém je v nedostatečné prevenci, ale není to jen vina rodičů.

Děti jsou samý kaz. Jak je to možné?

aktualizováno 09.10.2010, 07:20 | 09.10.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Problém je v nedostatečné prevenci, ale není to jen vina rodičů.

Děti v České republice mají dvakrát až třikrát vyšší výskyt kazů, než je evropský průměr, varovala v pondělí dětská stomatoložka Romana Ivančáková. Dalším varujícím statistickým údajem je informace, že zhruba třetina dětí nebyla nikdy u zubního lékaře.

 

ČTĚTE TAKÉ:

SEX KOUČ: Zažily jste orgasmus po intenzivní stimulaci bradavek?

SEXY HRÁTKY: Čím nám prospívá masturbace?

 

"Problém se týká zejména malých dětí od dvou do šesti let," řekla Ivančáková. Přiznala, že problém není jen na straně rodičů, kteří zanedbávají péči o chrup dítěte, ale lidé často nejsou schopn najít pro malé dítě zubaře. "Velmi často se stává, že obejdou několik ordinací a všude se dozvídají, že zubař malé dítě nevezme," řekla.

 

Dřívější hromadné prohlídky dětí ve školách by podle ní tuto situaci neřešily. "Špatný chrup se týká mnohdy předškolních dětí a dětí, které ještě ani nechodí do školky," uvedla stomatoložka.

 

 

 

Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz tvrdí, že problém s nalezením dětského stomatologa by v budoucnu nemusel být tak velký. "Zubaři malé děti neberou, protože mají pocit, že se jim ekonomicky nevyplatí. Pokud s pojišťovnami jednáme o navýšení plateb za zubní péči, téměř vždy je to v oblasti prevence a dětské zubní péče," řekl Chrz.

 

V celém Česku v současné době ordinuje 63 zubařů, kteří se věnují pouze dětské stomatologii, celkem komora eviduje zhruba 6 500 aktivních zubařů. "Neupínal bych při péči o dětské zuby svou pozornost pouze na dětské stomatology, preferujeme model, kdy zubař pečuje o dítě až do dospělosti a i poté," dodal Chrz.

 

Dítě by se podle Ivančákové mělo objevit v ordinaci zubaře již v jednom roce, aby se matka nebo otec seznámili se zubní péči u dítěte. "Tedy s tím, jak a kdy mu zuby čistit nebo s riziky pro dětský chrup. Sem patří i informace, že děti se mohou zubním kazem i "nakazit." Mohou totiž získat škodlivé zubní bakterie od rodičů a dětské tělo se jim ještě neumí bránit," řekla Ivančáková.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lee 23:15 09.10.2010
Nemám pocit, že by to bylo ve vaření, jen fastfood nejí snad žádné dítě. My jsme taky jedli sladkosti, čištění občas flákali.. a kazík byl spíš výjimka. Když vidím, jak na ulicích mají čtyřletá děcka (skoro všechna) v pusinkách jen zčernalé pahýli, je mi z toho trochu nevolno. Bleee
Ehrentraut 12:39 09.10.2010
Chudáčku, žádná kuchta ti neuvaří - uvař si sám!
Martin 12:05 09.10.2010
My jsme doma neměli ten problém že bychom nejedli zddravě, máma umí vařit, v mekáči jsem jedla jen dvakrát..spíš jde fakt i o to, že sehnat dětskýho zubaře v Brně nebo celkově zubaře je dost problém..já jsem do svých jedenácti let zubařku neměla..a pak mi hned řekli že budu mít rovnátka...u svaté Anny nám řekli, že až by mě bolel zub nebo se mi něco stalo, tak mě příjmou ale jinak mmaj plnej stav...prostě děs.
Martin 08:50 09.10.2010
Může za to současný styl života tkzv zdravá výživa a minimální podávání mléka a to i ve školách. Je to hodně v dnešních rodičích co dětem radějí dávají prášky nežli ovoce, mléko a maso všeho druhu nejen kuřecí či rybí ale též hovězí a vepřové, dnešní kuchty neumí vařit a jedí po mekáčích a podobných rychl.občerstveních. Ruku na srdce která ženská dnes umí uvařit!