Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zahráváte si s projímadly nebo riskantními dietami? Nezhubnete, a váš organismus je navíc v ohrožení.

Nebezpečné hubnutí pomocí projímadel: Ani to nezkoušejte, víme, co hrozí

Harmonie těla
zdroj: oficiální zdroj Harmonie těla
aktualizováno 30.03.2015, 00:10 | 30.03.2015, 00:10 | tn.cz/kat

Zahráváte si s projímadly nebo riskantními dietami? Nezhubnete, a váš organismus je navíc v ohrožení.

Mnozí touží ztratit před plavkovou sezonou přebytečné kilogramy, případně odlehčit a pročistit organizmus po energeticky bohatém zimním stravování. Rozhodně by to však nemělo být pomocí projímadel a drastických diet. Průjem, ať již způsobený nesprávnou dietou nebo dokonce záměrně vyvolaný projímadly, nepřináší nikdy nic dobrého.


Všeho s mírou

Proti racionálně sestavené dietě nebo očistné kúře samozřejmě nelze nic namítat. "Správná jarní změna jídelníčku znamená, že člověk sníží celkový příjem energie, omezí nadměrnou konzumaci bílkovin, omezí ve stravě tuky, především živočišné, a stejně tak jednoduché cukry,“ vypočítává docent Pavel Kohout z interní kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.

 

Podle něj je také zapotřebí zvýšit ve stravě podíl vlákniny, zejména v podobě ovoce a zeleniny, a potravin s nízkým glykemickým indexem: "Taková dieta určitě průjem nezpůsobí, a pokud ovlivní střevní pasáž, tak jedině k lepšímu – od zácpy směrem k normální stolici.“

Jablečnou dietu raději nezkoušejte


Zní to neuvěřitelně, ale stále se najdou lidé zastávající názor, že průjem organizmu prospívá, protože ho pročistí nebo zbaví přebytečných kilogramů. "Důkazem takového mylného přístupu je například mezi veřejností šířená očistná jablečná dieta, která kromě jiného nabádá konzumovat tři dny pouze jablka a poslední den vypít večer půl šálku olivového oleje.


Autor této diety, Edgar Cayce, dokonce zmiňuje, že se nemáme lekat mírného průjmu,“ říká nutriční terapeutka Věra Králová. Kromě toho, že požití většího množství olivového oleje může vyvolat žlučníkový záchvat, hrozí lidem dodržujícím takovou dietu i mnohem závažnější obtíže než "mírný“ průjem.


 

Projímadla nezneužívejte

Značně zatížit organizmus mohou všechny diety a očistné kúry, které využívají projímadla a projímavé čaje. Jejich následkem může vzniknout průjem, o kterém lze hovořit tehdy, odchází-li stolice více než třikrát denně.

 

Průjem však leckdy může způsobit i radikální změna skladby jídelníčku, a dokonce i léčba infekčních onemocnění dýchacího ústrojí. Viníkem nadměrného vyprazdňování v tomto posledním případě není onemocnění samo, ale užívání např. antibiotik, která kromě škodlivých bakterií likvidují i zdraví prospěšné střevní bakterie. Výsledkem narušení této mikrobiální rovnováhy v zažívacím traktu pak může být průjem.


Co dělat, když nás to přepadne?


Akutní průjem trvá obvykle dva až tři dny, ale to platí pouze pro průjem neléčený. Průjem organizmus odvodňuje a odvádí z něj minerální látky. V závažných případech může dehydratovaný pacient v důsledku nedostatku tekutin zkolabovat.Současně s léčbou průjmu je zapotřebí upravit životosprávu. Základní podmínkou ke zvládnutí průjmu je dostatečný pitný režim a šetřící dieta. "Při terapii průjmu se doporučuje pít nejlépe černý čaj, také lze podávat perorálně rehydratační roztok k doplnění minerálů,“ uvádí docent Kohout.


Šetřete trávení

"K jídlu se zpočátku hodí banán nebo rýže, rýžová kaše rozmíchaná s vodou, starší pečivo. Postupně se může jídelníček obohacovat, vhodné jsou kromě jiného zakysané mléčné výrobky. Dlouhodobě by však člověk po zvládnutí průjmu měl omezit smažená a pečená jídla, přepálený tuk a čerstvé mléko.“

 
8 hlasů
Vaše hodnocení