Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Na tento nápoj někdy pohlížíme s mírným podezřením, neboť obsahem kofeinu i svým povzbudivým účinkem připomíná kávu, která mimo jiné zvyšuje krevní tlak. Ale opak je pravdou!

Jak dokáže léčit obyčejný černý čaj?

Spánek - kozlík lékařský
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Spánek - kozlík lékařský
aktualizováno 29.11.2018, 16:21 | 29.11.2018, 16:21 | doma.cz/kat

Na tento nápoj někdy pohlížíme s mírným podezřením, neboť obsahem kofeinu i svým povzbudivým účinkem připomíná kávu, která mimo jiné zvyšuje krevní tlak. Ale opak je pravdou!

Poslední vědecké výzkumy však naznačují, že černý čaj může tlak naopak snížit a že o jeho příznivých účincích nevíme zatím zdaleka všechno.

 

Dobrý i léčivý


Podle australských vědců tři šálky tohoto černého nápoje denně významně snižují jak systolický, tak diastolický tlak. Konečná hodnota krevního tlaku se pak vždy skládá z naměřených výsledků těchto dvou tlaků. Tvrzení o blahodárném vlivu čaje na naše srdce se zakládá na výsledcích studie, do které bylo zapojeno 95 dobrovolníků ve věku od 35 do 75 let.

 

Polovina z nich popíjela třikrát denně pravý černý čaj, zatímco druhá půlka dostávala jen placebo. To svou chutí sice bylo od pravého čaje k nerozeznání a obsahovalo i příslušnou dávku kofeinu, avšak ve skutečnosti nepocházelo z čajové rostliny. Po půl roce se ukázalo, že lidé pijící pravý černý mok mají krevní tlak v průměru o 2 až 3 mmHg nižší než ti, kteří dostávali jen placebo.


ČTĚTE TAKÉ:

Kde a kdy si o dovolené odpočinete od alergie?

 

 

Pozitivních efektů je víc


Pokud se výsledky studie australských vědců potvrdí, zařadí se dobrý vliv čaje na výši krevního tlaku do dlouhé řady jiných příznivých účinků, které má tento nápoj na lidské zdraví. A jaké to jsou?


- Černý čaj obsahuje (stejně jako ten zelený) látky, které brání vzniku rakovinového bujení.
- Pití tohoto nápoje podporuje náš imunitní systém.
- Díky němu více spalujeme tuky.
- Má také antivirové účinky.
- Černý čaj má pravděpodobně pozitivní účinky na naše cévy a tím snižuje riziko vzniku aterosklerózy, srdečního infarktu a mozkové mrtvice. 

 
18 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Eva 22:17 01.12.2018
Mě se zdá, že se všechno mění. Jednou je např. zdravé mléko, podruhé není. Vejce taktéž jednou jsou zdravé, podruhé ne, To samé sádlo, teď černý čaj.