Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Především jim jděte vzorem, ale jsou i další fíglě!

Jak naučit děti odmítnout cigaretu a další drogy?

Dítě s cigaretou
zdroj: Thinkstockphotos Dítě s cigaretou
aktualizováno 06.08.2019, 00:00 | 06.08.2019, 00:00 | doma.cz

Především jim jděte vzorem, ale jsou i další fíglě!

Jako rodiče máte velký vliv na své potomky. Studie dokazují, že mluvíte-li s nimi o nebezpečí tabákové závislosti, pravděpodobnost jejich kouření v budoucnosti se významně snižuje. Jak zvládnete osvětu vy?

 
Krok za krokem

 

1. Začněte včas. První debaty o škodlivosti kouření veďte se svým potomkem už ve věku 5 či 6 let. Jen tak lze položit první "nekuřácký" kámen na jeho cestě životem.

 

2. Důkladně popisujte nebezpečí kouření. Nebojte se dětem barvitě připodobnit, jaké škody může tento zlozvyk způsobit. Nevyhýbejte se ani závažným onemocněním (rakovina, srdeční či plicní potíže apod.). Zmiňte také vliv na vzhled samotných kuřáků (nepříjemný zápach, vyšší kazivost zubů, zažloutlé prsty či nekvalitní vlasy a pleť).

 

Zákaz kouření
(Foto: Getty Images)

 

3. Naučte děti říkat NE. Pomocí scének ukažte potomkům, jak se bránit tlaku kouřících vrstevníků. Musí pochopit, že říci NE je jediným správným řešením.

 

4. Předejte své zkušenosti. Kouřili jste či snad stále kouříte? Vyprávějte, jak jste se k tomu dostali a důkladně rozveďte, jak těžké je nad tímto zlozvykem zlomit hůl. Zdůrazněte finanční, zdravotní a sociální náročnost kouření.

 

5. Stále nevíte jak na to? Nevadí. Poohlédněte se po dalších informačních zdrojích. Vhodná kniha nebo psycholog mohou pomoci najít správnou cestu.

 

 

6. Začněte u sebe. Pokuste se s tabákem co nejdříve přestat. Důležitým předpokladem k vychovávání dětí-nekuřáků je vytvoření domova bez přítomnosti cigaretového kouře.

 

7. Věnujte jim pozornost. Vnímejte, s kým se váš potomek schází. Většina adolescentů poprvé kouří ve věku 11 až 12 let. Ve 14 letech jsou tito experimentátoři již tabákově závislí.

 

Kouřící teenageři jsou si velmi podobní – obvykle nemívají nejlepší studijní výsledky, někdy trpí pocitem izolace, podceňují se a nekladou si velké životní cíle. Svůj zlozvyk však dovedou úspěšně tajit. Zaměřte se na detaily, které by mohly případné kouření odhalit.

 

Snaha zabránit dítěti v závislosti na modrém dýmu rozhodně stojí za to. Jak tvrdí odborníci, od kouření je totiž už jen pár kroků k pití alkoholu a užívání drog. Proto jsou trpělivé vysvětlování a argumentace tak důležité.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Freddy 16:58 04.04.2013
Jako bullshit bych to viděla též, ovšem z pohledu patnáctiletého dítěte. ^^ Z vlastní zkušenosti vám můžu s klidným svědomím říct, že se nemá cenu snažit - nátlak toho okolí je prostě mnohem silnější než nějací rodiče, zvlášť v pubertě, kdy prostě většina děcek má potřebu dělat co nejvíc pro to, aby ty rodiče nakrkla a postavila se jim. Nehledě samozřejmě na to, že v nějakých třinácti si tyhle problémy vůbec nepřipouštíte, ač o nich povědomí máte. Rodiče mají ale na to, jestli dítě kouřit začne, nebo ne, jen pramalý dopad, člověk se musí rozhodnout sám, jestli mu to chutná, nebo ne, jestli mu to za to stojí a jestli má dost rozumu, aby se do toho radši vůbec nepouštěl. A to bych zas byla pro takové ty radikální metody jako vzít děcko někam kouřit, když už s tím začne, a několika cigaretami mu prostě názorně dokázat, jakej je to humus. ^^~
Jitka 13:29 04.04.2013
oprava - výš :-)
Jitka 13:27 04.04.2013
Vy, kteří píšete, že nemáte jako kuřáci problémy se zuby, pletí, vlasy, nehty... jste zřejmě všichni ještě mladí. Když pozoruju kuřáky ve svém okolí kolem čtyřicítky a víš, tak u nich už tyhle příznaky jsou víc než patrné.
Ať chcete nebo ne, za čas se účinky kouření ve větší či menší míře projeví. Nehledě na to, že nám nekuřákům smrdíte. A líbat se s kuřákem - pro nekuřáka většinou odporné. :-(
Jarda 16:40 03.04.2013
Taky jsem kuřák. Rodiče oba kouří ale už od dětství mě tloukli do hlavy, že je to špatný. Kouřit jsem začal spíš nátlakem okolí. Taky mám kamaráda, který má oba rodiče kuřáky a nekouří, protože ví, že by si tím zkazil zdraví. Taky na sobě teda nevidím příznaky jako zažloutlé prsty, ani pleť, ani vlasy nemám v nepořádku. A to, že to je jen krok od alkoholu a drog je teda největší blbost. Alkohol stejně každý vyzkouší ať s cigaretou nebo bez. A drogy jsou nesmysl, znám spoustu kuřáků a nikdo z nich nefetuje.
rency 21:28 02.04.2013
Tak já cigaretu nikdy neochutnala a přitom rodiče kouřili, dříve dokonce i doma.Samozřejmě jsem jako dítě věděla o škodlivosti kouření,ale odradilo mě hlavně načichlé oblečení,zápach a hlavně jsem chtěla být "jiná"..Sestru ale závislost rodičů neodradila.Takže těžko říct,co na naše děti zapůsobí..
Kay 18:00 02.04.2013
Tohle je totální bullshit a docela mě to jako kuřáka uráží, na mém vzhledu nic neni, zažloutlé zuby a nehty rozhodně nemám, nemluva o pleti a vlasech, ty mám taky naprosto v pořádku, možná i víc, než někteří nekuřáci. A rozhodně jsem nikdy neměla horší studijní výsledky. Pocit izolace, podceňování a malé životní cíle? Tak to rozhodně NE. Moji rodiče byli oba nekuřáci a od kouření mě podobným způsobem také odrazovali..tak nějak to ale nepomáhá