Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud si i vy ceníte dobrého jídla a pití víc než vánočních tradic, dárků a volných dní s rodinou, dejte si pozor, aby se vám to během svátků nevymstilo.

Jak povzbudit trávení, aby vám nebylo špatně od žaludku

Jídlo
zdroj: isifa.com Jídlo
aktualizováno 25.12.2014, 00:00 | 25.12.2014, 00:00 | doma.cz/kat

Pokud si i vy ceníte dobrého jídla a pití víc než vánočních tradic, dárků a volných dní s rodinou, dejte si pozor, aby se vám to během svátků nevymstilo.

Protože svoje chutě obalamutíte jen těžko, musíte se zkrátka naučit pomoci svému žaludku a jíst chytře. Pro spolehlivé trávení jsou však potřeba ještě další věci:


Pohyb – pokud jste skálopevně přesvědčení, že o vánočních svátcích se nemusíte hýbat, vaše střeva si to možná začnou myslet také. Alespoň půlhodinka mírného pohybu každý den (procházka na čerstvém vzduchu například) udělá pro vaše trávení víc než pytel zažívací sody.


Spánek – nedostatek spánku má mimo jiné negativní vliv na naše trávení. Proto pokud vás společenské povinnosti nutí zůstat vzhůru dlouho do noci, vůbec se nestyďte si to příští den vynahradit: je to nutnost pro vaše zdraví.

 

ČTĚTE TAKÉ:

5 tipů na Vánoce bez nadýmání


Alkohol s mírou – pokud to s ním nebudete přehánět, alkohol k jídlu podpoří vaše trávení. Je to rozhodně lepší varianta než si ho dopřávat nemírně na lačný žaludek.


Čemu se naopak vyhnout – k těžkým jídlům pokud možno nepijte sycené (perlivé) nápoje. Plyn v nich obsažený vás totiž spolehlivě nafoukne a podpoří tak efekt všeho toho svátečního jídla. Namísto sycených limonád si dejte raději čaj, případně po jídle kávu. Tyto nápoje trávení naopak podporují.


Možná vás vaše trávení letos příjemně překvapí a spolu s našimi tipy přežijete svátky v pohodě a bez přeplněného břicha. Pokud však takové štěstí mít nebudete a postihnou vás naopak nečekané obtíže, můžete se poradit s odborníky prostřednictvím internetové poradny lékaře.
 

 
11 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Zdena 10:54 28.12.2014
Musím říct, že letos na Vánoce jsem se opravdu hlídala - menší porce, odlehčený salát... ale stejně mě žaludek pak navečer bolel...stejně nestíhal ty hody :-P Ale naštěstí mám raději vždy po ruce Pangrol. Žaludek se zklidní a trávicí enzymy pomohou se zpracováním jídla. Pak si ráda vařím mátový čaj nebo jdu na procházku.