Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Slavné české tenistce Petře Kvitové nedělá dobře především vysoká vlhkost spojená s vysokými teplotami, které zhoršují její astma během turnajů v Severní Americe nebo Austrálii.

Jak se slavní sportovci vyrovnali s astmatem? Zkuste to také!

Kvitová
zdroj: isifa.com Kvitová
aktualizováno 15.04.2013, 12:01 | 15.04.2013, 11:33 | doma.cz/mag

Slavné české tenistce Petře Kvitové nedělá dobře především vysoká vlhkost spojená s vysokými teplotami, které zhoršují její astma během turnajů v Severní Americe nebo Austrálii.

Vavřince Hradilka špičkového kajakáře, který si odvezl stříbro z Letních olympijských her v Londýně, trápí astma již od dětství. Bere ho proto jako součást svého života, nikoli jako důvod ke stížnostem.

 

S pylovou alergií se zase léta potýká Tomáš Dvořák, který si třikrát stanul na stupních vítězů jako mistr světa v desetiboji, trpí pylovou alergií a s ní zřejmě souvisí i jeho astma, které se typicky projevuje při větší fyzické zátěži.

 

hradilek
(Foto: isifa.com)

 

Také Lukáš Bauer – český reprezentant v běhu na lyžích a několikanásobný olympijský medailista bojuje s astmatem. V jeho případě jí kromě zvýšené fyzické zátěže vyvolávají i nízké teploty. To slavný hokejista Jiří Šlégr má výhodu, protože jemu na rozdíl od Petry Kvitové vlhký vzduch astma nezhoršuje, ale pomáhá. Během zápasu, kdy nad ledem je dostatečně vlhko jeho plíce netrpěly.

 

Příběhy špičkových českých sportovců ukazují, že ani s astmatem není třeba se vzdát sportu. Je dokonce otázkou, zda astma nepomáhá sportovcům k lepším výkonům. Nebo naopak: výkony na hranici lidských možností způsobují astma?

 

 

dvorak
(Foto: isifa.com)

 

Astma vítězí?
Na začátek trochu strohé statistiky: na posledních olympijských hrách v Londýně závodilo přibližně 10 tisíc sportovců, z toho jich asi 700 mělo potvrzenou diagnózu astmatu. Zdánlivá nevýhoda vypadá v řeči čísel jinak: průměrný sportovec s astmatem má přibližně dvojnásobnou šanci, že dosáhne na olympijskou medaili než jeho zdravý kolega. Vědce i profesionální sportovce samozřejmě vždycky zajímalo, co je příčinou téhle na první pohled paradoxní „astmatické výhody“.

 

Odborníci se dříve domnívali, že za lepšími výkony astmatiků stojí jejich léky, které musí na své astma užívat. Také proto museli v minulých letech olympijští sportovci s potvrzeným astmatem žádat o zvláštní povolení, pokud chtěli užívat svůj lék salbutamol. Dnes je již všechno jinak, především díky vědeckým studiím, které potvrdily, že salbutamol nemá na výkonnost sportovců žádný vliv bez ohledu na to, zda trpí astmatem, nebo nikoliv.

 

Sport nemocným pomůže
Když výkonnost nezvyšují protiastmatické léky, co je tedy příčinou toho, že právě sportovci s astmatem dosahují často těch nejlepších výsledků? Vědci, kteří prováděli testy se salbutamolem, nabízejí zajímavé vysvětlení: ke vzniku astmatu dochází u mnoha sportovců vlivem extrémní tělesné námahy v ne úplně ideálních podmínkách. Znečištěné ovzduší nebo chlorovaná voda v bazénu dráždí dýchací cesty trénujících sportovců a postupem času mohou vyvolávat astma. Není tedy překvapivé, že právě sportovci, kteří trénují více než ostatní, mají častěji astma a také vyhrávají více medailí.

 

Pokud byste chtěli díky tomu, že sportovní trénink může způsobit astma, úplně zanevřít na svůj rekreačně provozovaný sport, zadržte. Přiměřená fyzická aktivita je nejenom prospěšná, ale podle odborníků by se jí neměli vyhýbat ani ti z nás, kteří astmatem již nyní trpí.

 

Sportující astmatici by ale měli, stejně jako jejich špičkoví kolegové z olympijských her, začínat každé cvičení alespoň třicetiminutovým rozehřátím a rozcvičkou. Tím se totiž výrazně sníží riziko, že právě zvýšená fyzická námaha vyvolá nepříjemný astmatický záchvat.


MUDr. Helena Janíčková, autorka je odbornicí portálu uLékaře.cz

 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře