Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Oči jsou na jaře náchylnější k podráždění, alergickým reakcím a zánětům spojivek.

Jak si sami vyléčíte zánět spojivek?

aktualizováno 04.05.2009, 06:24 | 04.05.2009, 00:01 | tn.cz/kat

Oči jsou na jaře náchylnější k podráždění, alergickým reakcím a zánětům spojivek.

V období jara a léta jsou oči namáhané slunečním zářením, suchým vzduchem, případně větrem a v prašnými částicemi poletujícími ve vzduchu.

 

Když se ochrana oka zanítí


Spojivky slouží jako ochrana pro oko. Jsou to tenké blanky, které se táhnou z okraje víček po jejich vnitřní straně. "Zánět spojivek je oční infekce, která se projevuje řezáním, pálením, zarudnutím očí a otokem víček,“ vysvětluje privátní praktická lékařka MUDr. Gabriela Navrátilová. "Pacient má pocit cizího tělesa v oku. Zánět bývá také doprovázen tvorbou hlenu, který slepuje řasy a po probuzení ztěžuje otevírání očí.“

 

 

Komplikace infekcí, nachlazení a alergií


Zánět spojivek může být přidružen k nějakému celkovému onemocnění, nejčastěji je doprovodným příznakem nachlazení. Bývá způsoben infekcí virového nebo bakteriálního původu.

 

Vzniká také z podráždění při suchosti sliznic, ve znečištěném ovzduší a při výskytu alergií: "Alergický zánět spojivek má několik typických příznaků. Oči a kůže kolem víček svědí, což se u jiného zánětu spojivek téměř nevyskytuje, a svědění očí a slzení trvá celé dny nebo dokonce týdny,“ říká MUDr. Navrátilová.

 

V léčbě alergického zánětu spojivek se používají antialergické léky (antihistaminika) ve formě očních kapek.

 

 

 

Dopřejte si luxus zavřených očí


Suchý zánět spojivek se projevuje sníženým slzením, což vyvolává pocit písku v očích. Pocity únavy očí a pálení jsou často způsobené nadměrným soustředěním na práci a sledováním monitoru. "Při práci s počítačem lidé často potlačují přirozené mrkání a mrkají méně často, takže osychá povrch rohovky. Proto je nutné myslet na mrkání a občas oči na chvilku zavřít, nebo si dopřát přestávku a dívat se na neutrální pozadí,“ doporučuje lékařka.

 

Mírný typ virového zánětu spojivek zvládnete sami

 

Lehčí zánět spojivek můžete léčit sami, nevyhojí-li se do tří nebo čtyř dnů, vyhledejte lékaře.

1. Použijte chlazenou borovou vodou na výplach.


2. Aplikujte do očí např. Opthalmo –septonex kapky. Lehce odklopte dolní víčko a otevřenýma očima se podívejte směrem k nosu. Pak do zevního koutku vkápněte kapku přípravku. Každé oko ošetřujte zvlášť. V případě postižení jen jednoho oka začněte tím zdravým. Oči po aplikaci kapek na chvilku zlehka zavřete. Při výrazných obtížích kapejte každé 1-2 hodiny, po ústupu dvakrát až třikrát denně.

 


3. Nepoužívejte kontaktní čočky a neličte si oči.


4. Na oči si při zánětu nikdy nesahejte. Mnutím očí si přenesete infekci z jednoho oka do druhého.


5. Při pocitech suchosti očí se vyvarujte prostředí s klimatizací, velkému větru (tím se oči ještě více vysušují) a zakouřenému prostředí (dráždí oči).


6. Rozhodně nezatěžujte oči sledováním televize a prací na PC.


7. Chraňte oči tmavými brýlemi a pokud potřebujete dioptrické brýle, noste je.


8. U nakažlivých forem zánětu je nejdůležitější hygiena.


9. V případě úpornějšího zánětu nebo bakteriální infekce může lékař předepsat oční kapky nebo mast s antibiotiky.


10. Chraňte oči před nadměrným osvícením.
 

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře