Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Většinou se několik týdnů těšíme na to, až sbalíme svůj kufr a poletíme za odpočinkem. Dovolená však nemusí mít pozitivní dopad na naše zdraví. Na co si musíme dávat pozor?

Jaké ZDRAVOTNÍ NÁSTRAHY na vás čekají během dovolené?

Nemocná na dovolené
zdroj: Thinkstockphotos Nemocná na dovolené
aktualizováno 08.06.2016, 16:25 | 08.06.2016, 16:25 | doma.cz

Většinou se několik týdnů těšíme na to, až sbalíme svůj kufr a poletíme za odpočinkem. Dovolená však nemusí mít pozitivní dopad na naše zdraví. Na co si musíme dávat pozor?

Bolest zubů během letu?
Už se vám stalo, že jste doletěli do vysněné destinace, ale vaše dovolená byla pokažená tím, že vás bolely zuby? "Změny nadmořské výšky v kabině zapříčiňují to, že vás můžou začít bolet zuby. Totéž by se vám mohlo stát i při horolezectví nebo lyžování," řekl pro Daily Mail Luke Cascarini, který pracuje jako ústní chirurg v The Sloane Hospital.


Trápí vás zácpa?

Jakmile začnete cestovat, váš žaludek se stává zranitelným. Dlouhé lety mohou mít neblahý vliv na rychlost, jakou potrava prochází střevy. Tato změna spolu s dehydratací během letu může způsobit zácpu.


Proč jste na dovolené nemocní?
Nebyli jste na nemocenské roky, ale když vyrazíte na dovolenou, vždy chytnete alespoň malou virózu? Holandští vědci zjistili, že jeden z třiceti lidí onemocní ve chvíli, kdy přestane pracovat a pokusí se uvolnit. Tento jev se nazývá volná nemoc. Další teorie je založená na tom, že pokud jsme v práci, naše tělo produkuje stresové hormony jako je adrenalin, který může odvrátit infekce, ale v okamžiku, kdy se uvolníme, naše tělo onemocní. "Samo o sobě je cestování docela stresující. Ale jakmile jste na dovolené, vaše tělo se stresu zbavuje, a zároveň se sníží vaše imunita. Pak jste více náchylní k případnému onemocnění, " říká Dr. Matthew Buckland, imunolog v Barts Health v Londýně.

 


Senná rýma v létě? Žádný problém!
Možná jste se těšili, že pylová sezóna je u konce, ale nezapomínejte na to, že travní pyly právně začínají dělat neplechu. "Je dobré vědět, že pokud budete cestovat na jih ke Středozemnímu moři, tak se senné rýmy nemusíte obávat. Pokud míříte na sever do Skandinávie, musíte však počítat s tím, že pylová sezona vyvrcholí až v červenci. To samé platí pro USA ," vysvětluje Dr. Jean Emberlin, alergolog.


Teplo způsobuje pokles hladiny krevního cukru...

"Na teplé počasí by si měli dát pozor diabetici, protože jim hrozí vyšší riziko hypoglykémie," říká Douglas Twenefour, klinický poradce na Diabetes UK. Twenefour navrhuje, aby v případě, kdy teplota stoupne nad 25°C, si diabetici sledovali hladinu glukózy pravidelněji.


Také máte migrénu?
Můžete si myslet, že dovolená přispěje v boji proti bolesti hlavy, ale ve skutečnosti může být spouštěčem migrény. Jedna teorie zní tak, že vysoké tlakové poměry během horkého počasí narušují hypothalamus, oblast v mozku, která působí jako přírodní termostat našeho těla. Také je možné, že trpíte migrénou v důsledku cestovní nevolnosti. Pokud je to možné, sedněte si na nejstabilnější části- v letadle je to u křídla, na lodi v jejím středu a v automobilu na předním sedadle.

 


Proč nás trápí ospalost?

"Důvod, proč si na dovolené musíte dávat šlofíčka, je ten, že většina z nás spánek zanedbávala. Také je to teplem, těžkými obědy a alkoholem - to vše nás vede k "siesta" stavu, stejně jako skutečnost, že jdeme spát později, protože jsme oddálili nástup spánku tím, že jsme si zdřímli v odpoledních hodinách," vysvětluje profesor Russell Foster.


Následuje deprese?
Četné studie prokázaly, že bez ohledu na to, jak moc jste si  svou dovolenou užili, trvalé účinky mohou slábnout v době kratší než jeden týden. Jeden rekreant ze tří tvrdí, že samotná myšlenka návratu do práce u něj vyvolává pocit deprese. Může se tak zdát, že bylo skoro zbytečné jet na dovolenou. "Pokud můžete, dejte si den na zotavení z dovolené. Také okamžitě vybalte svůj kufr. Není nic horšího než nevybalený kufr v rohu místnosti, který vám připomíná, že vaše dovolená je u konce," naznačuje Dr. Sandi Mann, přednášející pracovní psychologie na University of Central Lancashire.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nemoc na dovolené? Co dělat KROK ZA KROKEM
Cena za letní vášeň? Pohlavní nemoci
Trpíte depresí? Na dovolenou raději nejezděte


Dobré zprávy na konec
Vyhřívání na slunci může snížit krevní tlak, naznačují výzkumníci z Edinburgh Univesity. Je to tím, že UV záření vyvolává uvolňování sloučenin oxidu dusnatého z kůže, který uvolňuje cévy, což způsobuje, že krevní tlak začne klesat. Pokud trpíte kožními problémy, jako je lupénka, může se stát, že se váš stav zlepší právě na dovolené. Sůl v mořské vodě má také antiseptické účinky a může snížit infekce spojené s ekzémem - i když je důležité, abyste si pokožku po koupání opláchli, a pak ji hydratovali krémem.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jan 11:51 24.06.2016
Traumeel obsahuje mimo jiné echiaceu. A to myslím mluví za vše. Tam je ten účinek maximální
Zbyndova 13:11 23.06.2016
Ty tablety se používají třeba při hojení znětů, nebo na bolesti zad. Mast je třeba na ty modřiny, nebo nějaké natažení svalů a podobně
Lemontree 11:20 22.06.2016
Našla jsem tablety a mast traumeel. Co z toho mám pořídit?
Velina 10:05 20.06.2016
A na záda. Tam se zase zobou ty tablety traumeel
Kasandsra 12:34 17.06.2016
Traumeel se používá ve sportovní medicíně, proto jsem se vlastně k němu dostala.
Kolena 10:01 16.06.2016
Jj, ten pomáhá hodně na modřiny a tak
Anne-marry 09:16 14.06.2016
Zajímavý článek, my také trávíme dovolené aktivně a letoj ji budeme trávit i mrňetem poprvé u moře, nejdůležitější je pojištění. Koukala jsem že oborová z.p. u které jsme pojištění dokonce nabízí bezva cestovní pojištění.
Anne-marry 09:12 14.06.2016
zajimavý článek :) také trávíme dovolenou aktivně a důležité je hlavně pojištění, letos budem i s prťatama poprvé u moře, koukala jsem že oborová z.p. u které jsme pojištění nabízí velmi výhodné pojištění což je nezbytné
Ferdi 15:03 10.06.2016
Jo jo, pohmožděniny, natažený svaly, furt vomlácený :-) To znám. Na tyhle věci mám vždycky s sebou traumeel
Lea 13:01 10.06.2016
Já trávím dovolenou aktivně, což je samozřejmě těch nástrah více.