Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Po světe se rozmáhá nový trend. Nechat boty doma a vyrazit do ulic naboso. Proč čím dál více lidí chodí bosky a je to opravdu tak zdravé, jak se říká?

Proč je trendy chodit na boso? A opravdu to prospívá?

chůze bosky1
zdroj: oficiální zdroj chůze bosky1
aktualizováno 06.08.2013, 15:51 | 06.08.2013, 15:42 | doma.cz/kik

Po světe se rozmáhá nový trend. Nechat boty doma a vyrazit do ulic naboso. Proč čím dál více lidí chodí bosky a je to opravdu tak zdravé, jak se říká?

Jsme jediným živočišným druhem na světě, který si chrání nohy obuví. Je to ale opravdu ta správná cesta? Nebo je lepší vyzkoušet návrat ke kořenům a občas si vyjít jen tak naboso na procházku?

 

Chůze po nerovnostech jako jsou třeba kamínky, štěrk nebo větvičky stimuluje akupresurní body, které zodpovídají za činnost některých našich orgánů. Na nohách se nachází například bod, který ovlivňuje činnost jater, vnitřních orgánů ale i hlavy. Procházka bosky dráždí i nervové receptory. Ty aktivují činnost svalů, které běžně při chůzi v botách vůbec nepoužíváme.

 

„ Při chůzi na boso svíráme prsty k sobě a tím posilujeme svalstvo kožní klenby. V letních měsících kůže větrá a tím zamezujeme růstu kvasinek. Negativem je, že se na kůži můžou dostat nečistoty s plísní a když si pak obujeme boty, může se nám v místech, kde se noha zapaří, vytvořit dermatomykóza,“ říká Petr Arenberger přednosta Dermatovenerologické kliniky vinohradské nemocnice. Při procházce nám hrozí poranění kůže a zanesení infekce, což může třeba u cukrovkářů vyústit až v amputaci končetiny.

 

Aby se nám chodilo mnohem lépe, přišli výrobci s takzvanými FiveFingers nebo také Barefooty, což jsou speciální prstové boty, které imitují chůzi bosky. Díky nim můžeme chodit bosky třeba každý den aniž bychom si poranili nohu. Ceny se pohybují zhruba od 2000 Kč. Na výběr je nepřeberné množství designů a barev, takže se z chůze naboso stal doslova módní trend.

 

chůze bosky
(Foto: oficiální zdroj)

 

ČTĚTE TAKÉ:
ON-LINE CHAT Lékařka radila, co vám hrozí na cestách! Máte se bát?
Jak se zbavit potu navždy? Pomůžou bylinky i botulotoxin!
Aneuryzma aorty: tichý zabiják v lidském těle. Jak ho odhalit?

 

V poslední době se chození bosky rozšířilo také u nás. V roce 2012 se v hlavách dvou kamarádu Davida a Vládi zrodila myšlenka propagovat chození bez bot, a tak v červnu 2013 vzniklo občanské sdružení Bosá turistika. Začínají u nás vznikat i stezky pro bosé nohy. Zatím jich příliš mnoho není. Zavítat můžete třeba do Starých Hamrů, kde je naučná stezka, nebo vyjít z rakouského Schrattenbergu a dojít po stezce dlouhé 5 km až do Valtic.


Chůze na boso je prostě zdravá. Pokud chcete chodit opravdu bosky, vybírejte si raději terény k tomu určené, zabráníte infekcím a poraněním nohy. Naopak se speciální obuví se nemusíte omezovat a obutá neobutá můžete chodit každý den. Pozor ale, pokud trpíte nějakou ortopedickou vadou, která vyžaduje pevnou obuv, chůzi naboso se vyhněte! Máte - li ale zdravé nohy, zkuste zařadit do svých každodenních rituálů i procházku bez bot!

 

 
21 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

abbe 09:18 28.12.2014
Dobrá snůška žvástů pracně sebraných z jiných článků na Netu.
Nejvíc mě ale pobavila ta "kožní klenba"...