Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejčastějším zdravotním problémem o vánočních svátcích z nadbytku jídla a pití je pálení žáhy. Obvyklé jsou i průjmy, zácpa, nadýmání a žaludeční nevolnosti. Nejlepší prevencí je střídmost.

Je vám těžko od žaludku? RADY, co s tím

Vánoční jídlo
Vánoční jídlo
aktualizováno 25.12.2017, 00:57 | 25.12.2017, 00:57 | doma.cz

Nejčastějším zdravotním problémem o vánočních svátcích z nadbytku jídla a pití je pálení žáhy. Obvyklé jsou i průjmy, zácpa, nadýmání a žaludeční nevolnosti. Nejlepší prevencí je střídmost.

Pálení žáhy vyvolává alkohol, zejména bílé víno, káva, tučná jídla a cukroví, čokoláda, citrusy a kouření. Pomáhá napít se vlažné vody a položit se tak, aby horní část těla byla výše než dolní. Pak se má sníst oloupané jablko, nejlépe červené, a je po problému.

 

Průjem je sice nepříjemný, ale tělo se tak zbavuje škodlivých látek. Trvá-li dva dny, stačí dieta, ať se organismus s obtíží vypořádá, případně mu pomoci živočišným uhlím. Nutný je dostatek tekutin. Pomáhá také jíst starší pečivo, dietní suchary, nemastné vývary, banány nebo směs mrkve s rýží. Pít se má neslazený čaj a minerálky.

 

 ČTĚTE TAKÉ:

Šálek kávy pomůže při umělém oplodnění!

Zima krade tělu vitamín D, pomozte mu jej doplnit

 

K zácpě přispívá stres, nedostatek pohybu a dietní chyby. Je-li problém ojedinělý a souvisí s nevhodnou stravou, pomohou volně prodejná projímadla. Jako přírodní projímadlo poslouží kompotované švestky, vývar ze lněného semínka, sklenice slané vlažné vody nalačno nebo sušená syrovátka rozmíchaná v teplé vodě.

 

Bolest břicha
(Foto: Profimedia)

 

Nepříjemným problémem může být nadýmání s větry. Přispívají k nim fazole, čočka, cibule, kapusta a jablka. Příčinou může být i potravinová alergie. Pomáhají mléčné výrobky s probiotickými bakteriemi jako přírodní jogurty, acidofilní mléko, kefír nebo kyška.

 

Na zkažený žaludek pomáhají lehké vývary, ovoce a zelenina. Trávení usnadní čaj z čerstvého zázvoru s hřebíčkem, skořicí, novým kořením a medem. Preventivně lze užít před jídlem na špičku nože zázvorové směsi. 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Hastalavista 03:14 01.01.2015
Já se teď vrátil ze silvestrovské oslavy a děkuju Pánubohu, že jsem ještě našel v lékárničce Pangrol, protože mi bylo tak těžko od žaludku, že jsem myslel, že nedojdu od auta ke dveřím baráku. Ještě že se dá Pangrol sehnat bez receptu, můžu hned po Novém roce doplnit zásoby. :-)
Hamršmíd 13:59 28.12.2014
Tak jsem to zkusil. Vánoce byly náročný, protože jak máma, tak teta vařily a pekly jak o život. A musím říct, že to funguje, nacpal jsem se fest a Pangrol to spravil, že mi fakt nebylo špatně jako jindy! :-)
Maskarpóne 11:09 15.12.2014
Díky za tip! Já zrovna řešil, jak se letos vyvléct z Vánoc u našich, protože mi každej rok je navečer strašně blbě a bolí mně břicho, máma dělá všeho tuny, salátu, řízků, cukroví, furt to do mně tlačí a protože je to dobrý, tak samozřejmě neodolám... Takže letos vyzkouším ten Pangrol, když ho tak chválíte a pak dám vědět, jak jsem dopadl. :-)
Kosiště 22:36 08.12.2014
Tak Pangrol je teď aktuální téma. Máma začala péct a já chodím ujídat. Pak přijdou kapříci, salátek... takže jsem si Pangrol nadělil už k Mikuláši, na Ježíška by bylo pozdě. Nic tak nefunguje na pocity těžkého žaludku z přecpání jako právě Pangrol. :-)
Suszenka 18:41 03.12.2014
Pangrol nám doma nikdy nechybí, protože právě na tyhle stavy těžkého žaludku po jídle je ideální. Obsahuje trávicí enzymy a ty pomůžou zpracovat jídlo z přeplněného žaludku.
panatzek 14:42 01.12.2014
Pangrol je skvělá věc pro jedlíky, co nemají silnou vůli. :-) Což jsem třeba já. Takže rozhodně doporučuju mít ho s sebou na každou oslavu, svatbu, grilovačku, na svatomartinskou husu - no a teď na Vánoce, to bych bez něj asi bídně zhynul, protože moje žena je výborná kuchařka a matka jakbysmet. :-)
Helena 09:25 01.12.2014
Tak jsem ten Pangrol také zkusila..a opravdu pomohl! Občas mi je těžko - hlavně po masu nebo dortíkách...Lékárnice mi vysvětlovala, že mám asi málo trávicích enzymů...pangrol obsahuje přírodní enzymy a ty pomáhájí k lepšímu trávení.
Veracruz 22:32 11.11.2014
Je to tak. Pangrol skvěle pomáhá od pocitů těžkého žaludku z přejedení, na různých oslavách, svatbách, rautech, ale pokud si nejste jistí od čeho máte bolesti břicha, je lepší konzultovat to s lékařem.
Zulukafr 17:05 03.11.2014
Záleží na příčině. Když bezpečně víte, že vás bolí břicho a máte těžký žaludek z přejedení, tak na to skvěle zabírá Pangrol (v lékárně bez předpisu), ale pokud ta příčina není známá, určitě bych neváhal a sypal k lékaři!!!
Hynek Šimek 12:39 30.10.2014
Jj, pravda, letos v létě mi Pangrol poradil bratranec, když mi bylo blbě z přejedení na oslavě strýcovy stříbrný svatby našich a musím říct, že mi to zachránilo jak žaludek, tak zbytek oslavy, jinak bych to proúpěl a profuněl. :-)
1 2