Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Homosexuální páry touží po dětech stejně jako heterosexuální. Co si myslí odborníci o adopcích homosexuálních párů a jak je to s umělým oplodněním?

Jsem lesbička a chci dítě: co dělat?

aktualizováno 30.06.2010, 10:08 | 30.06.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Homosexuální páry touží po dětech stejně jako heterosexuální. Co si myslí odborníci o adopcích homosexuálních párů a jak je to s umělým oplodněním?

Již pět let žiji se svou přítelkyní a rády bychom měly úplnou rodinu. Na adopci ale nemáme nárok, hledáme proto vhodného dárce pro umělé oplodnění, aby se aspoň jedna z nás stala matkou,“ svěřuje se Hanka.

 

Ano, i homosexuální páry chtějí mít "své“ dítě. A jaký je názor odborníků? Pro server o mateřství babyweb.cz odpověděli:


Gynekolog MUDr. Jan Šulc, z pražského centra reprodukční medicíny Gest:


Jak je to s asistovanou reprodukcí, pokud si ji přeje homosexuální pár?


Nemáme právo pátrat po sexuální orientaci pacientek nebo někoho vylučovat z léčby kvůli sexuální orientaci, ale dítě má ze zákona právo na to mít otce. Čili vyžadujeme, aby žena přišla s mužem, který písemně uzná otcovství. Pokud nás osloví žena, která chce miminko bez partnera, musíme ji odmítnout, protože to naše zákony neumožňují.


Psycholog  PhDr. Adam Suchý:

 

Pokud mě mé znalosti a paměť neklamou, neexistuje žádný odborně podložený názor (vědecký výzkum, studie atp.), který by dokazoval, že jsou homosexuální páry horšími rodiči než páry heterosexuální.

 

Lidé, kteří spolu žijí


V mnoha případech to může být dokonce naopak, protože už dnes je (nejen) na základě padesátiprocentní rozvodovosti rodina oficiálně definována jako „lidé, kteří spolu žijí“. Zkušenosti a vývoj společnosti tedy ukazují, že biologický základ rodiny není to jediné, na čem je možné stavět uspokojující rodinné a mezilidské vztahy.

 

Kvalitní rodiče?


Pokud se tedy lidé, kteří spolu žijí, k sobě navzájem chovají hezky, respektují nároky vývoje, jejich partnerství není dysharmonické a jejich rodičovství je kvalitní, s největší pravděpodobností vychovají zdravě se vyvíjející dítě, a to bez ohledu na to, jestli jsou sami homosexuální či heterosexuální.

 

 

Homosexualita není "nakažlivá"


Dnes je už snad zřejmé, že tak jako není možné homosexualitu vyléčit či odnaučit, není ani možné ji naučit, proto jsou obavy z podobného dlouhodobého ovlivnění sexuální orientace dítěte neopodstatněné.

 

Problém? Okolí


To, co ovšem prokázáno bylo, je skutečnost, že i muži jsou schopni typicky mateřského chování. Osobně považuji za problematické spíše reakce okolí a sociální začlenění dětí adoptovaných homosexuálními páry.


Nelze totiž očekávat, že spolužáci, kamarádi a další sociální síť takových dětí bude mít vždy tolerantní postoje a pochopení, což může být dlouhodobě společensky diskvalifikující a přinášet řadu souvisejících problémů.


 ČTĚTE TAKÉ:

Umělé oplodnění nebo adopci? Oboje najednou

I po vasektomii lze znovu plodit

PORADNA: Mám zkoušet otěhotnět každý den?

 

Psycholog Mgr. Martin Prokeš:

 

Jsem pro. V situaci, kdy je v nejrůznějších ústavech a výchovných zařízeních přes patnáct tisíc dětí a ročně se umístí něco kolem necelého tisíce dětí do adopce či náhradní rodinné péče (čerpáno ze zdrojů Českého helsinského výboru).

 

V situaci, kdy se vzhledem k nastavení české společnosti značnou část dětí vůbec nepovede umístit, vzhledem k jejich etnickému původu, či psychickému nebo fyzickému postižení.
Navíc neexistuje relevantní studie, která by potvrdila, že homosexualita páru znamená nezpůsobilost k rodičovství.


Když odejde tatínek za milencem…


Pokud by takové podezření bylo, znamená to, že pokud žena či muž odejdou z manželství s dětmi za partnerem stejného pohlaví, je potřeba odebrat jejich biologické děti, aby nebyla ohrožena jejich mravní výchova?

 

SOS vesničky jsou v pořádku?


Lze souhlasit s tezí, že pro děti je nejlepší vyrůstat v kruhu rodiny, která je co možná nejpodobnější běžné rodině? Koneckonců model SOS dětských vesniček také nerespektuje přirozené uspořádání rodiny – a stěžuje si někdo?

 

Kdo vychoval homosexuály?


Je správné, aby děti vyrůstaly v ústavech? Je pro děti dobrý a prospěšný pobyt v kojeneckých ústavech? Povyk kolem adopcí homosexuálních párů je hnán spíše homofobií než starostí o správný morální vývoj dětí. Koneckonců kdo vychoval většinu homosexuálů?


Jaký je váš názor, milí čtenáři, na adopci dětí homosexuálními páry? Je lepší umístit opuštěné dítě do této poněkud netradiční rodiny nebo jej raději ponechat v dětském domově? 

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Dr.Houserrr 18:54 04.07.2010
kulihrach: To nejsou extrémní názory, to jsou fakta. Netvrdím, že homosexualita je to samí jako pedofilie ale je to stejně odporné a zvrácené. Příroda nás nestvořila s výrobní vadou, problém je jen v tom že oni chtějí být jiní, protože můžou a můžou proto, že jim to společnost dovoluje.

Abdul_Hasan: Nějak ti docházejí názory
kulihrach 14:11 02.07.2010
Dr.Houserrr: Příliš extrémní názory! V jedné věci souhlasím- homosexualita je "ústřel mimo normál". Není to pedofílie, zoofilie a další úchylky. Není, ale normální a přirozené, aby s mužům líbili jiní muži a ženám jiné ženy. Natož, aby muž tvrdil, že je žena v mužském těle. To je přece jasně chyba, defekt sexuality! Pokud je tělo bráno analogicky jako biologický stroj, tak 4% z nás postavila příroda s výrobní vadou.
Proč to vše píšu? Protože dítě nesmírně citlivě sleduje své rodiče jako autority a přebírá od nich vzory chování! Sám mám dvě děti a vím o čem mluvím.
Abdul_Hasan 21:47 01.07.2010
Dr.Houserrr: šak my nedopouštíme abys byl normální....
Dr.Houserrr 16:24 01.07.2010
to je studie na dvě věci ......... Sexuální orientace ve výchově nemá žádnou roli jak bude dítě v pohodě nebo ne a nebo myslíš že by jsme měli být tedy všichni lezbami? Jediný jaký to by to měl podnět je ten, jaký jsem zmínil a to že by to dítě homosexualitu bralo jako něco normálního a fakt je ten že tohle normální lidé nesmí dopustit, ABY NĚCO ODPORNÉHO A ZVRÁCENÉHO BYLO NORMÁLNÍ.
Markéta 10:00 01.07.2010
V MF vyšla zpráva, že vědci zjistili, že děti, vyrůstající s lesbickými rodiči jsou víc v pohodě než děti, kde je matka a otec.
Dr.Houserrr 23:36 30.06.2010
oprava

Abdul_Hasan: Starý známí, počítal jsem s tím, že si tuhle diskuzi nenecháš ujít. Věř, že ani já ne.
Dr.Houserrr 23:34 30.06.2010
Milka: Je něco nechápavého na to co jsem napsal? Myslím, že jsem to napsal docela srozumitelně a odůvodněně. Proč to není normální ze stejného důvodu proč není normální pedofilie, zoofilie a mnoho dalších ohavnostech. Správně si to napsala, že si v určitém věku udělá úsudek, jaké pohlaví ho bude přitahovat. Tím jsme dospěli v jedno, že homosexualita není vrozená, ale člověk si udělá svůj vlastní úsudek.

Abdul_Hasan: Starý známí, počítal jsem s tím, že si tuhle diskuzi. Věř, že ani já ne.
Abdul_Hasan 22:28 30.06.2010
Milka: je to křesťanský fanatik, má z bible vymytý mozek
lk71 22:26 30.06.2010
možná naivní chlapský názor, ale lesbičky by snad neměly mít problém si dítě pořídit, to chlapi mohou dělat co chcou, nic z toho nikdy nebude
Milka 20:36 30.06.2010
Dr.Houserrr: Zajímalo by mě odkud máš ty svou teorii o tom že si homosexuálové vymysleli že je homosexualita vrozená...A kde si vzal že homosexualita není normální?? Proč by nebyla normální?? Kde je psáno že spolu musí žít jenom ženská a chlap?? Proč by mělo dítě být pak také homosexuální?? Myslím že si samo v jistém věku udělá úsudek s kým chce žít a jaké pohlaví ho přitahuje...a tak dále...Jak vysvětlíš že je spousta lidí kteří svoje dítě vychovali v tom že homosexualita je špatná a že jí neuznávají a mnohem horší věci a z dítěte je homosexuál?? To si doopravdy myslíš že si člověk jen tak řekne že ho bude přitahovat stejný pohlaví?? Věř mi že to opravdu ne...
1 2 3