Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kromě legrace u bazénu mají vysoké teploty i svou odvrácenou tvář. Dehydratace, úpal nebo kolaps. Přinášíme vám rady, jak se vyvarovat těchto nepříjemností, abyste si mohli slunečné počasí užít.

Kolik toho vypít, abychom ve vedrech nezkolabovali?

Pitný režim
zdroj: Thinkstockphotos Pitný režim
aktualizováno 12.06.2015, 12:06 | 12.06.2015, 12:06 | TN.cz / anš

Kromě legrace u bazénu mají vysoké teploty i svou odvrácenou tvář. Dehydratace, úpal nebo kolaps. Přinášíme vám rady, jak se vyvarovat těchto nepříjemností, abyste si mohli slunečné počasí užít.

Pitný režim

 

Pravidelné pití je nejlepší prevencí, jak se vyhnout dehydrataci nebo úpalu. Na to kolik se toho má denně vypít existují nekonečné diskuze. Obecně platí, že při běžné teplotě do 18 °C bychom měli vypít 0,5 l na každých 15 kg naší hmotnosti. Šedesátikilový člověk by měl vypít 60 : 15 = 4,0 x 0,5 = 2 litry.

 

Pokud ale rtuť teploměru stoupá, nutnost pravidelného režimu stoupá také. "Nelze přesně říct, kolik by toho měli lidé vypít. Liší se to samozřejmě u dětí a dospělých. Obecně ale platí, že zhruba tak 2 nebo 2,5 litrů," řekla lékařka Eva Medová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak horko prospěje vašemu sexu?

Opalování "nahoře bez": úžasné klady a děsivé zápory!
 

Ochranný faktor

 

Výše ochranného faktoru záleží na tom, jak snadno se opalujete a v jakých podmínkách se pohybujete. Světlejší typy, kteří jsou na slunce citlivější, by měli v tuzemsku používat ochranný faktor 16 a v jižních oblastech nebo na horách 30. Naopak lidé, kteří se opálí jenom při pohledu z okna si v Česku vystačí s šestkou a v jižních oblastech s desítkou. Více by se také měli chránit malé děti. "Děti by měli nosit nějakou pokrývku hlavy a kojenci by vůbec neměli být vystavování na přímé slunce," dodala Medová s tím, že sama používá krém s ochranným faktorem 20.

 

Pitný režim - 10
(Foto: oficiální zdroj)

 

Starší lidé

 

Senioři snášejí vysoké teploty hůře a měli by na sebe být tedy na sebe velmi opatrní. "Starší lidé nad 75 let by v tomhle vedru měli vycházet ven jenom ráno do deseti hodin a večer," upozorňuje lékařka. "Musím říct, že včera to byla nejhorší služba za deset let. Přišlo tolik lidí, že jsem se nezastavila do půl pátý do rána. Řešili jsme případy kolapsů, dehydratace i mrtvice," varuje.

 
19 hlasů
Vaše hodnocení