Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Intimní onemocnění jsou samozřejmě vždy velmi nepříjemnou a choulostivou záležitostí, kterou ale není radno přehlížet a odkládat.

Krátké sukně přinášejí intimní potíže: jak je léčit?

aktualizováno 23.03.2011, 13:53 | 23.03.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Intimní onemocnění jsou samozřejmě vždy velmi nepříjemnou a choulostivou záležitostí, kterou ale není radno přehlížet a odkládat.

Hormonální nerovnováha, stres, špatné stravování, ale i nedostatečná hygiena nebo nachlazení. Při tom všem vás mohou potkat nechtěné ženské obtíže.

 

Za svědění, pálení, natékání a rudnutí, které potká podle statistik tři čtvrtiny žen, mohou mikroskopické kvasinky, kandidy, které jsou přítomny u nás všech v malém množství na kůži i sliznicích, včetně té poševní. Tam jsou většinou potlačovány kyselým vaginálním prostředím a "hodnými“ bakteriemi vyvolávajícími mléčné kvašení – laktobacily.

 

 

 

Na vaše dotazy z oblasti gynekologie odpovídá docent Vít Unzeitig ve středu od 20:00. Otázky můžete pokládat už nyní ZDE!

 

 

 

Vaginální mykóza je v současné době jednou z nejčastějších infekcí ženského pohlavního ústrojí. Odhaduje se, že v produktivním věku trpí asi 75 procent žen nejméně jednou v životě vaginální mykózou, polovina z nich opakovaně, a 5 procent z nich trpí mykózou chronicky.


Svědivý pocit, který mykózy doprovází, se stupňuje v klidu v noci, vliv na jeho zintenzivnění má i teplo pod peřinou.

 

 

Toto poševní onemocnění způsobují kvasinky rodu Candida albicans, které samy o sobě nevedou k onemocnění, ovšem v případě narušení rovnováhy poševní sliznice se dají do pohybu. Rovnováhu může narušit např. teplé a vlhké počasí, nadměrné pocení, neprodyšné spodní prádlo, více cukrů, nesprávná intimní hygiena či koupání v neznámé vodě. Proto je nutné zejména v letních měsících zvýšit péči o intimní partie.

 

Tanga jsou sexy, ale...


Na jedné straně jejich obliba u žen, na druhé varování gynekologů. Při jejich každodenním nošení se snáze přenášejí bakterie, které následně způsobují nepříjemné záněty, někdy se může objevit i bolesti při močení. Proto, pokud se tang nechcete vzdát (ach ty minisukně), nenoste je každý den a pečlivě dodržujte intimní hygienu.

 

Po léčbě antibiotiky se obtíže stupňují


Mykózy se často ženy pociťují na jaře, kdy se zotavují po proběhlých zimních infekcích. Při virovém onemocnění, např. angíně, nám lékař předepíše antibiotika. Ale po nemoci a užívání antibiotik není vaše tělo ještě při plné síle a stále je oslabeno. V těle se díky užívání antibiotik snižuje počet laktobacilů – bakterií mléčného kvašení.

 

Ty mají pro ženu jeden velký význam – udržují a chrání ženské tělo před různými infekcemi. Je-li počet laktobacilů snížen, může žena pociťovat nepříjemné svědění, pálení nebo výtok. V současné době trpí těmito pocity až dvě třetiny českých žen.

 

 

Především během menstruace je vaginální mikroflóra obzvlášť nestabilní a zvyšuje se její pH. „V době menstruace dochází k přirozenému úbytku laktobacilů a naopak k pomnožení jiných nebezpečných bakterií,“ říká docent Vít Unzeitig. "Ty umí ohlídat probiotické tampóny. Díky nim nabízíte pochvě pomoc ve chvíli, kdy to nejvíce potřebuje.“ Příznivé účinky jsou zřejmé již po použití v průběhu první menstruace, ale žádoucí rovnováhy vaginální mikroflóry se dosáhne pravidelným používáním po dobu třech až šesti měsíců.

 

Probiotické tampóny lze ale také užívat při vaginálních problémech i mimo menstruaci. V tomto případě je nutné tampón před použitím lehce navlhčit pod čistou tekoucí vodou a následně zavést.

 


Tipy pro vás

Pokud vás trápí "nepohoda“ v kalhotkách, použijte (i preventivně):
1. Používejte probiotické tampony (např. Ellen)
2. Jemný mycí gel pro intimní hygienu, (ideálně s mléčnou kyselinou)

3. Preventivně jednou týdně si můžete aplikovat tubičku gelu s australským Tea tree olejem.
4. Pokud svědění přetrvává, navštivte gynekologa.

 

 


 

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře