Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kvasinkovou infekcí, nebo-li mykózou trpí ženy nejčastěji. Jde totiž o problém, který se neustále vrací zpátky a jeho léčba není jednoduchá.

Kvasinková infekce – nejčastější ženský problém

aktualizováno 27.07.2011, 14:39 | 27.07.2011, 00:00 | tej

Kvasinkovou infekcí, nebo-li mykózou trpí ženy nejčastěji. Jde totiž o problém, který se neustále vrací zpátky a jeho léčba není jednoduchá.

Nemoc, často označována jako mykóza, je kvasinková infekce, kterou způsobuje houba Candida a Monilia. Proč si vybírá zrovna ženský pohlavní orgány? Je to jednoduché. Kvasinky mají nejraději temná, vlhká a teplá místa, proto je pochva pro ně nejvhodnější.

 

Možná jste slyšeli o důležitosti Lactobacillu či Acidophilu. Jsou to jediné bakterie, jenž poševní stěna produkuje, které proti kvasinkám bojují. V potížích se dají podpořit správnou hygienou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

(Nepohlavní) nemoci z lásky a jejich symptomy

 

V ženské pochvě je mnoho bakterií, virů a kvasinek, ale samotná pochva je spolu drží na „uzdě“. Pokud se ovšem z nějakého důvodu, poševní prostředí naruší, kvasinky se rozrostou a způsobí vznik kvasinkové infekce – mykózy.

 

 

Proč se kvasinky množí?

 

Možná se vám to zdá divné, ale tím nejčastějším faktorem, který naruší poševní rovnováhu, je pohlavní styk. Během sexu může dojít k drobným poraněním. Partnerův pohlavní orgán je zanesen také bakteriemi, které jsou pro muže přirozené, pro ženy už ale ne. Poševní rovnováha je tedy narušena nejen partnerovými bakteriemi, ale následně také jeho spermiemi. Pokud tedy trpíte kvasinkovou infekcí, měla byste s partnerem používat kondom. Jestliže ovšem spíte stále se stejným partnerem, je pochva schopna se adaptovat.

 

Jestliže partnery často střídáte, pochva se nestihne adaptovat a vy jí v tom musíte pomoci. Začněte používáním ochrany a pokračujte rubrikantem během každého sexu. Rubrikant obsahuje potřebnou kyselost, která pomůže poševní stěně v odbourání nežádoucích bakterií.

 

Vaginální kyselost může rozhodí i menstruační cyklus. Od prvního dne menstruace po ovulaci se kyselost zvyšuje, následně po ovulaci až do menstruace zas klesá. V období před menstruací byste měla dbát zvýšené pozornosti a snažit se Ph zvýšit.

 

Dalšími faktory jsou hormonální antikoncepce, puberta, hormonální léčba, těhotenství a přechod. To vše má určitý vliv na poševní prostředí. Na někoho pozitivní, na někoho negativní.

 

Čím rozmnožení kvasinek zabránit?

 

Nejdůležitějším faktorem je důkladná hygiena, ale ani s ní se to nesmí přehánět. Neměla byste používat žádná mýdla ani parfémované přípravky. Místo toho sáhněte po speciálních mýdlech, které jsou na intimní hygienu určené a obsahují i kyselinu mléčnou.

 

Vyberte si také vhodné oblečení, přesněji spodní prádlo. Nejlepší variantou je bavlněné a prodyšné spodní prádlo. Naopak nevhodné jsou silonové a těsné kalhotky. Na pláž si berte dvoje plavky a vždy se převlečte do suchého.

 

Sladké potraviny také nejsou tím nejlepším řešením. Kvasinky totiž sladké milují, a pokud dostanou přísun cukru, množí se.

 

Některá antibiotika, poševní rovnováhu, také narušují. Antibiotika totiž hubí bakterie, které proti kvasinkám bojují a jejich vymýcení způsobí množení právě kvasinek. Jako prevenci při užívání tablet, byste měla jíst probiotické potraviny, které obsahují Lactobacillus.

 

 

Jaké jsou příznaky mykózy?

 

Prvním a nejhorším příznakem je svědění v okolí genitálií. Může být slabé, že si ho téměř ani nevšimnete, ale také může být velmi silné, což vám navodí pocit pálení. Pochva také může být zarudlá, oteklá, při močení vás může pálit a řezat. Mykózu často doprovází bílý, hustý a zapáchající výtok.

 

Jak kvasinkovou infekci léčit?

 

Kvasinky se dají léčit celkem snadno a rychle. Léčba obvykle trvá od tří do sedmi dnů. Používají se léky s indikační skupinou antimykotika. Proti svědění vám postačí krém, na zbytek problémů však musíte používat poševní čípky či tablety.

 

Poševní čípky se dají sehnat i bez lékařského předpisu, pokud víte, že se určitě jedná o kvasinkovou infekci a nechcete navštívit gynekologa. Čípky se zavádí každý večer vleže hluboko do pochvy. Na zádech byste měla vydržet aspoň dvacet minut. Čípek se teplem rozpustí a celou poševní sliznici potáhne.

 

Během léčby by se měl léčit i váš partner. Jemu postačí speciální mastička. Poševní čípky se nesmí používat v době, kdy menstruujete.

 

Jak kvasinkové infekci předejít?

 

Kupujte si vhodné spodní prádlo, jezte zdravě, dbejte na důkladnou hygienu a při sexu používejte lubrikační gel. Pokud je to možné, kupte si gely s obsahem kyseliny mléčné, která zvyšuje hladinu Ph v pochvě.
 

 
8 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

markéta 13:58 20.12.2013
Ani se nedivím, že je mykóza nejčastější ženský problém...Já ji mám snad jednou do měsíce, jestli ne i častěji. Nejhorší to je v létě, hlavně když se chodím koupat. Letos už jsem kvůli tomu ani nikam nechtěla chodit. Naštěstí mi vždycky zabírají kapsle maldion, do dvou dnů mám po mykóze, ale hodilo by se mi něco,aby se mi mykózy tak často nevyskytovaly. Dá se něčím výskyt snížit? Existuje nějaký přípravek? A může mykózu způsobovat i oslabená imunita???
Žofie 19:56 10.12.2013
U mě záleží, kdy na kvasinkovou infekci přijdu a podle toho si vystačím s letitou léčbou boraxové globule (v lékárně se seženou za 100Kč po 12ks), nebo se vrhám na gynekologii, kde už je mi bohužel předepsáno takové menší "zlo". Před dvěma lety jsem začala čas od času brát Wobenzym a výskyt se od té doby markantně snížil a dokonce i průběh bývá lepší.
šárka 11:39 30.09.2013
Probiotika jsou opravdu fajn na časté mykózy, mám pocit, že díky nim se mi tolik nevyskytují. Jinak přípravků je hodně, takže je těžké vybrat co je nejlepší. já většinou vybírám z přírodních prostředků, chemii moc nechci užívat a cpát do těla.
Kamilkaka 23:05 14.07.2013
Nikdy jsem probiotika nebrala záměrně na léčbu kvasinkových infekcí, ale můžu říct, že na prevenci proti těm infekcím se nějakým způsobem určitě podílejí, protože dříve jsem infekcemi hodně trpěla, ale upřímně jsem si za to mohla dost často sama, hlavně v létě s mokrými plavkami a tak, ale pak jsem dostala mononukleózu a ta mi totálně převrátila imunitu, takže jsem začala brát probiotika biopron 9, který beru dodnes a ačkoli jsem si to uvědomila až teď po přečtení článku, od té doby jsem infekci neměla :)
zita 11:05 08.07.2013
Ty probiotika jsou fajn, taky se mi to po užívání zlepšilo...ale chce to brát dlouhodoběji. Netrpím na mykózy teď tak často, takže super :)
Jinak ty kapsle při mykóze jsem taky zkoušela a za mě dobrý, pomohly, takže je můžu klidně doporučit. Ono je toho na trhu hodně, takže je občas problém se ve všem vyznat a najít to pravé ořechové :)
šárka 11:20 03.07.2013
Kvasinkovou infekcí trpím taky každou chvíli, i když přes léto je to častěji. Asi to bude tím teplem a koupáním.Ne vždycky mám možnost se hned po koupání převléct do suchého a když je člověk celý den u vody, tak to ani možné není. Vyzkoušela jsem toho už hodně, mastičky, kapsle, jogurt, česnek - to bylo teda brutální, už nikdy víc a vždycky to zabralo jenom na chvilku. Teď jsem proto vyměnila spodní prádlo za bavlněné, najela na zdravější stravu, koupila probiotika a probiotické kapsle maldion a jsem zvědavá, jestli to už konečně zabere nebo ne.Teď jsem i vysadila antikoncepci
Renata 19:19 19.11.2011
S kvasinkama mám problémy už skoro 5 let a snažím se hlavně řešit prevenci. Největší úspěch jsem zaznamenala, když jsem začla brát laktobacily swiss. Problémy sice nezmizely úplně ale jakékoliv zlepšení je úleva.
K 15:24 27.07.2011
Mě problémy s kvasinkami způsobují právě lubrikační gely, prezervativy a o antikoncepčních tabletkách ani nemluvě...... Problém je tedy, co vlastně užívat za antikoncepci, protože tělísko nemůžu kvůli otočené děloze a různé injekce a implantáty mi způsobí nekonečné špinění, a teď babo raď ;o).