Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Možná za vašimi obtížemi stojí nezvaní spolunocležníci.

Kýcháte po ránu? Asi spíte s roztoči

Nachlazení
zdroj: Getty Images Nachlazení
aktualizováno 17.07.2019, 00:00 | 17.07.2019, 00:00 | doma.cz

Možná za vašimi obtížemi stojí nezvaní spolunocležníci.

Budíte se každé ráno s ucpaným nosem a pocity podrážděného krku? Za vaše ranní obtíže s velkou pravděpodobností mohou maličcí nepřátelé skrývající se v hlubinách matrací a starších přikrývek, totiž obávaní roztoči.


Chodící alergeny


Roztoči žijící v obytných prostorách patří do třídy pavoukovců, podobně jako například klíšťata. Živí se odloupanými šupinkami lidské kůže a právě na tu bývají bohaté lůžkoviny, ve kterých spíme.

 

Když ještě připočteme skutečnost, že roztoči milují tmu, vlhko a teplo, jeví se postel pro tyto chodící alergeny ideálním životním prostředím. To, že v našem lůžku spí a množí se, bychom jim s jistou nadsázkou snad ještě odpustili. Bohužel se ale pochopitelně neobtěžují s tím, aby odcházeli vylučovat své výměšky a zmírat jinam. Tak v průběhu svého života, stejně jako po své smrti vytváří velké množství alergenů, které spolu s částicemi prachu během noci nevědomě vdechujeme.

 

Úklid
(Foto: Getty Images)

 

 

Pro zmírnění zdravotních potíží je proto nezbytné omezit výskyt roztočů. K tomu pomohou následující opatření:

 

Minimalizujte ve svém bytě množství čalouněného nábytku, koberců a těžkých závěsů či záclon.


Uzavřete své matrace, polštáře a přikrývky v takzvané protialergické bariéře. Speciálně vyvinuté ložní prádlo dokáže uvěznit částice menší než 2 mikrony, a zabránit tak prostoupení prachu s navázaným "roztočovým alergenem" z lůžkoviny do vdechovaného vzduchu.


Při nákupu dejte přednost hypoalergenním přikrývkám nebo lůžkovinám odolným častému čištění v horké vodě.


Investujte do kvalitní čističky vzduchu. Ta dokáže snížit množství alergenů v ovzduší na minimum.


Zbavit se venku poletujících pylových alergenů lze jen těžko. Přizpůsobit své bydlení tak, abychom zbytečně netrpěli v přítomnosti nezvaných spolubydlících, je snadnější. Proto neváhejte a zbavte se malých, přesto však nebezpečných nepřátel.

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře