Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Exotické země, místní urostlí svalovci a tajemné ženy. Nebezpečná kombinace, která zavíří s myslí nejednoho z nás. Při volbě partnera však postupujte velmi obezřetně, neposuzujte ho jen podle vzhledu. Je zapotřebí se o něm alespoň něco málo dozvěd...

LETNÍ SEX! Jak se vyhnout nepříjemných chorobám?

SEXY MUŽ - 2
zdroj: Thinkstockphotos SEXY MUŽ - 2
aktualizováno 12.08.2013, 09:29 | 12.08.2013, 00:00 | doma.cz/mag

Exotické země, místní urostlí svalovci a tajemné ženy. Nebezpečná kombinace, která zavíří s myslí nejednoho z nás. Při volbě partnera však postupujte velmi obezřetně, neposuzujte ho jen podle vzhledu. Je zapotřebí se o něm alespoň něco málo dozvědět a při pohlavním styku vždy trvat na ochranných prostředcích.

Léto je obdobím dovolených, zahradních párty, hudebních festivalů, ale také různých romancí a vztahů na jednu noc. Právě v tomto období stoupá výskyt pohlavních chorob, ale i neplánovaných těhotenství.

 

Přinášíme výčet nejčastějších rizik a také několik zásad bezpečného sexu, díky nimž snížíte riziko přenosu nemocí a nechtěného těhotenství na minimum.

 

Škála sexuálně přenosných onemocnění je opravdu velmi pestrá. Viníky jsou přitom zástupci prakticky ze všech koutů živočišné říše – bakterie, viry, prvoci, členovci i houby. Většina chorob je v dnešní době velmi dobře léčitelná, ale existují i takové, jejichž následky si můžete nést celý život. Mezi nejčastější bakteriální infekce patří kapavka, syfilis a měkký vřed.

 


Kapavka i bez příznaků
Původce kapavky Neisseria gonorrhoeae je velmi choulostivá bakterie, a proto není třeba bát se přenosu ze záchodového prkénka, ručníku nebo pouhým dotykem. Neisseria se po přenosu pohlavním stykem usídlí v močové trubici a vyvolá zde hnisavý zánět, který může postupovat až do močového měchýře prostaty, nadvarlat nebo u ženy do pohlavních orgánů.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Neuvěřitelné sexuální úchylky: někoho vzruší nafouknutý balónek, jiného stromy
SEX NA JEDNU NOC! Proč si muži vybírají ošklivky?
Sexuální pozice „na koníčka“! Jak ji zvládnout na jedničku?

 

U muže se kapavka projevuje hnisavým výtokem z penisu, ale u ženy bývá často bez příznaků! Právě ženy jsou proto velmi často bezpříznakovým nosičem této nemoci.


Syfilis a měkký vřed
Syfilis v posledních letech také zažívá návrat, který souvisí s vyšší promiskuitou obyvatelstva.
 

Onemocnění probíhá typicky ve 3 stadiích:
V první fázi dochází k infekci – vstup bakterie do organismu se projeví jako nebolestivý tvrdý vřed, který se nejčastěji nachází na pohlavních orgánech, ale i v ústech a na rukou.

 

Tvrdý vřed za několik týdnů zmizí a poté nastupuje celotělová vyrážka, která též po několika týdnech odezní.
 

Za několik měsíců až let se projeví třetí stadium, charakterizované postižením mnoha orgánů. Poslední z bakteriálních infekcí je měkký vřed – onemocnění postihující především homosexuály a projevující se tvorbou mokvavých vředů v oblasti genitálu a třísel.

 

Hrozba AIDS trvá
Z virových infekcí je třeba zmínit původce oparů herpesviry, rakoviny děložního čípku papilomaviry a smrtelně nebezpečný HIV virus. Mějte však na paměti, že sexuálním stykem se přenáší i virové hepatitidy B a C (žloutenky).

 

Genitální herpes je nejběžnější virovou sexuálně přenosnou infekcí. Projevuje se výsevem bolestivých puchýřků v oblasti zevních pohlavních orgánů.

Z hlediska úmrtnosti je však nejzávažnější HIV virus. Právě pohlavní styk je nejčastější cestou přenosu, přičemž anální varianta je nebezpečnější než vaginální a orální z důvodu častějšího poranění anální sliznice.

 

Pravděpodobnost přenosu infekce HIV z muže na ženu je mnohem vyšší než naopak – nejspíše to souvisí s vyšším počtem virových částic ve spermatu než v poševním sekretu. HIV infekce se v prvních fázích nejčastěji projevuje jako běžná viróza nebo chřipka. Bohužel za několik, někdy až desítek let se manifestuje zhoubnou chorobou AIDS.

 

 

Tajemné chlamydie a spol.
Zvláštní kategorii tvoří chlamydie, u nichž se dodnes neví, zda patří k bakteriím, nebo k virům. Můžou se projevit hnisavou infekcí pohlavních orgánů nebo i specifickými nemocemi zvanými lymphogranuloma venereum či granuloma inguinale. Obě choroby se v Evropě příliš často nevyskytují.

 

Projevují se bolestivou vyrážkou, zduřením tříselných uzlin i znetvořením pohlavních orgánů. Trichomonióza je zase onemocnění vyvolané prvokem bičenkou poševní. Postihuje především ženy a projevuje se zelenožlutým sladce páchnoucím výtokem z pochvy.

 

ČTĚTE TAKÉ NA KRASNA.CZ:

Nejsi těhotná? Kdy a jak to poznáš
Problém s kondomem! Kdo ho má mít vlastně u sebe?
Pohlavní nemoc! Jak poznám, že jsem se nakazila?

 

Další potíž, takzvanou kandidózu, vyvolávají kvasinky. Jedná se o velmi nepříjemné, ale prakticky nezávažné onemocnění projevující se výtokem z pochvy „vzhledu tvarohu“.

 

Seznam různých sexuálních infekcí uzavírá veš muňka, původce filcek. Filcky se projevují svědivou vyrážkou v oblastech hustého ochlupení. Nevyskytují se však ve vlasech, nejsou schopny se na nich udržet.

 

sex - ilustrační foto
(Foto: isifa.com)


Chraňte se, možností je dost!
Nejúčinnější antikoncepcí je samozřejmě sexuální zdrženlivost, ale v dnešní době existuje spousta preparátů, které minimalizují možnost otěhotnění a přenosu pohlavních chorob na úplné minimum. Je potřeba upozornit, že konkrétně hormonální antikoncepce sice brání početí, ale nechrání před přenosem pohlavních chorob.

 

Ať už vyrážíte kamkoliv, raději prezervativy zakupte již před cestou a nespoléhejte na kvalitu výrobků v cizích zemích. V případě selhání ochrany při pohlavním styku lze v
lékárně zakoupit takzvanou „pilulku poslední záchrany“, bránící početí po nechráněném pohlavním styku.

 

Střízlivá mysl
Letní párty a diskotéky se bez alkoholu většinou neobejdou, je však potřeba znát svoji míru. V případě, že stojíte o partnera pro letní flirt, není dobré příliš tomuto mámení podlehnout.

 

Velká část ze sexuálně přenosných infekcí a nechtěných těhotenství nastává při sexu v alkoholovém opojení.Někteří sice potřebují překonat přirozené zábrany, ale nepijte tak, abyste byli zcela bez vlády nad sebou samými.

Autor Jakub Holešovský je odborníkem webu uLékaře.cz

 

Čtěte také:

Tohle jste věděli? Co všechno už lékaři vytahovali lidem ze zadku?

6 druhů ženského orgasmu! Aby to mělo šťávu…

Holky, bacha na hezouny! Metrosexuálové vás stojí tisíce ročně

 

 

 

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře