Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V zimních měsících trápí naše čtyřnohé psí miláčky často různá infekční onemocnění způsobující kašlání. Tyto infekce mají mezi chovateli spoustu názvů, někdo je nazývá psí chřipka, častěji se ale používá termín psincový či kotcový kašel.

Máte chřipku? Pozor, může ji chytit i váš pes!

Pes
zdroj: Thinkstockphotos Pes
aktualizováno 20.02.2015, 00:05 | 20.02.2015, 00:05 | Doma.cz/trm

V zimních měsících trápí naše čtyřnohé psí miláčky často různá infekční onemocnění způsobující kašlání. Tyto infekce mají mezi chovateli spoustu názvů, někdo je nazývá psí chřipka, častěji se ale používá termín psincový či kotcový kašel.

Odborně se nazývá toto onemocnění Infekční laryngotracheitida a to podle orgánů, které jsou napadeny. Je to infekční, velmi nakažlivé onemocnění hrtanu, průdušnice a průdušek, které postihuje psy zejména v období podzimu či jara. Snad možná i proto, že se v tuto dobu pořádá velké množství výstav, kde často dochází díky koncentraci psů k nakažení a přenosu mezi psy navzájem.

 

"Toto onemocnění se projevuje typickým dráždivým kašlem s rychlým nástupem příznaků. Psi ze dne na den začínají kašlat. Zpočátku je to suchý kašel, který se postupně může měnit na kašel s výhozem hlenu. Psi mají často tendenci tyto hleny dávit, kdy to potom vypadá, jakoby měl pes něco zapíchnutého v krku či spolkl kost. S tímto podezřením poté přicházejí majitelé do ordinace," popisuje onemocnění MVDr. Jan Šíma, veterinární lékař.

 

Krmení psa
(Foto: oficiální zdroj)

 

Inkubační doba se pohybuje od několika dnů do 9 dnů. Původcem tohoto onemocnění je nejčastěji virus parainfluenzy psů, který bývá doplněn ještě bakteriální infekcí, především bakterií Bordetella bronchiseptica. Infekce se projevuje různě intenzivními příznaky, podle kterých je nutné zvolit i adekvátní terapii. Často je dostatečnou léčbou jen klid a aplikace podpůrných vitamínů s izolací infikovaného psa. Po několika dnech dochází ke snížení intenzity příznaků a pes je zdravý do 14 dnů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Psi předpovídají epileptické záchvaty
5 rad pro spokojené bříško vašeho psa v zimě
Oblečte svého mazlíčka do pořádného kabátku!

 

"Bohužel v poslední době se ale setkáváme s akutní a intenzivní formou onemocnění, které vyžaduje často aplikaci antibiotik a léků na zklidnění kašle. Ve vážných případech hrozí i onemocnění plic, které by mohlo mít fatální následky zejména u starších a jinak nemocných psů," varuje odborník. Proto není radno onemocnění podceňovat a raději přijít k veterinárnímu lékaři dříve. Především je dobré si uvědomit, že infekci si téměř vždy přineseme z nějaké hromadné pejskařské akce, kde někdo z nás nebyl zodpovědný a přišel s nemocným psem, který nakazil ostatní. Poté stoupá počet nemocných psů v okolí stejně rychle jako se šíří lidská chřipka. Nemocný pes by měl být držen stranou od ostatních, aby je zbytečně nenakazil. Proti tomuto onemocnění dnes již existuje vakcinace. Velmi dobrá je intranasální aplikace vakcíny (podání vakcíny speciálním aplikátorem přímo do nosu ), kde vzniká imunita během 3 dnů a to přímo na sliznici dýchacích cest.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

stepan.maheu 18:57 07.04.2015
Je fakt, že chřipak u psů je poměrně výjimečné onemconění - ovšem pokud už ji mají, tak stoprocentně od svých majitelů. Takže se nad tím, kolegové pejskaři, zamyslete :-)

A pro zlepšení nálady - Crufts 2015 ve fotografiích http://www.strihanipsunavarova.cz/crufts-2015-nejv...