Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sedm dní nebo týden, tak dlouho podle laiků trvá rýma. Správně užívané léky alespoň od nemoci uleví.

Máte rýmu? Nesmrkejte, jinak vám bude ještě hůř!

RYMA - 2
zdroj: Thinkstockphotos RYMA - 2
aktualizováno 15.09.2014, 16:39 | 15.09.2014, 16:39 | doma.cz

Sedm dní nebo týden, tak dlouho podle laiků trvá rýma. Správně užívané léky alespoň od nemoci uleví.

Rýma člověka postihne buď samostatně v rámci nachlazení, nebo jako součást virového onemocnění, třeba i chřipky.

 

Projevuje se následujícími příznaky. Jsou to hlavně ucpávání nosu až jeho úplná neprůchodnost, výtok z nosu, jindy pálení uvnitř nosních dutin, kýchání, pocit zatékání výtoku dozadu do hltanu (zadní rýma).

 

K tomu se někdy připojuje pálení očí, bolesti hlavy, tupý tlak v oblasti nosního kořene, bolesti ve tváři a řada dalších.

 

 

Spěte a nesmrkejte
Máte-li jen rýmu, tak určitě nechoďte k lékaři. Proč? V období vysokého výskytu virových onemocnění je čekárna lékaře jedním z nejlepších zdrojů další infekce. Proti virům nepřetrvává dlouhodobá odolnost, a tak by se mohlo stát, že ke svému viru, který způsobil rýmu, si přidáte další. Ten by mohl potíže vystupňovat a vést třeba ke komplikacím.
 

 

ČTĚTE TAKÉ:
Nezapomínejte na kapesník! Když kýchnete, letí vir dva metry!
Zbavte se břicha za pouhý týden! Tohle cvičení zabere!
Aerobik pro mozek! Tři překvapivé metody, které fungují!
 

 

Zůstaňte raději doma a léčbou se snažte zmírnit příznaky na co nejmenší únosnou míru. Co nejvíce spěte, používejte papírové kapesníky, které jsou hygieničtější. Nákaza se šíří kapénkovou cestou při kýchání.

 

Uvědomte si ale, že nos není ucpaný hleny, ale tím, že sliznice v něm jsou oteklé. Nemá tedy cenu usilovně smrkat. Mnohem výhodnější je použít nosní kapky, které obsahují látky, jež dokáží otok zmírnit. Kromě nosních kapek se doporučuje použít  nosní spreje, neboli nosní sprchy, které ve chvíli, kdy již sliznice není po užití kapek tak opuchlá, dokáží naředit hlen v nose. Ty pak jdou snáze odstranit.

 

 

K doktorovi po týdnu
Pokud rýma nepřejde za týden, nebo se k ní přidruží další potíže, které také neustupují, je třeba již vyhledat lékaře. Nejčastější komplikací je zánět středního ucha, vedlejších nosních dutin, dolních cest dýchacích, průdušnice a průdušek. Větší riziko těchto potíží mají kuřáci, u nichž se navíc všechna onemocnění dýchacího ústrojí déle léčí.

 

Jak je možné, že někteří lidé mají rýmu a kašel několikrát do roka a jiným se vyhýbá třeba několik roků? Na vině je životní styl a také kupříkladu to, jak dýcháte.

 

Rozhodující pro vznik jakékoli nemoci je především stav imunity, tedy to, jak je organismus schopen se bránit různým virům a také baktériím. Tuto schopnost ovlivňuje mnoho faktorů. Důležité je, jak jste otužilí, jaké je vaše strava - především co se týče vitamínů, minerálů a bílkovin, ale také třeba to, jak dýcháte.
 

 

 

Dýchací cesty, zejména pak nos, jsou totiž vstupní bránou nejen pro vzduch, ale pro všechno, co se v něm nachází. Nos v podstatě funguje jako úpravna, která vzduch čistí, ohřívá a zvlhčuje. Je také filtrem před vstupem do plic. Proto je tak důležité dýchat nosem, a ne ústy, a s nadsázkou řečeno, mít nos v pořádku, čili plně funkční.

 
8 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Marika 14:32 02.10.2018
Je to značka Sterimar, kupuju v lekarne...
Eliška 14:20 02.10.2018
Jakou značku prosím? dívám se na internet a je jich hodně. Radeji bych tip na odzkoušenou.
Marika 13:32 02.10.2018
Hodně při rýmě používám mořskou vodu, občas s kombinací s nosními kapkami. Napařování vynechávám, mívám z toho zánět dutin
Uljana 15:26 28.02.2017
Když už teda mám rýmu, tak napařuji a smrkám po tom napařování. A používám mořskou vodu. Ale spíš se snažím ji vůbec nechytit, takže se celou sezónu láduju ovocem a beru Preventan s obsahem vitamínu C. :-)
Mildred 11:16 03.11.2015
Mám vyzkoušenou mořskou vodu, používám ji už léta, pro celou rodinu. Užíváme ji celoročně a rýma se nám opravdu výrazně "zredukovala". Kapky s mořskou vodou se dají dávat už i nejmenším miminkům, pro ty existují kapičky Quixx Baby, které lze užívat od narození.
Helena 13:29 12.12.2014
Super holky, asi si ho taky pořídím, protože nachlazením s rýmou trpím několikrát do roka a do toho mě vždycky ještě chytne suchý dráždivý kašel a na ten mi zabere jenom Levopront.
Bára 11:33 29.11.2013
No my doma Engystol máme pořád, protože je bezvadnej na imunitu. To je pro mě důležitý. Nebývám tolik nemocná, jak sem bývala dřív.
Alena 10:34 29.11.2013
Já ho na opary taky pužívám, jsem s ním náramně spokojená. Engystol umí v tomto směru zázraky a navíc je to mnohem levnější než např. Vectavir
Iveta 15:54 28.11.2013
Ono se to málo ví, ale Engystol funguje skvěle i při průběhu nemoci. Je to levnější a účinější varianta než např. oscillo nebo klasický léky. I k organimu je mnohem vlídnější.
Jana 15:29 28.11.2013
jj, na opary je nejlepší Engystol:) Něco o tom vím :-)
1 2 3 4 5