Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Očkování se musí opakovat každých 10 let! Pozor si musí dát hlavně zahrádkáři a kutilové!

Máte v pořádku očkování proti tetanu?

Lékař
zdroj: Profimedia Lékař
aktualizováno 26.10.2019, 00:00 | 26.10.2019, 00:00 | doma.cz

Očkování se musí opakovat každých 10 let! Pozor si musí dát hlavně zahrádkáři a kutilové!

Tetanus je vysoce infekční a velmi nebezpečné bakteriální onemocnění, proti kterému je v ČR zavedeno povinné a plošné očkování. Imunizace ale není trvalá – po deseti letech se musí obnovovat.


Pozor by si na to měli dát zejména kutilové, zahrádkáři nebo sportovci!

Původcem tetanu je totiž všudypřítomná bakterie zvaná Clostridium tetani - v hojném množství se vyskytuje zejména v půdě.

 

Do těla se dostává otevřeným zraněním. V lidském organizmu bakterie produkuje neurotoxin, který způsobuje bolestivé symptomy tetanu.

 

Inkubační doba tetanu se pohybuje mezi třemi a třiceti dny. V první fázi onemocnění si postižený může stěžovat na zhoršenou hybnost a křeče žvýkacích svalů, které jsou v tu dobu již ve velkém napětí. Později je postižena značná část svalstva, dýchání za pacienta obstarávají přístroje, ovšem i přes toto opatření více než polovina nakažených tetanem umírá.


Tetanus se léčit dá, ovšem výsledek je vždy nejistý. Lečí se imunoglobuliny nebo chirurgicky.

 

Lékař - prohlídka - 2
(Foto: Profimedia)


Na světě je tetanus příčinou bolestivé a zbytečné smrti 140 000 novorozenců a přibližně 30 000 matek ročně, z nichž většina pochází ze 47 rozvojových zemí. Žijí v chudých periferních oblastech, které jsou často mimo dosah již tak dosti omezené lékařské péče.


Přestože v České republice není tetanus považován za nebezpečí, ve světě zabije každé tři minuty jedno dítě.


Více než 95 % dětí v současné době nakažených novorozeneckým tetanem bez odpovídající zdravotní péče zemře. Očkování vakcínou Tetanus toroid je bezpečná a účinná cesta, jak ochránit jedince před touto nemocí.

Infikování jedinců ze dvou nejohroženějších skupin obyvatel - žen těsně před porodem a po porodu a jejich novorozeňat - se dá rovněž zabránit dodržováním správných hygienických podmínek u porodu a odpovídající péčí o matku a dítě bezprostředně po jeho narození.

 

Bohužel, ženy a děti v rozvojových zemích často nejsou očkovány a většina porodů se odehrává v domácím prostředí za nedostatečných hygienických podmínek. Například, rány po odstřihnutí pupeční šňůry jsou nadále ošetřovány různými zdraví škodlivými mastmi.


U těchto žen a dětí stále existuje vysoké riziko nákazy tetanem. Dalším palčivým problémem je fakt, že případy nákazy tetanem u lidí žijících v odlehlých oblastech s omezeným přístupem k lékařské péči jsou často neléčeny a nejsou ani nikde zaznamenány!

 
10 hlasů
Vaše hodnocení