Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud toužíte po jiné barvě očí, možná si ani nemusíte kupovat barevné čočky. Někomu stačí si jen počkat!

Mění se s věkem barva očí?

aktualizováno 29.12.2009, 09:31 | 29.12.2009, 00:00 | tn.cz/kat/ulekare.cz

Pokud toužíte po jiné barvě očí, možná si ani nemusíte kupovat barevné čočky. Někomu stačí si jen počkat!

Oko je velmi komplikovaný orgán, který nám umožňuje vidět. Avšak pro mnoho lidí je tím nejzásadnějším na očích právě jejich barva. Může se tedy barva očí bez zásadního důvodu během života změnit?


U většiny lidí je odpovědí, že nikoli. Barva očí se plně vyvíjí během dětství a dále již zůstává stejná po zbytek života. Ale výjimka potvrzuje pravidlo...

 

Oko ztmavne nebo zesvětlá


U malého procenta dospělých však s věkem barva očí buď tmavne, nebo naopak zesvětlá. To, co určuje barvu očí, je barvivo melanin. Podle množství tohoto barviva v oblasti před duhovkou nazývané stroma je barva očí přirozeně světlá, nebo naopak tmavá.


Co má vliv na melanin....


Množství melaninu ve stromatu zůstává většinou po dobu života neměnné. Pouze málo vlivů jej může změnit. Prvním z nich je onemocnění s názvem oční zákal.

 

Dalším možným je stav zvaný heterochromie duhovky. Tento stav se vyskytuje u asi 1 % obyvatelstva a většinou je způsoben traumatem oka.


Třetí příčinou je dědičnost. Ve studii byly zahrnuty tisíce dvojčat, bylo zjištěno, že u 10 až 15 % sledovaných osob dochází během adolescence a dospělosti ke změně barvy očí, která je u jednovaječných dvojčat identická.

 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře