Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je přirozené, že mezi 45–55 lety dojde v ženském těle ke změnám hladin hormonů, které způsobí ztrátu menstruace a možnosti otěhotnět.

Menopauza ve 24 letech? Karolína Kurková to zažila

kurkova
zdroj: isifa.com kurkova
aktualizováno 07.05.2013, 00:00 | 07.05.2013, 00:00 | doma.cz/mag

Je přirozené, že mezi 45–55 lety dojde v ženském těle ke změnám hladin hormonů, které způsobí ztrátu menstruace a možnosti otěhotnět.

Nicméně u některých žen se z důvodů nemoci, léčby nebo dědičnosti může menopauza objevit i mnohem dříve. A počet těchto žen se zvyšuje. Předčasná menopauza se týká každé dvacáté ženy v populaci.

 

Štítná žláza Karolíny Kurkové
Bývalá modelka Victoria’s Secret Karolína Kurková prošla předčasnou menopauzou už ve 24 letech. Její problém byl způsobený poruchou funkce štítné žlázy.

 

kurkova
(Foto: isifa.com)

 

Dosud zdravá a sportovní modelka nevěděla, co se s jejím tělem najednou děje. Přibrala přes 13 kilogramů a každou chvíli ji popadaly záchvaty paniky. Kurková nikdy neřekla, jaký přesně problém se štítnou žlázou měla. I přes své onemocnění ale přivedla na svět krásného chlapečka.

 

Menopauza a výkyvy psychiky mohly být průvodním příznakem poruchy štítné žlázy, ale mohlo by jít i o vyvrcholení pracovního tempa a stresu, ve kterém se modelky denně pohybují.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Swayze, Jobs, Pavarotti: všechny je zabila rakovina slinivky! PROČ?

Chcete ZHUBNOUT? Pijte několikrát denně zelený čaj!
Co na chleba: Máslo, sádlo nebo margarín?

 

Život bez estrogenů
Stejně jako při normální menopauze i u té předčasné mají ženy velmi nízkou hladinu estrogenů. Tyto hormony jsou produkovány vaječníky, které dostávají k produkci signál ze štítné žlázy a dalších endokrinních orgánů. Estrogeny ženy přirozeně chrání před mnoha nemocemi.

 

Nízká hladina estrogenů zvyšuje riziko: osteoporózy, rakoviny vaječníků a tlustého střeva, onemocnění dásní a ztráty zubů, šedého zákalu, vysokého tlaku a onemocnění srdce.

 

Všechna tato rizika jsou spojena i s přirozenou menopauzou v pozdějším věku, čím dříve však menopauza začne, tím delší je doba bez ochranného estrogenu.

 

Předčasná menopauza se svými příznaky příliš neliší od té přirozené. Menstruace je nepravidelná nebo se přestane objevovat úplně. Pokud k menstruaci dojde, krvácení je výrazně silnější nebo slabší, než bylo obvyklé. Typickým příznakem jsou návaly horka.

 

Co vás ještě může zaskočit?
- inkontinence
- změny nálad, podrážděnost
- suchá kůže
- suchost sliznic (oči, ústa, vagina)
- nespavost
- ztráta sexuální touhy

 

Potíže krásek z přehlídkových mol
Předčasná menopauza může být často zaměňována s amenoreou, což je pouhé vynechání menstruace a neznamená ještě neplodnost. Menopauza je na rozdíl od amenorey nevratná.

 

Vynechání menstruace postihuje velmi mladé ženy i okolo 20 let věku. Závisí to mimo jiné na jejich tělesné konstituci a životním stylu. Velmi hubené modelky, baletky nebo sportovkyně nemají dostatek tukové tkáně k tvorbě ženských pohlavních hormonů. Proto většina z nich nemenstruuje.

 

Problém nastává ve chvíli, kdy se rozhodnou otěhotnět. Bez menstruace není těhotenství možné. Ve většině případů stačí přibrat na váze a menstruace se opět „nastartuje“. Pokud nedojde k žádné změně, jde pravděpodobně o menopauzu a je potřeba navštívit lékaře.

 

Jaké mohou být příčiny předčasné menopauzy?
• Dědičnost.
• Poruchy chromozomů (Turnerův syndrom).
• Autoimunitní choroby (lupus)
• Onemocnění štítné žlázy.
• Kouření.
• Chemoterapie a radioterapie.
• Enzymatické poruchy.
• Onemocnění vaječníků (syndrom polycystických ovarií).
• Indukce mnohočetné ovulace při léčbě infertility.

 

Otěhotnění je stále možné
Většina mladých žen přichází k lékaři ve chvíli, kdy se jim nedaří otěhotnět. Diagnóza předčasné menopauzy ale ještě nemusí znamenat konec nadějí na miminko. I když jsou šance o mnoho nižší než u zdravých žen, ještě není vše ztraceno.

 

Substituční hormonální léčba zvyšuje šanci na těhotenství jen o 5–10 procent. Mnohem větší úspěch má implantace vajíček od zdravé dárkyně. Ovšem zkoušejí se i nové lékařské postupy. V budoucnu by se tyto problémy mohly řešit například transplantací vaječníků.


Karolína Jezdinská, autorka je odbornicí serveru uLékaře.cz
www.ulekare.cz


 

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře